Mock-up: pomůcka pro každodenní praxi
Rutinní zavedení mock-upu do praxe estetické stomatologie
Wax-up, v podstatě vosková vizualizace konečné podoby ošetření, vzniká na sádrovém modelu pomocí laboratorního vosku s cílem získat reálnou představu o lékařem navrhovaném řešení. Z estetického hlediska wax-up nabízí dobrou představu o tvaru a poloze plánovaného řešení, nicméně nedokáže adekvátně reprodukovat barevný odstín. Z funkčního hlediska pak i přes použití těch nejlepších artikulátorů nelze wax-upem replikovat kompletní spektrum žvýkacích pohybů. Lze tedy konstatovat, že vedle mnohých pozitiv jsou estetické a funkční vlastnosti wax-upu omezené. Mock-up, tedy další forma vizualizace navrhovaného řešení, tentokrát však zhotovená z kompozitního materiálu přímo v ústech pacienta, je pak zubními lékaři využíván spíše zřídka. V běžné praxi se však jedná o techniku velmi praktickou, kterou lze využít v celé řadě situací. Mock-up replikuje podobu výsledného ošetření a jako takový představuje důležitou informaci při rozhodování o plánu léčby (Marus, 2006; Vargus, 2006; Pena et al., 2009).
Fáze mock-upu následuje po úspěšné validaci wax-upu. Spočívá v přenesení podoby wax-upu ze sádrového modelu přímo do úst pacienta (Magne a Belser, 2004; Magne a Magne, 2006). Plánované řešení tak lze komplexně hodnotit přímo v dutině ústní pacienta (Hollar, 2008; Peyton a Arnold, 2008).
Mock-up umožňuje prověřit řešení přímo v ústech pacienta, a to jak z hlediska estetického či funkčního, tak z hlediska psychologického. Zejména posledně zmíněný aspekt má značný význam. Pacient si může nejdříve sám vyzkoušet nabízené řešení a až poté se informovaně rozhodnout. Tímto se v celém procesu staví do aktivní role, což značně zlepšuje komunikaci mezi ním a lékařem (Willhite, 2006), nemluvě o zvýšené pravděpodobnosti jeho akceptace lékařem navrhované léčby. Benefitem jsou také přesnější a praktičtější podklady pro komunikaci s laboratoří, respektive pro úspěšnou spolupráci zubního lékaře se zubním technikem.
Zatímco na wax-upu může zubní lékař provádět jen minimální úpravy, v případě mock-upu může jakkoliv měnit jeho výslednou podobu přidáváním či odebíráním materiálu (Simon a Magne, 2008).
Mock-up může být použit i pro kontrolu okluze za účelem ověření přesnosti wax-upu. Zubní lékař tak může kompenzovat eventuální nedostatky wax-upu. Výsledná podoba mock-upu je přitom otisknuta a otisk následně odeslán do laboratoře zubnímu technikovi, který tak disponuje dostatkem informací pro dosažení předvídatelného a esteticky uspokojivého výsledku.
Kartuš se samovolně tuhnoucím kompozitem (Structur 3, VOCO)
Počáteční situace, foto v úsměvu
Počáteční situace, okluze intraorálně
Počáteční situace, nonokluze intraorálně
Wax-up na sádrovém modelu
Otisk wax-upu do silikonu
Kontrola přesnosti otisku wax-upu
Vyplnění otisku samovolně tuhnoucím kompozitním materiálem (Structur 3, VOCO)
Adaptace silikonového klíče se samovolně tuhnoucím kompozitem
Okluzní pohled na mock-up po odstranění klíče a přebytečného materiálu
Vyplnění bubliny v mock-upu flow kompozitem (Grandio Flow, VOCO)
Vytvrzení flow kompozitního materiálu
Povrch zubu 21 po zaplnění defektu
Výsledný stav, kontrola okluze
Provedení
Technika mock-upu nachází využití v případech, kdy je možno provést úpravu tvaru zubů dostavbou vhodným materiálem, popř. taktéž v případech, kdy je třeba modifikovat postavení jednotlivých zubů. Hlavními indikacemi jsou tak ztráty tvrdých zubních tkání u vitálních zubů, defekty vzniklé v důsledku chybějících zubů, diastemy či jiné vrozené estetické vady, které umožňují tzv. bioestetický přístup (Dietschi, 2011).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
V momentě, kdy je stanovena diagnóza a je zvolen typ ošetření, nechá zubní lékař vyhotovit wax-up. Přitom samozřejmě důkladně informuje zubního technika o své představě, zejména co se týče tvaru a pozice zubů (barevný odstín je prozatím irelevantní).
Hotový wax-up zubní lékař v ordinaci sám zkontroluje a pomocí vhodných materiálů provede případné úpravy – v takových situacích se vždy vyplatí požádat zubního technika, aby spolu s wax-upem lékaři poskytnul i dostatečné množství laboratorního vosku.
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatné
5. 5. 2022 | Obecná stomatologie
Přímé kompozitní rekonstrukce jsou v postranním úseku chrupu prováděny vrstvením výplňového materiálu...

19. 1. 2022 | Digitální technologie
Tímto příspěvkem představují jeho autoři možný postup při výrobě horní a dolní celkové náhrady metodou CAD/CAM...