StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Endodoncie > Obturační materiály v tekutém stavu – hranice mezi biokompatibilitou a bioaktivitou

Obturační materiály v tekutém stavu – hranice mezi biokompatibilitou a bioaktivitou

Dr. Barbara Müller, Německo

Primárním cílem endodontického ošetření je dlouhodobě spolehlivě zapečetit kořenový kanálek, aby se účinně zabránilo opětovné infekci a vniknutí mikroorganismů. Moderní obturační materiály také poskytují užitečné bioaktivní vlastnosti a napomáhají tak regeneraci kostních a dentinových tkání. Následující článek se zabývá otázkou, jaké biochemické vlastnosti by měl nabízet ideální výplňový materiál pro endodoncii, a proč není každý cement stejný.


V medicíně jsou biomateriály přírodní nebo uměle vyráběné materiály, které se při použití v lidském těle dostávají do přímého kontaktu s biologickými tkáněmi. Zvláštní zájem si zaslouží interakce, k nimž dochází mezi vlastními tělními strukturami a materiálem použitým v konkrétním případě. Pozorované procesy mohou být chemické, fyzikální nebo biologické povahy – a je zvláště zajímavé vědět, zda k nim dochází spontánně, a tedy spíše náhodně, nebo zda je lze použít pro konkrétní terapeutický výsledek. Vzhledem k velkému počtu výplňových materiálů dostupných na současném trhu je stále důležitější znát rozdíl mezi biokompatibilitou a bioaktivitou, a vědět, které složky spouští požadované katalytické účinky a proč.

Biokompatibilita versus bioaktivita

Biokompatibilita je ve stomatologii základním požadavkem, protože použitý materiál zůstává v těle dlouhou dobu. Výskyt symptomů toxicity nebo jiných toxických vedlejších účinků by byl více než kontraproduktivní. Bioinertní materiály jsou látky, které nevyvolávají na okolních tkáních žádné výrazné reakce.

 • Stříkačka GuttaFlow bioseal (5 ml) s automatickým mícháním

  Stříkačka GuttaFlow bioseal (5 ml) s automatickým mícháním

 • Viditelná tvorba krystalů hydroxyapatitu pod rastrovacím elektronovým mikroskopem, zvětšeno 2500× (fotografie zveřejněna se svolením COLTENE).

  Viditelná tvorba krystalů hydroxyapatitu pod rastrovacím elektronovým mikroskopem, zvětšeno 2500× (fotografie zveřejněna se svolením COLTENE).

 • RTG snímek pacienta před a po ošetření se zřetelně viditelným obturačním materiálem v systému kořenových kanálků (fotografie zveřejněna se svolením Dr. Alfreda Iandaloa)

  RTG snímek pacienta před a po ošetření se zřetelně viditelným obturačním materiálem v systému kořenových kanálků (fotografie zveřejněna se svolením Dr. Alfreda Iandaloa)

 • RTG snímek pacienta před a po ošetření se zřetelně viditelným obturačním materiálem v systému kořenových kanálků (fotografie zveřejněna se svolením Dr. Alfreda Iandaloa)

  RTG snímek pacienta před a po ošetření se zřetelně viditelným obturačním materiálem v systému kořenových kanálků (fotografie zveřejněna se svolením Dr. Alfreda Iandaloa)

 • Dentinové kanálky

  Dentinové kanálky

 • Ošetření tygra pomocí GuttaFlow (fotografie zveřejněna se svolením COLTENE)

  Ošetření tygra pomocí GuttaFlow (fotografie zveřejněna se svolením COLTENE)

V praxi se chirurgické zákroky často provádí s určitými hraničními hodnotami, které by neměly být u bioinertních látek překročeny, protože například implantáty mohou způsobovat v těle přinejmenším opouzdření i přesto, že nevyvolají přímou interakci. Pro bioinertní materiály je samozřejmě základním předpokladem odolnost vůči korozi a teplotní stabilita. Dobrými příklady použití bioinertních materiálů ve stomatologii by byly kompozitní fazetovací systémy, u nichž se plastové skořepiny připevňují k dentinu pomocí identického vysoce funkčního kompozitu, aniž by způsobovaly obnovení růstu odlomeného nebo poškozeného zubu. Opakem jsou v podstatě biologicky vstřebatelné dentální materiály, jako plně biologicky rozložitelné krytí ran vyrobené z želatiny a koloidního stříbra.

Přečtěte si také:

Bioaktivita však napomáhá vlastnímu regeneračnímu potenciálu těla. Od roku 1960 se výzkum materiálů intenzivně zaměřoval na látky, které aktivně podporují přirozenou regeneraci, a navíc stimulují tvorbu nových dentinových tkání. Současně musí tyto procesy samozřejmě probíhat řízeným způsobem a mít jasně dané účinky, a to i za nelaboratorních podmínek. Skutečná bioaktivita hraje novou praktickou roli v souvislosti s endodontickými obturačními materiály a doplňuje tak aktuální funkce těchto materiálů.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Články na podobné téma:
Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.