StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Zprávy z firem > PRAGODENT vs. Dentální veletrh aneb jak dál s českým dentálním výstavnictvím

PRAGODENT vs. Dentální veletrh aneb jak dál s českým dentálním výstavnictvím

11. 10. 2019 | Ing. Tomáš Truneček, Ph.D., redakce časopisu StomaTeam

Na začátku podzimu letošního roku probíhaly v Praze s odstupem týdne dvě stěžejní výstavně-vzdělávací dentální akce. Nejprve se v termínu 26.–27. 9. konal na Výstavišti Praha-Holešovice kongres Dental Summit s „doprovodnou“ výstavou pod názvem Dentální veletrh a následně v termínu 3.–5. 10. se na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech konal veletrh PRAGODENT, ke kterému se tamtéž druhý den připojil kongres Pražské dentální dny.


Jako ve všech technologicky rozvinutých oblastech lidské činnosti, tak i v rámci stomatologie sice vstupují do hry nová informační a vzdělávací média (videa, virtuální realita, rozšířená realita, internetové vzdělávání apod.) a nastupují nové obchodní modely, ale jejich vývoj zatím nepokročil tak zásadním způsobem, aby se progresivní rozvoj stomatologie zcela obešel bez klasických výstav a veletrhů. Ačkoli v řadě jiných oblastí výstavy upadají do bezvýznamnosti či dokonce končí (kdo si ještě vzpomene na výstavu Pragomedica?), tak v našem oboru stále dává velká regionální výstava smysl a přináší nezanedbatelná pozitiva. Aby však tato výstava splnila pozitivní úlohu v rozvoji oboru, musí být dostatečně velká (ve smyslu počtu zastoupených subjektů, které vytvoří co nejširší informační základnu) a musí přitáhnout dostatečně velké množství zájemců. Nelze se tedy divit tomu, že některé firmy (v čele s firmami sdruženými v asociaci Czechdent) přišly před časem s iniciativou, jejíž ústřední výzvou je soustředit se na „jednu velkou výstavu jedenkrát za dva roky“. Ono totiž opravdu dává smysl, když se snahy jednotlivých hráčů nerozmělní v řadě projektů a oboru to nabízí naději, že si do budoucna udrží kvalitní a velkou výstavu. A rozhodně je ku prospěchu věci, když výstavu doplní úspěšný/é kongres/y, a když významná výstavně-vzdělávací akce získá záštitu profesních komor a asociací a mediální podporu oborových médií.

V souvislosti s výše uvedeným je tedy možno říci, že kdo měl možnost sledovat za poslední rok vývoj na poli českého dentálního výstavnictví, tak se buď dobře bavil, anebo se pomyslně chytal za hlavu. Z myšlenky „jedna velká výstava jedenkrát za dva roky“ se totiž stala realita „dvou výstav za jediný rok“ (o situaci se diskutovalo jak v éteru https://www.stomateam.cz/cz/dental-radio-stomateam/pragodent-a-pdd-vs-pro-dent-prague-a-dental-summit, tak jsme o ní informovali ve formě článků, např. https://www.stomateam.cz/cz/novinky/pragodent-se-stehuje-do-letnan). Někteří vystavovatelé na tuto situaci reagovali tak, že se neúčastnili ani jedné z výstav, jiní se naopak účastnili obou a někteří si prostě pomyslně hodili korunou (či zvolili jiný, pragmatičtější přístup) a rozhodli se pouze pro jednu z akcí. Málokdo však byl ochoten jasně predikovat, jak celá záležitost dopadne a dát za to ruku do ohně. Není tedy divu, že minimálně mezi vystavovateli panovala jistá nervozita: Zvolili jsme správně? Neinvestovali jsme spoustu peněz a času zbytečně? Přijde na zvolenou výstavu a na náš stánek dostatek zákazníků?

Dental Summit + Dentální veletrh

V případě kongresu Dental Summit (DS) byla situace snáze odhadnutelná. Jednoduchá, ale v danou chvíli pro mnohé značně překvapivá myšlenka „nabídnout účast na kongresu, který byl v posledních letech velmi úspěšný, za 1 Kč“, udělala z této akce v podstatě sázku na jistotu. Přihlášených účastníků bylo v krátké době poměrně zásadní množství – nějakou dobu před akcí hlásili organizátoři až 2.500 přihlášených účastníků. To samo o sobě dávalo vystavovatelům značné šance, že jejich investice v případě účasti na doprovodném Dentálním veletrhu nebude zbytečná. Přesto bylo na výstavě vystavovatelů poskrovnu a většina stánků zavdávala spíše příčinu k úvahám o „nažraném vlkovi a celé koze“. Většina vystavovatelů si na nezájem u svých stánků přesto nemohla stěžovat a minimálně v době hodinových přestávek v programu kongresu (koncept kongresu tímto nahrával vystavovatelům) bylo u stánků v podstatě plno. I my jsme si z akce přivezli velmi slušné množství objednávek na knihy či na předplatné našich časopisů v tištěné či online verzi.

Hodnocení obou zmíněných kongresů není hlavním cílem tohoto článku, přesto alespoň krátce: DS byl sám o sobě značně přelomovým kongresem, jelikož takové množství účastníků na dentální vzdělávací akci v Čechách, věřím, ještě nebylo a zřejmě hned tak nebude. Program byl také pojat poměrně velkoryse a byl přitažlivý hlavně pro mladší lékaře/ky.

Asi již stěží zjistíme, co bylo tou zásadní pohnutkou velkého množství firem neúčastnit se Dentálního veletrhu: zda se jim nelíbil koncept, ze kterého bylo patrné, že náklady na kongres mají nést jen vystavovatelé, nebo zda to byla nechuť vrátit se do nepříliš vyhovujících prostor holešovického výstaviště, či pachuť z nepříliš férového jednání společnosti Incheba, která nejprve prodala veletrh PRAGODENT jinému subjektu a následně přišla s konkurenčním konceptem, či prostě jen dohoda a soudržnost dentálních firem.

PRAGODENT + Pražské dentální dny

V případě veletrhu PRAGODENT, který se nově přesunul z Holešovic do Letňan, byla situace o dost méně jasná a určitá nervozita byla cítit jak od vystavovatelů, tak od organizátora. Jistým záchytným bodem byla skutečnost, že v době konání veletrhu se (dva ze tří dnů) konal také kongres Pražské dentální dny (PDD). PDD byly ale na rozdíl od DS standardně „za peníze“, a tím pádem se jich neúčastnilo takové množství odborníků – i když i číslo 1.250 účastníků je opravdu úctyhodné a odkazuje také k velmi kvalitnímu programu. PDD jsou ale akcí s řekněme standardně kratšími pauzami mezi přednáškami, takže zájemci o výstavu museli oželet část programu. PRAGODENT by tedy po stránce návštěvnosti rozhodně nespasili pouze účastníci PDD.

O to více je třeba ocenit, že se PRAGODENTu účastnila většina českých i zahraničních firemních hráčů na poli české stomatologie, přičemž téměř všichni vystavovatelé pojali svou účast na PRAGODENTu opravdu značně velkoryse. Stánky zaplnily na české poměry velmi slušnou plochu a byly zde k vidění téměř veškeré novinky, se kterými dentální průmysl za poslední roky přišel na trh. Již ve čtvrtek se všem poměrně ulevilo, jelikož bylo zjevné, že i přesto, že PDD začínají až následující den, tak že ani čtvrtek není, co do zájmu návštěvníků, jen výstavním dnem do počtu.

Bez jakýchkoli superlativ se tak dá s odstupem několika dnů hovořit o standardním evropském dentálním veletrhu se slušnou účastí firem i návštěvníků, konajícím se v civilizovaných prostorách, kam mohli návštěvníci dojet MHD či po vlastní ose a bez problémů zaparkovat, kde se účastníci mohli najíst a napít v příjemném prostředí bez velkých front, nemuseli se bát jít na toaletu apod. Velmi příjemně pojatá dentální party byla už jen velmi chutnou třešničkou na dortu, kdy Michal Prokop s Framus 5 rozjeli slušnou pařbu, ve které pak pokračovali dvě v oboru již zdomácnělé kapely – YesBlues a Parolet.

Nezbývá tedy než poděkovat jak organizátorovi veletrhu PRAGODENT – společnosti ABF, a.s., ale také vystavujícím firmám, organizátorovi kongresu PDD – ČSK, ostatním odborným partnerům a mediálním partnerům – v čele s časopisem StomaTeam. Nakonec se tedy možná opět ukázalo, že konkurence je zdravá a že celá záležitost byla z dlouhodobého hlediska ku prospěchu věci.

Krátké přání na závěr

Přejme našemu oboru, aby se podařilo udržet veletrh PRAGODENT jako jedinou velkou výstavu v ČR, která se bude konat každý lichý rok, vždy po výstavě IDS v Kolíně nad Rýnem (příští veletrh tedy až na podzim 2021). Udržíme tak obor dostatečně v pohybu, přičemž ale firmy ušetří za účast na každoroční velké výstavě, což bude mít v konečném důsledku pozitivní efekt na jejich další rozvoj a potažmo i na cenovou politiku vůči jejich zákazníkům. V mezičase se jistě bude konat dostatek menších, koncepčně zajímavých a na konkrétní problematiku zacílených vzdělávacích akcí, kde bude možno také v menším měřítku vystavovat a potkávat se.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Články na podobné téma:
Vysoce kvalitní řešení mikroskopů Články
Vysoce kvalitní řešení mikroskopů

10. 1. 2023 | Zprávy z firem

Operační mikroskopy umožňují detailní pohled na zub pacienta s až 29násobným zvětšením a integrovaným LED...

Detail příspěvku

Řešení využívající umělou inteligenci pro alignery a rovnátka všech značek Články
Řešení využívající umělou inteligenci pro alignery a rovnátka všech značek

13. 5. 2022 | Zprávy z firem

Společnost, která pomohla v rozvoji virtuální ortodoncie a od roku 2014...

Detail příspěvku

Jarní konference a Sněm ADH ČR Články
Jarní konference a Sněm ADH ČR

19. 4. 2023 | Zprávy z firem

Na jarním Sněmu ADH ČR, který se konal v sobotu 15. dubna 2023, proběhly volby nového vedení pro další tříleté období...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.