Přímé kompozitní fazety rychle a jednoduše
Na trh se nedávno dostal nový systém pro zhotovení přímých kompozitních fazet – systém Uveneer (Dental Art Innovations). Jedná se o sadu šablon s předem definovanými vestibulárními povrchy horních středních a laterárních řezáků, špičáků a prvních premolárů (v případě potřeby lze využít i pro druhé premoláry). Systém byl navržen s cílem usnadnit a urychlit práci zubním lékařům při tvorbě přímých kompozitních fazet – značně omezuje nutnost komplikované modelace. Aby šablony odpovídaly proporcím většiny zubů, existují ve 2 velikostech. Ty byly zvoleny tak, aby odpovídaly ideálnímu 80% poměru šířka/délka korunky dle smile design (tzv. „zlatý řez"), při poměru šířky středního řezáku k laterárnímu řezáku a špičáku 1,6 : 1,0 : 0,6. Navíc díky propracovaným anatomickým konturám šablon se výsledná fazeta liší taktéž v tloušťce napříč zubem (tloušťka je menší v incizální a gingivální oblasti a větší ve středu fazet). Tím dochází k různým optickým efektům, což umožňuje v mnoha případech použití pouze jediného kompozitního odstínu k dosažení přirozeného vzhledu, bez nutnosti aplikace několika odlišných odstínů vrstvicí technikou.
Zhotovení kompozitních fazet z volné ruky je zubními lékaři stále považováno za jedno z nejnáročnějších ošetření. S optimálními konturami a do detailu propracovaným designem jsou proto šablony Uveneer rychlým a předvídatelným řešením k dosažení anatomicky estetických přímých kompozitních fazet za zlomek času.
Kazuistika 1
Řešení pro jediný zub
Pacient na obr. 1 se dostavil s diskolorovaným levým středním řezákem a požadavkem neprodleného vyřešení z důvodu účasti na významné rodinné události (případ a fotografie poskytl Dr. Husam abu Diab z Qualqilyae, Palestina). Samostatná přímá kompozitní fazeta, která by vzhledově odpovídala sousednímu střednímu řezáku, by již sama o sobě byla na zhotovení velmi náročná, díky nutnosti zamaskovat i „tmavé pozadí“ zubu byl případ velmi složitý – po stránce správného provedení a časové náročnosti.
Po zavedení retrakčního vlákna do sulku byl labiální povrch zubu preparován na plnohodnotnou fazetu. Preparace zde byla potřeba zejména z důvodu zamaskování diskolorace tlustší vrstvou kompozitního materiálu. Okraj preparace byl vzhledem k tmavému zabarvení kořene umístěn subgingiválně. Po preparaci a polymeraci bondovacího prostředku (ExciTE, Ivoclar Vivadent) byly do cervikální krajiny naneseny intenzivní kompozitní barvy (bílá a hnědá + žlutá (SDI)). Každá barva byla samostatně polymerována tak, aby byl co nejlépe simulován vzhled krčku sousedního zubu (obr. 2). Dalším krokem byl výběr odpovídající šablony a její velikosti z Uveneer sady (obr. 3) spolu s výběrem vhodného odstínu nanokompozitního materiálu (Filtek Supreme Ultra Universal Restorative, 3M ESPE) co nejvíce se blížícího odstínu vedlejšího zubu. Poté byl kompozitní materiál nanesen na zub a šablona Uveneer přiložena tak, aby její obrys korespondoval s konturami zubu. Následovalo její zatlačení do materiálu (obr. 4) a polymerace. Po světelném vytvrzení skrze šablonu byla tato ze zubu sejmuta, zanechávajíc po sobě již anatomicky vytvarovanou fazetu. Z incizální hrany byl odstraněn malý přebytek kompozitu, hrana byla zaleštěna a práce tím dokončena (obr. 5). Pomocí předloh Uveneer tak bylo zhotoveno snadné a rychlé, přitom však estetické řešení (obr. 6).
Publikováno: StomaTeam 3/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯28. 3. 2023 | Obecná stomatologie
Polymerační lampy, hloubka preparace, viskozita materiálu – znáte všechny faktory, které mohou ovlivňovat...
12. 12. 2023 | Obecná stomatologie
Devět hlavních případů, kdy má zubní lékař odeslat pacienta k ortodontistovi.
21. 12. 2023 | Obecná stomatologie
Vážení čtenáři, přinášíme vám první díl zajímavého materiálu zevrubně mapujícího klinické aspekty...
So 23. 11. 2024 | od 10:00 hod.