Celokeramické korunkové náhrady pro rekonstrukci poškozené zubní skloviny
Dlouhodobé výsledky u pacientů s a bez amelogenesis imperfecta
Zuby postižené rozsáhlým opotřebením nebo genetickou poruchou lze úspěšně rekonstruovat adhezivně upevněnými celokeramickými náhradami. Následující článek shrnuje výsledky série složitých klinických případů.
Rehabilitaci celkově poškozeného chrupu vyžadují dvě různé skupiny pacientů:
- Pacienti, jejichž zuby vykazují rozsáhlou erozi, abrazi nebo atrici způsobenou stravou (např. konzumace energetických nápojů) a/nebo nadměrným zatěžováním zubů (např. obroušení)
- Pacienti, kteří mají genetickou poruchu ovlivňující strukturu zubů a složení zubní skloviny (např. amelogenesis imperfecta) (obr. 1–3)
Pacienti z první skupiny obvykle začínají pociťovat problémy (např. bolest a zhoršenou estetiku) ve čtyřiceti až padesáti letech – zuby se zkracují a vypadají zažloutle, části stávající struktury zubů zkřehnou a dochází ke ztrátě vertikálního rozměru zubů. Pacienti s genetickými defekty skloviny obvykle požadují ošetření v období puberty. Současné moderní celokeramické a adhezivní systémy umožňují minimálně invazivní preparaci zubů a zhotovení odolné, funkční a estetické náhrady.
Před ošetřením pacientů s erozními defekty zubů je důležité získat jejich celkovou zdravotní anamnézu (zda se u nich nevyskytuje např. bulimie nebo reflux) a zjistit, jaké mají stravovací návyky. Je-li to možné, měl by být před ošetřením přizván ke konzultaci i jejich praktický lékař. U pacientů s kongenitálním defektem struktury zubů je nanejvýš důležité důkladné klinické a radiologické vyšetření, protože kromě sklovinných defektů (obr. 4, 5) mohou tito jedinci trpět také folikulárními cystami, vyskytuje se u nich abnormální erupce zubů, retinované zuby, otevřený skus nebo kalcifikace zubní dřeně (obr. 6–8). Porucha je navíc doprovázena gingiválním a periodontálním onemocněním. Toto je nutné vzít v potaz již při předběžném ošetření hypomineralizované a hypokalcifikované skloviny. V souvislosti se závažností poškození tvorby skloviny může být dosaženo mnohem slabší adhezivní vazby, než jaká vzniká na zdravé sklovině. Ve výsledku se musí ve většině případů adhezivní vazba zajistit na dentinu (obr. 9).
V současné době nejsou k dispozici žádné pokyny ani vědecké zprávy o protokolu pro léčbu pacientů s amelogenesis imperfecta založeném na důkazech. V dlouhodobé studii provedené na Tübingen University Hospital (Německo) jsme nalezli jistý typ komplikací, které by mohly vzniknout při adhezivním upevňování celokeramických náhrad u zmíněných skupin pacientů.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Získávání dat a vyšetření
Pro naši studii jsme vybrali pacienty, kteří se pravidelně dostavovali na kontroly a měli být ošetřeni následovně:
Náhradami (korunky, částečné korunky) vyrobenými ze silikátové nebo lithium disilikátové keramiky upevněnými adhezivním kompozitem. Tabulka 1 obsahuje seznam použitých materiálů.
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatné5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...
26. 9. 2023 | Protetika
Inovace softwaru a materiálů poskytly zubním laboratořím a klinikám funkční analogové a digitální...
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...