StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Digitální technologie > SYNERGIE: kazuistiky – Případy řešené pomocí CAD/CAM

SYNERGIE: kazuistiky – Případy řešené pomocí CAD/CAM

5. 6. 2017 | Cristian Ioan Petri

Žijeme ve století, v němž je nejdražší čas a technologie nám čas šetří. Protože je víceméně každá sekunda drahá a nenávratná, mohou technologie rozhodujícím způsobem ovlivnit téměř každý aspekt našich životů. Žijeme ve století rychlosti, a je proto vhodné přizpůsobit se společenským podmínkám, abychom nezůstali pozadu. Platí to pro všechna průmyslová odvětví, včetně lékařství a stomatologie. Proto se dentální technologie vlivem technologického pokroku a vývoje materiálů v posledních letech velice změnily v souvislosti se zavedením CAD/CAM technologií do laboratorní rutiny. CAD/CAM je budoucností dentálních technologií, respektive je již přítomností a nutností, něčím, co usnadňuje život, výrazně zlepšuje naše pracovní postupy a přináší výhody pacientům i spolupracovníkům. Technicko-technologická synergie je nejžhavějším současným tématem v souvislosti s každodenním dosahováním nejefektivnějších výsledků a zvyšováním produktivity.


V počátcích byl CAD uzavřený systém s omezenými možnostmi, jako jsou: protetické náhrady v podobě korunek a můstků, kapny, primární teleskopy atd. Frézovací přístroje měly 3 nebo 4 osy a materiály pro frézování byly omezeny na: Cr-Co, titan, vosk, PMMA a opakní zirkon – vše velmi drahé. CAM byl omezený licencovaný software. Nyní máme možnost v CAD zhotovovat: hybridní abutmenty na implantáty, teleskopy, fazety, chirurgické šablony, superstruktury, wax-upy, attachmenty, částečné snímatelné náhrady, celkové snímatelné náhrady. Máme CNC přístroje s 5 nebo 5+ osami pro frézování v 3+2 osách nebo v 5 osách simultánně. Máme k dispozici širokou škálu materiálů, jako například: vícebarevné PMMA, e.max CAD, monolitický a vícebarevný disilikát, translucentní nebo supertranslucentní zirkon, kompozitní materiály, PEEK, PEKK, sintrovaný Cr-Co, titan a předfrézované abutmenty, a to za dostupné ceny. CAM se otevřel a pomáhá nám dnes vyfrézovat naprosto cokoli, včetně pracovních modelů. Pomalu začínáme pomocí CAD/CAM vyrábět všechny existující protetické náhrady.

Jsme však stále daleko od dosažení estetického prvku pouze pomocí technologie, protože je potřeba zásah specializovaného zubního technika, který je v této rovnici klíčovou složkou.

Jak se nám podaří vyřešit složité případy bez obav ze selhání? Jak máme postupovat, abychom získali přesné konstrukce? Jaký druh materiálů máme použít? Kdy, jak a kde máme použít zirkon, kovové slitiny, kompozitní pryskyřice a presovanou keramiku? Můžeme tyto materiály kombinovat? Mohu použít CAD/CAM pro jakýkoli konkrétní typ protetické náhrady? Jak zavést do své každodenní práce nové materiály? Co je první krok a jak jej udělat? To jsou v zubních laboratořích častá dilemata.

Nové materiály a technologie ovlivňují typ ošetření, který nabídneme pacientovi, ale bez dovedností, znalostí a zásahů zubního technika jsou technologie stále v podstatě bezcenné.

Výkon protetického týmu závisí na mnoha vzájemně provázaných faktorech, které formují algoritmus úspěchu.

První podmínka se týká pacienta, který je vždy středem protetické rovnice. Přístup pacienta k informacím a dostupnost informací ohledně konkrétního typu protetického ošetření vytváří prostor pro budoucí základ protetického ošetření.

Druhá podmínka je dána tím, jak jsme schopni spolupracovat se zubním lékařem a využít jeho znalosti z oboru stomatologie a nakolik jsme schopni s ním efektivně komunikovat a využít čas přidělený pro vyřešení daného případu.

Třetí podmínkou jsou dovednosti zubního technika, který musí být určitým druhem umělce.

Čtvrtá podmínka je dána „spoluprací" mezi člověkem a přístrojem. Výrobci CAD/CAM mají tendenci nabízet řešení „na klíč" nahrazující zubního technika – jsem si ale jist, že je těžké nás nahradit a bude trvat dlouhou dobu, než budou technologie schopny zabrat naše místo. Do té doby, musíme hledat způsoby, jak s technologiemi spolupracovat a nalézt potřebnou synergii.

CAD/CAM je technologie, která nám poskytuje přesnost a produktivitu a musíme proto znát každou součást CAD/CAM (skener, CAD software, CAM software, počítač, frézovací přístroj, motor, snímače, frézy) a související zařízení (sintrovací pec), stejně jako používané materiály (frézovací polotovary). Všechny mají své specifické vlastnosti, omezení, výhody a nevýhody.

Zakoupení CAD/CAM s nejlepším výkonem a nejlepších materiálů na trhu nestačí. Nemůžeme získat vše stisknutím tlačítka start. Přístroj vyžaduje schopného a dobře vyškoleného technika, aby byla výsledkem přesná náhrada. I když není CAD/CAM systém „továrnou na zuby", jeho největším přispěním zubní laboratoři je produktivita.

Posledním krokem úspěšného postupu je znát svůj cíl, tedy formu výsledné protetické náhrady.

Když si objednáváme dovolenou, díváme se na reference o místě a hotelu – vlastně se díváme na obrázky a detaily. Když si chceme koupit auto, oblečení nebo dům, chceme produkt vidět, odzkoušet si jej a získat reference. Stejně tak naši pacienti očekávají a chtějí vidět výsledek ještě před zahájením preparace zubů. Není to tak jednoduché jako se zkoušením oblečení nebo návštěvou prodejce aut, ale technologický pokrok dává týmu možnost prezentovat pacientovi navrhovanou možnost ošetření před jakýmkoli zákrokem. Pacient pak dává souhlas s určitým ošetřením zcela vědomě a návrh tvoří základní stavební kámen pro komunikaci v týmu odborníků.

Kazuistiky

Tento článek je zaměřen na ukázku různých možností použití CAD/CAM technologie, ale méně se věnuje detailům týkajícím se kroků vrstvení keramiky nebo morfologie.

StomaTeam 3/2017

Reklama
 • Obr. 2: Počáteční situace

  Obr. 2: Počáteční situace

 • Obr. 3: Vymezení náhrad a jejich modelace ve 3D. Obr. 4: Vyfrézované fazety z provizorního materiálu

  Obr. 3: Vymezení náhrad a jejich modelace ve 3D. Obr. 4: Vyfrézované fazety z provizorního materiálu

 • Obr. 5: Tloušťka fazet

  Obr. 5: Tloušťka fazet

 • Obr. 6 a 7: Nasazené provizorní fazety, které dávají nahlédnout na výsledek, který je možné zvolit pro ošetření fazetami

  Obr. 6 a 7: Nasazené provizorní fazety, které dávají nahlédnout na výsledek, který je možné zvolit pro ošetření fazetami

 • Obr. 6 a 7: Nasazené provizorní fazety, které dávají nahlédnout na výsledek, který je možné zvolit pro ošetření fazetami

  Obr. 6 a 7: Nasazené provizorní fazety, které dávají nahlédnout na výsledek, který je možné zvolit pro ošetření fazetami

 • Obr. 8: Výroba prototypu budoucí struktury pomocí Primopattern, který nám pomůže zaslat přesné informace do frézovacího centra

  Obr. 8: Výroba prototypu budoucí struktury pomocí Primopattern, který nám pomůže zaslat přesné informace do frézovacího centra

Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Už máte vybranou 3D tiskárnu pro svoji praxi nebo laboratoř? Články
Už máte vybranou 3D tiskárnu pro svoji praxi nebo laboratoř?

15. 11. 2021 | Digitální technologie

Intraorální skenery, CAD/CAM software, digitální zpracování, CAD/CAM frézovací jednotky a v neposlední řadě...

Detail příspěvku

Digitálně zhotovená imediátní celková snímatelná náhrada Články
Digitálně zhotovená imediátní celková snímatelná náhrada

27. 8. 2020 | Digitální technologie

Na komplexním případu pacientky Andrey ukázal tým protetických odborníků, jak může nová zubní náhrada doslova změnit život pacienta. Pro mladou pacientku...

Detail příspěvku

Studie digitálně zhotovených celkových snímatelných náhrad Články
Studie digitálně zhotovených celkových snímatelných náhrad

22. 4. 2020 | Digitální technologie

V článku je zachycena studie proveditelnosti digitálního postupu výroby celkových snímatelných náhrad 3D tiskem. Digitální revoluce přináší...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
Unicone dentální produkty
Unicone

NiTi nástroje – jednonástrojová endodoncie

další dentální produkty

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.