Anamnéza nedostatku vitamínu D skrytá těsně pod sklovinou
Ontario, Kanada: Vzhledem k odhadu, že je nedostatkem vitamínu D postižena více než miliarda lidí na celém světě, je toto téma mezi zdravotnickými odborníky již dlouho diskutované a přítomnost vitamínu D v těle je pokládána za jeden z nejdůležitějších ukazatelů celkového zdraví. Vědci zjistili, že defekty mineralizace zubů, interglobulárního dentinu, poskytují novou metodu zjišťování dřívějších období nedostatku vitamínu D. Pomocí této metody studie ukázala, že tímto nedostatkem byly postiženy už některé pravěké středoevropské a evropské společnosti, avšak míra a závažnost nedostatku vitamínu D se postupem času zvětšovala.
V roce 2016 vědci z McMaster University v Ontariu, ve spolupráci s kolegy z Quebeku a Francie, poprvé zjistili, že dentin může být trvalým nositelem důkazů o nedostatku vitamínu D. Na rozdíl od kostí, u dentinu nedochází k remodelaci, a to znamená, že interglobulární dentin poskytuje přesný nástroj, jehož prostřednictvím je možné zkoumat vývojové aspekty nedostatku vitamínu D, stejně jako ve zmíněné studii.
Prostřednictvím tří dřívějších zpráv o interglobulárním dentinu u lidí a vlastního výzkumu vědci objevili, že nejranější důkazy o nedostatku vitamínu D pocházejí z Tabunu a Skhulu, míst nálezů z období pleistocénu na hoře Carmel v Izraeli. Tato zjištění poskytují důkazy o tom, že nedostatek vitamínu D se vyskytoval již v pravěku a není jen problémem současné doby. Kromě toho zuby z období starověkého Řecka odhalily také to, že interglobulární dentin mělo nejen více lidí, ale že se také zvyšovala závažnost defektů. Na jednoduchém srovnávacím měřítku byla závažnost nedostatku u řeckých obyvatel v roce 1948 čtyřikrát vyšší než u starověkých zemědělců z doby zhruba 2000 let před naším letopočtem.
„Je to vzrušující, protože nyní máme k dispozici ověřený zdroj, který by mohl konečně přinést jasné odpovědi na základní otázky o pohybu našich předků a jejich životních podmínkách – a nové informace o významu vitamínu D pro moderní populaci,“ řekl antropolog McMaster University, prof. Megan Brockley, hlavní autor výzkumu a vedoucí Kanadského výzkumu v bioarcheologii lidských chorob.
Před tímto objevem neexistovala žádná spolehlivá metoda, kterou by bylo možné změřit nedostatek vitamínu D v průběhu času. Prostřednictvím vzorků historických a současných zubů vědci ukázali, jak je tato metoda cenná z hlediska porozumění zdravotnímu stavu, který postihuje tolik lidí po celém světě. Výsledky z Kanadského průzkumu zdravotnických opatření 2012–2013 ukázaly, že 25 procent Kanaďanů bylo vystaveno potenciálnímu riziku nedostatečného příjmu vitamínu D a 10 procent bylo ohroženo nedostatkem vitamínu D.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Zubní lékař Zubní lékař/zubní lékařka
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA - PRAHA 9
- Zubní sestra Vedoucí sestra Praha Holešovice 50-60tis.
- Zubní sestra zubní instrumentářka
- Dentální hygienistka Dentální hygienista/ka - Aldenta, Brno