StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Endodoncie > Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru

Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru

5. 1. 2023 | Dr. Thomas Rieger, Německo

V endodoncii jsou rutinní případy bohužel spíše jen výjimkou a vytvoření optimální přístupové kavity do kořenového kanálku pod kompozitem v barvě zubu se může někdy ukázat být složité i pro zkušené lékaře. Na následujícím případu autor ukazuje, jak výrazně usnadňuje navigaci v nepřehledném terénu digitální endodontický asistenční systém.


Překážky na cestě

Koncem tohoto léta se do naší ordinace dostavil 51letý pacient, kterého k nám poslal jeho zubní lékař kvůli vyšetření bolesti na levé straně dolní čelisti. Nejnápadnější byla výrazná periodontitida, která byla zjištěna okamžitě při první fázi vyšetření. Předpokládanou diagnózu potvrdilo i CBCT: u zubu 37 byla diagnostikována závažná periapikální ostitida a nebylo pochyb o tom, že je indikováno ošetření kořenových kanálků (obr. 1). Pacient byl o špatném stavu zubu okamžitě informován a souhlasil s endodontickým ošetřením.

Brzy se ukázalo, že navigaci v systému kořenových kanálků bude komplikovat další faktor: vstupy do meziálního kanálku obsahovaly kompozit v barvě zubu ze staré výplně. Ukázalo se tedy jako poměrně problematické identifikovat mezi dentinem a dobře přilnavým výplňovým materiálem přechod z dřeňové dutiny do kořenového kanálku. Celé ošetření, a nejen preparace přístupové kavity, bylo provedeno výhradně pod mikroskopem.

Poprvé jsme v tomto popisovaném případě použili endodontický motor CanalPro Jeni (obr. 2) – nový digitální endodontický asistenční systém od mezinárodní společnosti COLTENE. Název „Jeni“ získal z přezdívky svého vynálezce, jímž je Dr. Eugenio Pedullà. Nápad na autonomní řízení v kořenovém kanálku dostal tento italský odborník na endodoncii při preparaci kořenového kanálku ve tvaru písmene S. Napadlo ho, že podobně jako navigace používaná v silniční dopravě, by plně automatický endodontický motor, který je autonomně navigován při postupu kořenovým kanálkem, učinil ošetření kořenového kanálku podstatně bezpečnějším a méně náchylným na chyby, zvláště pak při často stresující každodenní práci v zubní ordinaci.

Umí podávat i zprávy o přetížení a doporučení k intervalům

Stejným způsobem jako navigace pro řidiče, naviguje Jeni uživatele bezpečně a rychle kořenovým kanálkem. Endodontický motor řídí pomocí složitých algoritmů v milisekundových cyklech proměnlivé pohyby kořenového nástroje. Podle převládajících podmínek v kořenovém kanálku je průběžně upravován rotační pohyb, rychlost a točivý moment.

I přes nejasnou počáteční situaci jsme chtěli u našeho pacienta provést bezpečnou a spolehlivou preparaci kanálků. To vyžadovalo endodontický motor, který minimalizuje napětí působící na kořenový nástroj a optimálně upraví krouticí síly tím, že bude korigovat krouticí moment. Digitální kopilot by měl reagovat na překážky v kořenovém kanálku ve správný čas a informovat, že v této chvíli je jednoznačně žádoucí výměna kořenového nástroje.

Celá preparace byla provedena sekvencí pružných nikltitanových nástrojů. V ovládacím programu Jeni lze prostřednictvím dotykové obrazovky volit mezi různými systémy kořenových nástrojů (obr. 3). V tuto chvíli jsou v softwaru předem nainstalované systémy HyFlex CM, HyFlex EDM, MicroMega One Curve a MicroMega 2Shape (vše COLTENE). Program s názvem Doctor’s Choice navíc umožňuje uložení individuálních sekvencí s až osmi kořenovými nástroji. Při zvolení některé naprogramované sekvence může lékař použít plně automatický režim Jeni, v němž jsou jemně uzpůsobovány rotační pohyby nástrojů. Jakmile začne být odpor v kořenovém kanálku příliš velký, ozve se varovný zvukový signál, který upozorní na žádoucí změnu kořenového nástroje.

Po nasazení kofferdamu byla pomocí otevírače ústí kanálku preparována přístupová kavita. Kromě kompozitu ve vstupu do kanálku představovalo problém také extrémní zakřivení kořenových kanálků v apikální třetině. O to příjemnější bylo pozorovat, jak snadno se pohyb kořenového nástroje uzpůsobil měnícímu se tlaku vyvíjenému na nástroj. Od koronární po apikální část byl rovnoměrně vyvíjen lehký tlak. Na tento vytrvalý tlak kolénkovým násadcem směrem dopředu je nejprve třeba si trochu zvyknout, ale ošetření je díky němu extrémně efektivní. Již nejsou nutné malé klepavé pohyby kvůli hmatové zpětné vazbě. Místo toho motor automaticky upraví rotační pohyb kořenového nástroje v kanálku.

 • Předoperační RTG snímek zubu 37.

  Předoperační RTG snímek zubu 37.

 • Plně automatický endodontický motor v praxi (fotografie: © COLTENE).

  Plně automatický endodontický motor v praxi (fotografie: © COLTENE).

 • Volba sekvence prostřednictvím dotykové obrazovky.

  Volba sekvence prostřednictvím dotykové obrazovky.

 • One File EDM (fotografie: © COLTENE).

  One File EDM (fotografie: © COLTENE).

 • Pooperační RTG snímek.

  Pooperační RTG snímek.

Po kořenovém nástroji 10/.05 HyFlex EDM následovala další velikost, 20/.05. Většina práce v meziálním a distálním kořenovém kanálku pak byla provedena pomocí univerzálního kořenového nástroje 25/~ HyFlex EDM OneFile (obr. 4). Preparace byla dokončena následující sekvencí kořenových nástrojů: 40/.05, 50/.03 a v distálních kanálcích ještě 60/.02 pro jemné vytvarování. Apikálně byly poslední milimetry preparovány zvláště jemnou velikostí nástroje, 20/0.05. Pro endodontický motor již je plánována funkce aktualizace prostřednictvím micro SD karty, takže v budoucnu budou jistě k dispozici možnosti alternativních konfigurací.

Vypláchnout, prosím!

V každém případě se po klasickém irigačním protokolu chlornanem sodným provádí chemická příprava pomocí EDTA a chlorhexidinu v odpovídajícím intervalu. V tomto případě bylo obzvlášť pohodlné, že endodontický motor doporučí zvukovým signálem výměnu kořenového nástroje a vy tak přesně víte, kdy je třeba provést irigaci. Preparovaný a vyčištěný kořenový kanálek byl nakonec obturován bioaktivním výplňovým materiálem na bázi gutaperči GuttaFlow bioseal (COLTENE). Závěrečný RTG snímek jasně zachytil přirozeně vytvarovaný a čistě preparovaný profil kořenového kanálku, a to navzdory silným zakřivením (obr. 5). Pacient tak mohl být z naší ordinace nakonec propuštěn spokojený, protože se zub podařilo zachovat.

Závěr

Extrémně zakřivené profily kořenových kanálků dělají přirozenou anatomickou preparaci stejně tak problematickou, jako omezený výhled při preparaci přístupové kavity. Digitální endodontické asistenční systémy navigují lékaře mechanickou a chemickou preparací krok za krokem a uzpůsobují proměnlivé pohyby kořenového nástroje podle situace. S pomocí navigátoru tak endodontista pracuje za konzistentního tlaku od koronární směrem k apikální části kanálku, díky čemuž je ošetření podstatně efektivnější a méně náchylné na chyby.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru
Dr. Thomas Rieger, Německo

Absolvoval stomatologii na univerzitě v Mnichově v Německu v roce 1992. Pak pracoval jako asistent zubního lékaře v soukromé ordinaci a poté jako výzkumný asistent na univerzitě v Curychu ve Švýcarsku. Od roku 1996 působí v soukromé praxi v Memmingenu v Německu. V roce 2009 založil Dr. Rieger společnost TEC2, která poskytuje specializovaná endodontická školení ve spolupráci s Pensylvánskou univerzitou v USA, a je jejím výkonným ředitelem a organizátorem vzdělávacího programu. Má za sebou dlouhou historii aktivit v rámci národních a mezinárodních školení a výuky. Je autorem knihy Kiss, Arbeitsbuch der Endodontie a spoluautorem knihy Endodontie Einfach Erfolgreich, což je soubor kazuistik endodonticky ošetřených zubů. Je certifikovaným členem Německé asociace dentální implantologie a Německé rady pro orální implantologii.
info@rieger-remensberger.de
www.tec2-endo.de

Vaše inzerce
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php on line 7
Další články z rubriky:
Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru Články
Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru

5. 1. 2023 | Endodoncie

V endodoncii jsou rutinní případy bohužel spíše jen výjimkou a vytvoření optimální přístupové kavity do kořenového...

Detail příspěvku

Automatická asistence: Svoboda při navigaci kořenovými kanálky Články
Automatická asistence: Svoboda při navigaci kořenovými kanálky

1. 6. 2023 | Endodoncie

Mechanická preparace kořenových kanálků pomocí nikltitanových (NiTi) nástrojů aktivovaných endodontickými...

Detail příspěvku

Retrográdní chirurgická endodoncie (RCHE) Články
Retrográdní chirurgická endodoncie (RCHE)

20. 4. 2023 | Endodoncie

Doporučení přístupu, provedení a hodnocení Představení doporučeného postupu RCHE

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.