Rehabilitace v estetické oblasti s využitím dvoudílného zirkonového implantátu
Tradičním materiálem zubních implantátů je dosud titan, avšak použití keramických implantátů z materiálu, jako je oxid zirkoničitý, má mj. potenciál zlepšit estetiku náhrady, protože bílé zbarvení keramického implantátu se blíží barvě přirozeného zubu. Keramické implantáty mají již dobře zdokumentovanou biokompatibilitu a prokázanou stabilitu pro klinickou implantaci. Několik studií na zvířatech dále ukázalo, že oseointegrace a chování měkkých tkání jsou podobné jako při použití titanových implantátů.
V minulosti byly zirkonové implantáty navrženy převážně jako jednodílné implantáty, ale kompromisní polohy implantátů vyžadují angulované abutmenty, které ze zřejmých důvodů nelze realizovat jednodílnými implantáty. Z tohoto důvodu existuje klinická poptávka po dvoudílných zirkonových implantátech. Nedávno publikovaná data o dvoudílných zirkonových implantátech neprokázala významný rozdíl v míře úspěšnosti ve srovnání s dvoudílnými titanovými implantáty. Vynikající odpověď měkkých tkání společně se stejnými vlastnostmi oseointegrace jako u titanových implantátů vyjádřenými v BIC (Bone to Implant Contact) činí z této rychle rostoucí technologie jedno z nejslibnějších vylepšení dentálních implantátů.
Při porovnání biologických vlastností se ukazuje rozdílný patologický aspekt: bylo prokázáno, že kolonie bakterií mají ke keramickému povrchu menší adhezi, než je tomu u titanových implantátů, což může dlouhodobě podporovat stabilitu implantátu bez mikrobiálních komplikací. V rámci zjišťování biomechanického výkonu prošel dvoudílný zirkonový implantát mnoha různými testy, zejména testem odolnosti proti únavě materiálu. Cílem této kazuistiky je představit dvoudílný zirkonový implantát druhé generace, který je zaveden do zhojeného alveolárního hřebene.
Kazuistika
Léčebný plán
Naším klinickým případem je žena, 34 let, jejíž levý horní postranní řezák (zub 22) byl extrahován před více než dvěma lety (obr. 1) – celková anamnéza ASA 1. Pacientka používala částečnou snímatelnou náhradu. Po prodiskutování všech možností léčby s pacientkou byla navržena a přijata rekonstrukce nesená implantátem.
Chirurgická léčba
Případ byl plánován na základě snímků z intraorálního skeneru (TRIOS, 3Shape, Kodaň, Dánsko) a CBCT. Data byla odeslána k vyhodnocení do spolupracujícího centra Implant Studio (3Shape, Kodaň, Dánsko), kde byl zkombinován soubor Dicom s CBCT snímky pacientky. Na základě vyhodnocení vstupních dat byla navržena chirurgická šablona, která byla poté vytištěna 3D tiskárnou (Form 2, Formlabs Inc., USA) (obr. 2, 3).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Následně bylo přikročeno k chirurgickému zákroku: Před vpichem jehly s anestezií byl na sliznici aplikován 2% lidokain-hydrochlorid (Laboratories Ltd. Volta Santiago, Španělsko). Po dvou minutách byl subperiosteálně injikován 4% articain-hydrochlorid a epinefrin 1 : 100 000 (Laboratórios Inibsa, Barcelona, Španělsko) do bukální a palatinální oblasti.
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatnéSo 23. 11. 2024 | 9.00 – 16.30 hod.
22. 10. 2023 | Implantologie
Miniimplantáty jsou již několik let perspektivním řešením pro indikaci hybridních náhrad...
21. 11. 2023 | Implantologie
Abstrakt: Kompletní reoseointegrace po ošetření periimplantitidy nebyla dosud nikdy publikována...
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-jobs.php on line 7