Průvodce pro lékaře ošetřující pacienty s orálním lichen planus
Orální lichen planus (OLP) patří mezi nejčastější onemocnění ústních sliznic, které se vyskytuje v průměru u 2 % populace. Není tedy překvapující, že pacienti s diagnózou OLP mohou být často ošetřováni v ordinacích praktických stomatologů, dentálních hygienistek, ale i dermatologů, praktických lékařů či dalších specialistů. Navzdory velmi intenzivnímu výzkumu na poli soudobé orální medicíny je diagnóza OLP stále opředena četnými nejasnostmi, které se týkají etiologie, patogeneze i terapie OLP. Odborníci se shodují na imunitním podkladu OLP s účastí zejména cytotoxických T lymfocytů (CD8+ T lymfocytů) namířených proti bazálním keratinocytům. Z dalších složek imunitního systému se v etiologii OLP uplatňují prozánětlivé cytokiny, především interleukin 1, interleukin 2, interferon gamma (IFN-γ) či tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-alfa). Jednoznačná příčina OLP není známa. Za vyvolávající faktor OLP se považuje mimo jiného stres, uvádí se i souvislost OLP s chronickou traumatizací ústních sliznic a následnou zánětlivou odezvou na úrovni orálních sliznic. Některé literární údaje upozorňují na souvislost OLP s infekcí virem hepatitidy C (HCV). V naprosté většině případů se nepodaří vyvolávající faktor OLP identifikovat. Určitá medikace (nesteroidní antirevmatika, beta-blokátory…) může vést k projevům označovaným přívlastkem lichenoidní (drug-induced lichenoid reaction). Hypersenzitivita na dentální kovové materiály může být příčinou tzv. lichenoidní stomatitidy.
Klinické projevy OLP
V současné době se rozlišují tři základní formy OLP-retikulární, atrofická a erozivní. Retikulární forma OLP (obr. 1) je považována za nejčastější, bývá většinou bezpříznaková a velmi často diagnostikována náhodně v rámci preventivního stomatologického vyšetření. Typickým projevem retikulární formy OLP je bílá síťovitá kresba (Wickhamovy strie) na bukálních sliznicích, případně hranách jazyka, sliznici rtu a méně častěji na sliznici patra.
Atrofická forma je charakterizována plakovitými, převážně erytematózními ložisky, často provázena citlivostí a pocitem pálení dutiny ústní. V některých případech může pacient vyhledat lékařskou péči pro bolestivé defekty orálních sliznic, které jsou charakteristické pro erozivní formu OLP. Projevem OLP může být i tzv. deskvamativní gingivitis (obr. 2), která je charakterizována většinou intenzivním erytémem, fragilitou gingivální tkáně a mnohdy i vznikem bolestivých slizničních defektů.
Kromě uvedených orálních příznaků lichen planus (LP) se u určitých pacientů mohou vyskytovat současně i některé extraorální projevy LP. Pacienti mohou vyhledat dermatologa pro kožní formu LP a/nebo lichen planopilaris s projevy ve kštici. Gynekolog může být důležitým členem multidisciplinárního týmu, který poskytuje péči o pacienty s LP v oblasti genitálu (zejména u tzv. vulvo-vaginal-gingival syndrome). Otorinolaryngolog a gastroenterolog sehrávají důležitou roli při léčbě pacientů s LP v oblasti esofagu.
Histopatologické vyšetření je důležité pro potvrzení diagnózy OLP a zároveň vyloučení jiných onemocnění, jejichž klinický obraz se může v některých případech blížit OLP. Jedná se například o onemocnění ze skupiny pemphigoidu. V takovém případě je doporučeno nejen klasické histopatologické vyšetření, ale i vyšetření metodou tzv. přímé imunofluorescence.
Riziko maligní transformace OLP
Maligní transformace OLP je předmětem velmi intenzivních odborných diskuzí. V současné době je OLP zařazen mezi tzv. potenciálně maligní onemocnění dutiny ústní (oral potentially malignant disorders – OPMDs). Vyšší riziko vzniku dlaždicobuněčného karcinomu v terénu OLP se uvádí u atrofické či erozivní formy OLP či při lokalizaci zejména dlouhodobě se nehojících projevů OLP na hranách jazyka. U klasické formy OLP je riziko maligní transformace kolem 1 %. I takové riziko ale podmiňuje nutnost pravidelných kontrolních vyšetření, a to minimálně 1× ročně (i při absenci komplikací spojených s OLP). Častější kontrolní vyšetření je třeba plánovat u pacientů s erozivně-atrofickou formou OLP, významných doprovodných symptomech a u přítomnosti dalších rizikových faktorů (závislost na tabáku, imunosupresivní léčba).
Celý článek a další odborné příspěvky MDDr. Markéty Janovské najdete ZDE (vyhledejte sekci Profesní vzdělávání/Články).
Věnováno s úctou doc. MUDr. Ivu Dřízhalovi, CSc.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

2. 4. 2025 | Obecná stomatologie
Ku příležitosti konání významné dentální akce, kterou je MYO KONGRES 2025, jsme se rozhodli připomenout tento dříve publikovaný stále aktuální vynikající článek. Problematika čelistního kloubu si zaslouží mnohem větší pozornost, než je jí dosud v běžné praxi věnována.

29. 5. 2024 | Obecná stomatologie
Zvládání bolesti a úzkosti má ve stomatologii prvořadý význam...

12. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Záměrem tohoto článku je upozornit na různé možnosti, které mohou zpřesnit vyšetření pomocí...