StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Keramické fazety: minimální preparace, maximální efekt – 3. část

Keramické fazety: minimální preparace, maximální efekt – 3. část

Prof. Dr. Jürgen Manhart

„Non-prep“ fazety a adhezivní fixace

Třetí část série článků o keramických fazetách (1. část – StomaTeam 1/2019, 2. část – StomaTeam 2/2019 – naleznete také na www.stomateam.cz) pojednává o využití tohoto typu rekonstrukce v postranním úseku chrupu a uvádí pro a proti u kontroverzně diskutovaných „non-prep“ fazet. Obsahuje též detaily o adhezivní fixaci a jejím vlivu na úspěch klinického ošetření nebo na estetický vzhled fazet a uzavírá tuto sérii článků.


Po preparaci

Výsledná barva fixovaných fazet je vzhledem k tenké vrstvě rekonstrukčního materiálu ovlivňována tloušťkou vrstvy a translucencí/opacitou použité keramiky, optickými vlastnostmi fixačního kompozitu a též významnou měrou barvou preparovaného pahýlu zubu.1, 2 Proto je naprosto nezbytné tlumočit zubnímu technikovi barvu pahýlu, aby toto mohl při modelování fazet zohlednit. K určení barevného odstínu pahýlu se používá speciální vzorník – zvolený barevný vzor přiložíme k navlhčenému preparovanému zubu a zdokumentujeme pomocí digitální fotografie (obr. 1).1, 3

V návaznosti na preparaci se k otiskům příslušné čelisti a protiskusu provádí registrace vzájemného vztahu čelistí, habituální statické okluze pomocí okluzního protokolu a registrace poměrů pomocí obličejového oblouku. K výrobě provizorií lze jako pomůcku použít diagnostickou šablonu. Dočasné ošetření jednotlivých napreparovaných zubů lze provést též přímou kompozitní technikou s bodovým leptáním labiální plošky zubu.

 • Výběr barvy: zprostředkování barvy pahýlu preparovaného zubu zubnímu technikovi pomocí speciálního vzorníku

  Výběr barvy: zprostředkování barvy pahýlu preparovaného zubu zubnímu technikovi pomocí speciálního vzorníku

 • Preparace na fazetu na prvním horním premoláru

  Preparace na fazetu na prvním horním premoláru

 • Adhezivně fixovaná fazeta na premoláru: okluzní okraj fazety se nesmí nalézat v silně zatěžované zóně na kontaktu statické okluze nebo v oblasti dynamických funkčních drah

  Adhezivně fixovaná fazeta na premoláru: okluzní okraj fazety se nesmí nalézat v silně zatěžované zóně na kontaktu statické okluze nebo v oblasti dynamických funkčních drah

 • Zkouška estetiky fazet: fazety na zubech 13–11 nalepené na tvrdé zubní tkáně pomocí pasty Try-in (obarvený glycerinový gel), jejíž zabarvení koresponduje s příslušným fixačním kompozitem.

  Zkouška estetiky fazet: fazety na zubech 13–11 nalepené na tvrdé zubní tkáně pomocí pasty Try-in (obarvený glycerinový gel), jejíž zabarvení koresponduje s příslušným fixačním kompozitem.

 • Výchozí situace: frontální zuby dolní čelisti s černými dírami mezi jednotlivými zuby a kompletně otevřeným aproximálním prostorem mezi zuby 42 a 44.

  Výchozí situace: frontální zuby dolní čelisti s černými dírami mezi jednotlivými zuby a kompletně otevřeným aproximálním prostorem mezi zuby 42 a 44.

 • Preparace: zuby jsou napreparovány pro otisk ke zhotovení fazet. Aby bylo možno uzavřít černé díry mezi zuby, musí se aproximální prostory otevřít více orálně.

  Preparace: zuby jsou napreparovány pro otisk ke zhotovení fazet. Aby bylo možno uzavřít černé díry mezi zuby, musí se aproximální prostory otevřít více orálně.

 • Fazety z vrstvené keramiky (zubní technik: Hubert Schenk, Mnichov)

  Fazety z vrstvené keramiky (zubní technik: Hubert Schenk, Mnichov)

 • Odkrytí cervikálních okrajů: po estetické zkoušce následuje odkrytí cervikálních okrajů pomocí tenkých retrakčních vláken jako příprava k adhezivní fixaci

  Odkrytí cervikálních okrajů: po estetické zkoušce následuje odkrytí cervikálních okrajů pomocí tenkých retrakčních vláken jako příprava k adhezivní fixaci

 • Vysušení pracovního pole pomocí kofferdamu s širokým prořezem a vatovými válečky. V lingválním utěsnění se nachází výklenek pro malou savku. Současně se nasazují dvě fazety – sousední zuby jsou izolovány teflonovou páskou.

  Vysušení pracovního pole pomocí kofferdamu s širokým prořezem a vatovými válečky. V lingválním utěsnění se nachází výklenek pro malou savku. Současně se nasazují dvě fazety – sousední zuby jsou izolovány teflonovou páskou.

 • Uzavřené aproximální prostory: konečný stav s individuálně vrstvenými fazetami. Aproximální prostory bylo možno uzavřít keramickými fazetami a estetika celé frontální oblasti byla významně zlepšena.

  Uzavřené aproximální prostory: konečný stav s individuálně vrstvenými fazetami. Aproximální prostory bylo možno uzavřít keramickými fazetami a estetika celé frontální oblasti byla významně zlepšena.

Fazety v postranním úseku chrupu

Fazety se sice používají převážně ve frontálním úseku chrupu, především v horní čelisti; avšak indikační spektrum jejich využití – mimo jiné v závislosti na požadavcích vycházejících z estetické analýzy – zasahuje i do oblasti premolárů a dokonce molárů.4–6 Pokud je nutné zhotovovat bukální fazety na premolárech nebo dokonce až na prvních molárech v horní čelisti, provádí se preparace stejně jako u frontálních zubů (obr. 2a, b).7–9 Okluzní okraj se ovšem nesmí nacházet ve vysoce zatěžované zóně statického okluzního kontaktu nebo v oblasti dynamických drah při funkčních pohybech.10 Pokud není zachováno řezákové a špičákové vedení, ale existuje skupinové vedení v postranním úseku, doporučuje se extendovat okluzní okraj až do centrální fisury a současně na okluzi zredukovat bukální hrbolky o cca 1,5 až 2 mm.10 Na postranní zuby v dolní čelisti by se na bukální opěrné hrbolky neměly umisťovat žádné fazety z důvodu profylaxe fraktur, ale spíše je vhodnější zhotovovat rovnou keramické částečné korunky.

Přečtěte si také:

„Non-prep“ fazety

U plánovaného ošetření fazetami lze v ojedinělých případech zcela vynechat preparaci příslušných zubů, pokud existují příznivé klinické počáteční podmínky s vhodným postavením zubů a perfektními funkčními poměry vhodné ke zhotovení tzv. „non-prep“ fazet.11, 12 Nicméně u většiny pacientů po pečlivě provedeném plánování ošetření vyvstane nutnost preparace příslušných zubů,13 i když třeba jen minimální.

 

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Použitá literatura: zobrazit skrýt

Použitá literatura na vyžádání u vydavatele.

Články na podobné téma:
Protetický design, estetika, 3D gnatologie – 2. část Články
Protetický design, estetika, 3D gnatologie – 2. část

12. 6. 2018 | Protetika

Plánování případů s použitím 3D fotografií pořízených obličejovými...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
zaručená nabídka půjčky Vaše inzerce

Prodej/Pronájem praxe - laboratoř

zaručená nabídka půjčky

další inzeráty

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.