Co dnes víme o vapování?
Vapování (vaping) je inhalace výparů z tzv. elektronických cigaret (e-cigaret neboli vaporizérů), které pomocí zahřátí přeměňují tekutou náplň (e-liquid) na aerosol. Vývoj všeobecného povědomí o vapování není nepodobný vývoji stanoviska lidské společnosti ke kouření tabáku: Můžeme se běžně setkat s halasnými prohlášeními výrobců či prodejců e-cigaret, nebo s články, které tvrdí, že vaping je v podstatě neškodný. A samozřejmě se odvolávají i na některé studie porovnávající klasické kouření tabáku s vapováním, které zde z krátkodobého hlediska vychází výrazně lépe co do okamžitých dopadů na zdraví jedince, ale tyto studie obvykle nezkoumají dlouhodobá rizika vapování. Marketéři „vaping průmyslu“ si samozřejmě z těchto studií vždy vyberou ty, které se jím takříkajíc „hodí do krámu“. Všeobecná veřejnost pak bohužel v současnosti vaping převážně vnímá jako neškodnou aktivitu, která je takřka o 100 % zdravější než konvenční kouření tabáku. Avšak už z logiky věci nemůže být dlouhodobá inhalace aerosolů obsahujících chemikálie bez následků, což samozřejmě již řadu let dokazují i nezávislé vědecké studie.

Složení e-liquidů – náplní do e-cigaret
Základními všeobecně deklarovanými složkami e-liquidů jsou propylenglykol, glycerin, aromata a nikotin – existuje také mnoho různých e-liquidů bez obsahu nikotinu, které ovšem v naprosté většině obsahují množství různých aromatických aditiv. Výrobci samozřejmě tvrdí, že složení e-liquidů je důkladně kontrolováno a testováno. Ovšem kromě nikotinu můžeme v obsahu e-liquidů narazit na řadu toxických látek, skrývajících se především za pojmem „aromata“, která jsou jedním z hlavních lákadel pro potenciální vapery (uživatele e-cigaret). Podle dostupných informací bylo zjištěno, že e-liquidy nezřídka obsahují acetoin a acetylpropionyl – látky, které při vysokých teplotách představují riziko popálení plic, či dokonce formaldehyd, acetaldehyd a různé těkavé organické sloučeniny – mj. také cukr a různá sladidla. U e-liquidů deklarujících nulový obsah nikotinu byly v některých vzorcích zjištěny stopy nikotinu, a to i ve významné míře.
To je samozřejmě velmi alarmující nejen s ohledem na nevědomou tvorbu návyku na nikotin, či v souvislosti s odvykáním od závislosti na nikotinu pomocí vapingu. Nezávislá kontrola obsahu e-liquidů je prozatím celosvětově velmi chabá – je kupříkladu daleko za kontrolou léčiv či potravin, a vapeři v podstatě nemohou s jistotou vědět, co vlastně vdechují a čím „obohacují“ své tělo. Samozřejmě ani nemůžeme vědět, jaký vliv na lidským organismus bude mít dlouhodobá inhalace samotného aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu. Je to v podstatě experiment s lidským zdravým, jehož výsledek se ukáže až po letech.
Klinické studie dopadů vapingu nejen na orální zdraví
Prohlášení zástupců vaping průmyslu o neškodnosti vapingu se s oblibou opírají o materiály určitého typu, viz kupříkladu zpráva na webu European Society of Cardiology (ESC) s nadpisem Electronic cigarettes do not damage the heart. Také vás překvapuje, že organizace typu ESC zveřejní zprávu s titulkem, který jednoznačně hlásá, že e-cigarety nepoškozují srdce?
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Troufám si tvrdit, že to lze označit přinejmenším za nezodpovědné, obzvlášť, když je ve zprávě prezentován především rozdíl v akutních účincích vdechnutí e-liquidu oproti vdechnutí tabáku a k tomuto výzkumu posloužil pouze jediný typ e-liquidu od jednoho výrobce a závěrem studie je, že „neprokázala významné poruchy srdeční funkce po akutním použití e-cigarety“.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné
Pá 19. 9. 2025 | od 13:00 hod.

9. 4. 2025 | Obecná stomatologie
V minimálně invazivní stomatologii je volba materiálů, které co nejlépe napodobují strukturu přirozeného zubu, zásadní. Níže uvedený klinický případ zachycuje záchovné ošetření u 42letého pacienta. Pro ošetření sekundárního kazu a nahrazení poškozených starších kompozitních a amalgámových výplní byly zvoleny nanoplněné ORMOCER kompozity pro přímé rekonstrukce s tekutou a tuhou konzistencí, konkrétně Admira Fusion Flow a Admira Fusion (VOCO).

16. 9. 2024 | Obecná stomatologie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nám poukazuje na zdravie ako na kompletne dobrý psychický, fyzický a sociálny stav človeka a nie iba na neprítomnosť ochorenia. Zdravie ústnej dutiny ovplyvňuje celkové zdravie ľudského organizmu...

2. 4. 2025 | Obecná stomatologie
Ku příležitosti konání významné dentální akce, kterou je MYO KONGRES 2025, jsme se rozhodli připomenout tento dříve publikovaný stále aktuální vynikající článek. Problematika čelistního kloubu si zaslouží mnohem větší pozornost, než je jí dosud v běžné praxi věnována.