StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / reportáž > PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!

PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!

22. 10. 2021 | Mgr. Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

28. ročník stomatologického veletrhu PRAGODENT je za námi. Poprvé však musíme přiznat, že se nám to nepíše moc hezky. Letos je nám opravdu líto, že je veletrh už minulostí. Byl to totiž opravdový svátek stomatologie. Dokonalá symbióza vzdělávání, veletrhu, osobních setkání a zábavy v jednom. Dny české stomatologie 2021 se prostě povedly.


„Praha jako hlavní město stomatologie mi docela vyhovuje. Dny české stomatologie – prostě největší akce v Evropě
!,“komentoval hned na konci druhého dne veletrhu prezident ČSK Roman Šmucler a odhadoval návštěvnost kolem 8 tisíc lidí. Nebyl daleko od pravdy.

Dle oficiálních údajů pořadatele veletrhu, společnosti ABF, a.s., se veletrhu a kongresu PDD zúčastnilo celkem 9 303 návštěvníků, což je téměř stejná návštěvnost jako při předchozím ročníku. „Během pátku přišlo jen asi o 7 % méně lidí než v roce 2019. Všechno dopadlo na výbornou,“ hodnotil 28. ročník veletrhu Martin František Přívětivý, výkonný ředitel a místopředseda představenstva ABF, a.s.

Součástí veletrhu byl (po roční pauze, kdy se konal v online prostoru) opět také kongres Pražské dentální dny, a to už jeho 24. ročník, podruhé na stejném místě. „Ukazuje se, že tato idea, spojit kongres s veletrhem, je dobrá. Říkalo se, že na veletrhu nikdo nebude a teď se dívám kolem, a je tu lidí hodně. Na kongres přišlo přes 2 tisíce lidí,“ komentoval spojení vzdělávání a výstavy Roman Šmucler, a pokračoval: „Vše, co jsme si naplánovali, nám vyšlo. Měli jsme štěstí, byli jsme odvážní, ale mysleli jsme si, že nepřijdou žádné zákazy, a to se opravdu stalo. Na Pražských dentálních dnech jsme měli skvělé přednášející. A to, že se v sobotu ráno účastníci kongresu do jednoho sálu nevešli a seděli po stranách a na zemi, je prostě úžasné, největší vyznamenání.“

Na první pohled bylo také vidět, že mezi účastníky převládají mladí lidé a o Pražské dentální dny mezi nimi byl obrovský zájem. „Mladí mají největší potřebu se učit, každá přednáška pro ně má smysl, a pro ně to hlavně děláme. V historii to nebývalo pravidlem, mladí a starší lékaři spolu nekomunikovali, ale teď tady máme přednášející napříč generacemi, i proto je tady rekordně mnoho lidí,“ komentoval Šmucler.

126 vystavujících firem včetně 14 zahraničních vystavovatelů ze 7 států světa postavilo své expozice celkem na 8 800 m2 a představilo kompletní nabídku dentálního trhu pro stomatologické ordinace a laboratoře, softwarové vybavení, nástroje pro prevenci, hygienu a bezpečnost práce, farmaceutické výrobky, odborné publikace pro zubní lékaře. Kolem stánků bylo nebývale rušno a přispěly k tomu také poctivě naplánované programy jednotlivých vystavujících – od soutěží, přes ukázky techniky či materiálů až po workshopy. „Kolem vystavovatelských stánků se točí opravdu hodně lidí, tak doufám, že jsou všichni spokojeni a že takto budeme pokračovat dál. Už není kam růst, protože v Česku je asi 9 tisíc aktivních zubních lékařů,“ hodnotil veletrh prezident České stomatologické komory.

Průběh veletrhu si pochvalovali také samotní vystavovatelé. Například Katerina Orovchanec, Export Manager Central and Eastern Europe společnosti Planmeca, byla velmi spokojená: „Společnost Planmeca, která v letošním roce oslavila 50 let, je na veletrhu PRAGODENT tradičně přítomna již řadu let. Český trh je pro nás velmi důležitý a naše dojmy z účasti na PRAGODENTu 2021 jsou velmi pozitivní. Bylo pro nás opravdovým potěšením se opět setkat s našimi partnery/distributory a odborníky z České republiky. Chtěla bych poděkovat zejména našemu Country Managerovi panu Vojtěchu Táborskému a našim partnerům Fencl Dent, Fischer Dental a Prodenta za jejich velký podíl na další úspěšné prezentaci společnosti Planmeca na veletrhu PRAGODENT 2021.“

Jako obchodně velmi úspěšný veletrh hodnotily PRAGODENT 2021 také další firmy. „Jsem velmi spokojený, myslím, že to pro naši společnost bude jeden z nejúspěšnějších veletrhů vůbec,“ zhodnotil Michal Dudla ze společnosti CACAN. Podobná slova použil také majitel dentální laboratoře JS Lab Jiří Sedláček: „Veletrhu PRAGODENT jsme se zúčastnili poprvé a jsme moc rádi, že jsme to udělali, reakce byly velmi dobré.“ Řada firem měla před veletrhem strach a čekala mnohem menší účast, nakonec ale byli spokojeni. „Veletrh předčil naše očekávání po stránce prodejní i společenské,“ zhodnotil akci ředitel společnosti Everydent Milan Kupka.

„PRAGODENT stál za to, a kdo tu nebyl, o hodně přišel,“ zhodnotil zase Country Manager firmy VOCO CZ&SK David Filípek.

 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!
 • PRAGODENT 2021 – Kdo tu nebyl, o hodně přišel!

Kromě firemních stánků bylo nebývale živo také u zubních techniků. Stánek Komory zubních techniků výjimečně nesloužil jen k prezentaci, ale zástupci komory osobně vysvětlovali problematiku nové legislativy.

„Na stánku bylo opravdu živo po celý den. Parlamentem totiž prošla příloha 4. zákona 48, což není nic jiného než náš sazebník, a všichni víme, že od 1. 1. 2022 vejde v platnost. Teď, když se konečně vidíme z očí do očí, máme obrovskou příležitost se o tom celém bavit, vysvětlovat, co tato změna znamená, jak sazebník bude vypadat, jak by měla vypadat cena u nových výrobků. Pracujeme na tom ve spolupráci s ČSK a pojišťovnami. Materiál, který k tomu vydáme, bude oficiální a bude dostupný pro všechny. My se snažíme v předstihu alespoň pracovní verzi našim členům předložit,“ vysvětluje dění na stánku prezidentka KZT Bc. Alexandra Seidlová, a zároveň dodává: „Takový provoz na stánku jsme nikdy neměli a všechny materiály, které jsme měli připraveny, byly už druhý den dávno pryč a musíme odkazovat na to, že materiál bude hned po PRAGODENTu ke stažení na našem webu.“

Poprvé měla naopak svůj stánek na veletrhu Asociace dentálních hygienistek ČR. „Na letošním PRAGODENTu se mi obzvlášť líbilo, a to také hlavně z důvodu, že ADH ČR zde má vůbec poprvé svůj stánek. Můžeme vést komunikaci přímo s těmi, kteří se chtějí o ADH ČR něco dozvědět, kteří přemýšlejí, že se stanou našimi členy. Například studenti mají 50% slevu na členství, stejně tak i maminky na rodičovské i důchodci. Hlavním cílem a smyslem existence ADH ČR je šířit informace o dentální hygieně směrem k laické i odborné veřejnosti, a přítomnost na veletrhu a také to, že se podílíme na odborném programu, je příležitostí šířit informace dál,“ řekla prezidentka ADH ČR, Lenka Velebilová, DiS.

Premiéru na veletrhu PRAGODENT mělo také dvoudenní vzdělávání pro zubní asistentky a instrumentářky, a to ve spolupráci se společností Akademia CZ (akreditované kurzy pro zubní instrumentářky). „Jsem ráda, že jsme měli možnost takový kongres vůbec poprvé uspořádat a spojit ho s účastí na veletrhu PRAGODENT. Jsme velmi spokojení, během prvního dne se vzdělávání účastnilo asi 70 lidí, největší úspěch sklidila přednáška MDDr. Jana Petříka Endodontické ošetření – asistence z pohledu lékaře. V přednáškách jsme pokračovali i v sobotu, například Ing. Bc. Jana Krajčíková seznámila posluchače s nástrahami komunikace s pacientem s postižením sluchu. Rádi bychom pořádaly kongres každý rok, aby i sestry byly odborníky ve své profesi,“ řekla lektorka a organizátorka Adéla Sojková.

Co dodat? Snad jen, díky všem, kteří PRAGODENT 2021 připravovali, a kteří na něj přišli jako vystavovatelé, hosté, návštěvníci či účastníci kongresu. „Bylo vidět, že všichni využili možnost se setkat a načerpat informace na maximum. Všichni jsme unavení, ale nálada mezi vystavovateli, návštěvníky a odbornými partnery byla na konci vynikající, takže my jsme spokojeni a máme spoustu nápadů do dalšího ročníku,“ uzavřel výkonný ředitel a místopředseda představenstva ABF, a.s. Martin František Přívětivý.

Čtěte také:
Online reportáž PRAGODENT 2021 – 3. den
Online reportáž PRAGODENT 2021 – 2. den
Online reportáž PRAGODENT 2021 – 1. den

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Dynamix Speed dentální produkty
Dynamix Speed

Míchací přístroje na otiskovací hmoty

další dentální produkty

prodám Vaše inzerce

Prodám/Koupím - ordinace

prodám

další inzeráty

Další články z rubriky:
Fotoreportáž ze Světového dne ústního zdraví 20. 3. 2023 Články
Fotoreportáž ze Světového dne ústního zdraví 20. 3. 2023

24. 3. 2023 | Interview / reportáž

Světový den ústního zdraví je každoročně vyhlašován FDI a u jeho příležitosti pořádá Česká stomatologická komora...

Detail příspěvku

UPdent v Olomouci se opět těšil velkému zájmu studentů Články
UPdent v Olomouci se opět těšil velkému zájmu studentů

20. 3. 2023 | Interview / reportáž

Na Univerzitě Palackého v Olomouci se ve dnech 25.–⁠26. února 2023 již tradičně konal studentský kongres o softskills...

Detail příspěvku

Podcast Mezi zuby pro stomatology vzdělává i baví Články
audio
Podcast Mezi zuby pro stomatology vzdělává i baví

31. 1. 2023 | Interview / reportáž

Každé tři týdny se mohou stomatologové, dentální hygienistky nebo studenti těchto oborů těšit na další díl podcastu Mezi...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.