Digitální výroba skeletů částečných zubních náhrad
Přestože počítačem podporovaná výroba (CAM) získává na popularitě, stále v některých oblastech výroby hojně přetrvávají konvenční techniky, kupříkladu ve výrobě skeletů. Zubním laboratořím se však nabízejí stále sofistikovanější a efektivnější možnosti jejich digitální výroby. To v rámci současného směřování ke zcela digitální budoucnosti umožňuje zubním laboratořím již nyní získat výhodu v portfoliu jejich služeb a cenotvorby jejich produktů (obr. 1). Níže si ukážeme digitální postup výroby skeletů s využitím laboratorního skeneru pro skenování fyzických pracovních modelů. Vstupní data jsou zde tedy získávána konvenčně – na základě otisku situace do otiskovací hmoty pořízeném lékařem.
Konvenční způsob výroby skeletu
Prvním krokem v postupu výroby skeletů analogově je vyznačení dráhy osy nasazení na pracovním modelu pomocí paralelometru. Během tohoto procesu je důležité, aby došlo k detekci a odstranění všech překážek, které by mohly bránit dosazení skeletu. Po vyblokování podsekřivých prostor a retencí sedel následuje dublování a zhotovení licího modelu, na kterém se z vosku vymodelují všechny konstrukční prvky skeletu včetně vtokové soustavy. Následně dochází k zatmelení, zpracování licí formy, odlití a dekyvetaci odlitku. Poté je získaný odlitek konstrukce očištěn, opracován, dosazen na pracovní model a vyleštěn. Po zkoušce konstrukce v ústech pacienta je realizováno postavení konfekčních zubů, modelace báze z vosku, zkouška v ústech, přeměna voskové modelace na pryskyřičná sedla a odevzdání hotové náhrady.
Výchozí situace s indikací skeletové náhrady
Pacient vykazoval částečně bezzubý stav v horní čelisti, kde mu chyběly zuby 16–17, 14, 22 a 24–27.
CAD návrh skeletu
V uvedeném případě byl k digitálnímu návrhu použit modul pro skelety inLab SW 18. Po naskenování pracovního modelu pomocí laboratorního skeneru inEos X5 byla data nahrána do CAD softwaru. Následovala virtualizace modelu a nalezení optimální osy nasazení budoucí náhrady (obr. 2). S ohledem na osu nasazení byly automaticky vyblokovány všechny podsekřiviny a poté bylo vyblokování selektivně odstraněno v oblastech retenčních ramen spon, kde jsou podsekřiviny žádoucí, v místě zvaném měrný bod. Dále následovala fáze návrhu, ve které byly přidány spojovací prvky (obr. 3), retence sedel (obr. 3), spony (obr. 4) a schůdky pro přechod spojovacího prvku na pryskyřičnou bázi (obr. 5). Přestože byly všechny parametry tloušťky a tvaru přednastaveny, možnost dodatečného upravení těchto hodnot vytvořila z pacientova skeletu opravdu jedinečné exaktní umělecké dílo. Je také nutné zajistit plynulé propojení jednotlivých konstrukčních prvků a zajistit minimální tloušťku plánované konstrukce. Jakmile dojde k zapamatování kroků uživatelsky přívětivého návodu k obsluze, lze očekávat rychlejší digitální výrobu návrhu konstrukce (obr. 6 a 7). Kromě výroby skeletů částečných zubních náhrad lze tento software použít také k výrobě náhrad kotvených implantáty a částečných náhrad kotvených teleskopickými korunkami.
Výrobní proces
Data digitálního návrhu skeletu byla odeslána společnosti Infinident Solutions prostřednictvím specializovaného webového portálu (možno odeslat ve formátech Dentsply Sirona .pf nebo .stl). V procesu, který trvá v průměru 15 hodin, je možné vyrobit až 30 konstrukcí najednou na 3D tiskárně EOS M270 AM (rozměry: 250 × 250 × 325 mm), která byla využita v tomto případě. Důležité je i následné tepelné zpracování vytištěné konstrukce, aby bylo docíleno vynikajícího chování materiálu v tahu, nezbytného pro optimální flexibilitu spon (obr. 8).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Následně byla konstrukce skeletu oddělena od nosných prvků, vyleštěna skleněnými kuličkami a poté předána zubnímu technikovi k dokončení na pracovním modelu (obr. 9). Hotový skelet byl poté odeslán do zubní ordinace ke zkoušce. Po úspěšném vyzkoušení skeletu v ústech pacienta byla v zubní laboratoři dokončena skeletová náhrada podle obvyklého protokolu.
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatné27. 6. 2023 | Protetika
Intraorální opravy malých a snadno dostupných defektů sklokeramických náhrad nabyly v posledních letech...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...
5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php on line 7