StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Technologie > Vysoce estetické výsledky s CEREC® Primemill

Vysoce estetické výsledky s CEREC® Primemill

26. 2. 2020 | MUDr. Josef Kunkela, Ph.D. | Dentsply Sirona

CEREC Primemill, nový frézovací přístroj společnosti Dentsply Sirona, posouvá ordinační výrobu zubních náhrad na novou úroveň. Díky jeho nejmodernější technologii je nyní možno vyrobit širokou škálu zubních náhrad rychleji, za použití celé řady různých materiálů s výsledky, které jsou velice přesné a lze jich dosáhnout zvlášť snadno. MUDr. Josef Kunkela, Ph.D., renomovaný zubní lékař nadšený pro inovace a zakladatel Kunkela Academy v České republice, nabízí ve své ordinaci zhotovené zubní náhrady již 13 let. Jako klinický testovatel společnosti Dentsply Sirona měl možnost tento nový frézovací přístroj komplexně posoudit. Následující článek je popisem jeho prvních zkušeností s CEREC Primemill založených na reálném klinickém případu.


Pokud jde o digitální výrobu zubních náhrad, mám dva základní požadavky: Chci uspokojit své pacienty na základě svých nejlepších schopností, například výrobou přesně dosedajících a velice estetických náhrad. Také si chci udržet plnou kontrolu nad celým pracovním procesem. Se správným pracovním postupem mohu pracovat velmi efektivně. A to je aspekt, kterým nás CEREC Primemill posouvá na novou úroveň. Je to přístroj, který se snadno obsluhuje, pracuje s opravdu fascinující rychlostí a přináší vysoce kvalitní výsledky.

Jako betatester přístroje CEREC Primemill jsem měl možnost sledovat proces jeho vývoje. Když byl tento frézovací přístroj instalován do mé ordinace, okamžitě jsem si všiml nového dotykového rozhraní. Podle mého názoru se jedná o skvělou funkci, díky které můžeme pro každou proceduru získat informace o cyklech frézování a doporučení ohledně správných nástrojů.

Druhým zásadním postřehem byla skutečnost, že přístroj pracuje velmi tiše a především rychle. Při použití režimu Super Fast trvá přístroji CEREC Primemill vyrobit zirkonovou korunku pouhých cca 5 minut. V mé ordinaci přebírá práci po prvním naskenování s novým CEREC Primescan můj asistent. Poté, co pacienta vyšetřím a rozhodnu o způsobu ošetření (typ náhrady, odstín), může asistent připravit CEREC Primemill. Mezitím provedu preparaci rekonstruovaných zubů a pořídím digitální otisk s CEREC Primescan. Výrobní proces pak začíná hned po navržení náhrady, které provede zubní technik v mé přidružené laboratoři. Já se mohu plně soustředit na svou práci s pacientem a na jeho chrupu. To je pro mě efektivní a velmi důležité.

Dokonalý pracovní postup samozřejmě vyžaduje optimální kvalitu. Jak užitečné by bylo dokončit vše v co nejkratším možném čase, pokud by náhrada přesně nedosedala nebo byla nevzhledná? To je další věc, ve které nabízí CEREC Primemill opět působivé výsledky. Povrch materiálů je extrémně hladký a okraje jsou velmi čistě zpracovány.

 • Počáteční situace: Pacientka chtěla estetické řešení diastemy

  Počáteční situace: Pacientka chtěla estetické řešení diastemy

 • Toto je přirozená struktura zubů, kterou jsme chtěli napodobit u definitivních náhrad

  Toto je přirozená struktura zubů, kterou jsme chtěli napodobit u definitivních náhrad

 • Protože existují různé metody napodobování přirozených tvarů zubů, rozhodli jsme se je rozdělit do těchto tří kategorií Biocopy

  Protože existují různé metody napodobování přirozených tvarů zubů, rozhodli jsme se je rozdělit do těchto tří kategorií Biocopy

 • Sken obličeje pro určení okluzní roviny a středové linie u pacientky

  Sken obličeje pro určení okluzní roviny a středové linie u pacientky

 • Návrh mock-upu fazet v softwaru inLab SW 19

  Návrh mock-upu fazet v softwaru inLab SW 19

 • Zkouška vyfrézovaného mock-upu fazet v ústech

  Zkouška vyfrézovaného mock-upu fazet v ústech

 • Export dat do softwaru CEREC SW 5.1.1 a konečný design fazet

  Export dat do softwaru CEREC SW 5.1.1 a konečný design fazet

 • Náhled pro frézování

  Náhled pro frézování

 • Detailní snímek vyfrézované fazety

  Detailní snímek vyfrézované fazety

 • Upevňování fazet za použití kofferdamu kvůli zajištění perfektně suchého upevňovacího povrchu

  Upevňování fazet za použití kofferdamu kvůli zajištění perfektně suchého upevňovacího povrchu

 • Detailní snímek povrchu fazet, který zachycuje dobré přizpůsobení přirozenému povrchu zubů

  Detailní snímek povrchu fazet, který zachycuje dobré přizpůsobení přirozenému povrchu zubů

 • Detailní snímek povrchu fazet, který zachycuje dobré přizpůsobení přirozenému povrchu zubů

  Detailní snímek povrchu fazet, který zachycuje dobré přizpůsobení přirozenému povrchu zubů

Z klinického hlediska mě o CEREC přesvědčují především následující aspekty: Celý proces skenování, včetně registrace skusu a kontroly nad preparací, je velice jednoduchý. Své výhody navíc má i počáteční skenování: Katalog krásných přirozených úsměvů, recyklace úsměvu pacienta, kopie úsměvu člena rodiny, imitace dásní na designu navrhovaného modelu, klíč pro přímé výplně. Chystáte-li se zhotovit přímou výplň v případě odlomené incizní hrany nebo růžku zubu a chtěli byste použít techniku vrstvení, máte tu výhodu, že si můžete naskenovat počáteční situaci a z ní si vyrobit podle 3D tištěného modelu přirozeného chrupu pacienta silikonový klíč. A nelze opomenout větší pohodlí pacienta, protože se zkrátí doba potřebná pro ošetření a zhotovení provizorní náhrady. Z organizačního a ekonomického hlediska je obzvláště pozoruhodný efektivní pracovní postup, menší počet návštěv pacienta a možnost přidělit mnoho pracovních kroků kolegům ze stomatologického týmu. Mé zkušenosti ukazují, že se CEREC začíná vyplácet již u recepce, kde dokáže dobře školený asistent samostatně naplánovat návštěvy ordinace a vysvětlit pacientovi výhody této metody ošetření.

Nejdůležitější je, že CEREC Primescan a CEREC Primemill společně vytvářejí skvělé dispozice pro každodenní stomatologická ošetření. Systém CEREC je mimořádně všestranný a umožňuje nám volně skenovat, navrhovat a přecházet při volbách různých materiálů a pracovních postupů z laboratorního softwaru do ordinačního podle našich požadavků a každodenních potřeb. Naznačuje to následující klinický případ.

Kazuistika

Do mé ordinace přišla 23letá pacientka a požádala o estetické řešení diastema a tremat. Cílem bylo zachovat co možná nejvíce přirozené povrchové struktury zubů. V tomto případě jsme použili tzv. techniku Biocopy Stretch. Je to poměrně jednoduchá technika, která využívá naskenovanou anatomii k vytvoření větší verze originálu, která zachovává anatomickou přesnost. Je nezbytné, aby se naskenovaná anatomie použila při výrobě náhrad. Zároveň je možno si tímto způsobem vytvořit vlastní knihovnu zubů. Tu pak lze použít u budoucích náhrad. Tento počáteční sken rovněž nabízí možnost použít překrytí dásněmi jako referenci pro emergence profil při navrhování frontálních náhrad.

S ohledem na mládí pacientky jsme se rozhodli u obou středních i postranních řezákových zubů pro fazety bez preparace. Abychom získali lepší představu o konečném výsledku ošetření, využili jsme k vytvoření mock-upu plánovaných fazet počátečního skenu. Tento sken jsme přes Case Connect Center odeslali do naší laboratoře, kde byl zpracován pomocí softwaru inLab 19. K dalším úpravám prvotního návrhu jsme použili již zmíněnou techniku Biocopy Stretch. Poté byl ke kontrole funkcí při všech čelistních pohybech (protruze a laterotruze) použit virtuální artikulátor. Mock-up pak byl vyfrézován z PMMA v přístroji MC X5 (Dentsply Sirona). Dávám této metodě přednost před ostatními, protože její výrazná ostrost okrajů pomáhá zabránit vzniku podsekřivin a přechodů u definitivních náhrad, zejména po stranách. PMMA fazety byly následně provizorně upevněny pomocí malého množství
zatékavého kompozitu.

Pacientka se do ordinace vrátila za několik dnů. V závislosti na míře spokojenosti pacienta i lékaře se u fazet buď upraví tvar nebo se použijí přímo jako šablona pro definitivní náhradu. V tomto případě bylo všechno perfektní. Bez problémů jsme tedy importovali data ve formátu dxd ze softwaru inLab do softwaru CEREC. V softwaru CEREC jsme jednoduše změnili nastavení materiálu na kompozitní bloček a vyrobili fazety v novém přístroji CEREC Primemill. Byli jsme přitom schopni dosáhnout vysoké úrovně přesnosti. Použili jsme jemný režim, protože se ideálně hodí pro výrobu ultratenkých fazet.

Abychom zachovali vysokou transparentnost přirozených zubů pacientky, byly fazety na incizní hraně mírně odbroušeny a domodelovány pomocí stejného výplňového materiálu, z jakého byly bločky použité pro frézování. Pak jsme vyleštili povrch pomocí dvoufázového systému a za použití kofferdamu fazety adhezivně připevnili. Výsledkem je velice přirozená anatomie frontálních zubů.

Abychom to shrnuli: Systém CEREC je mimořádně všestranný tím, že nám umožňuje volně skenovat, navrhovat a přecházet z laboratorního do ordinačního softwaru a poté náhradu vyfrézovat ve výjimečně precizním přesném přístroji CEREC Primemill. Zaznamenání počáteční situace u pacienta, pozice, tvaru a povrchové struktury zubů pro budoucí referenci, která může posloužit také jako inspirativní anatomie pro jiné pacienty, bude sloužit více a více účelům nejen v dentální protetice, ale také pro výrobu 3D modelů a silikonových klíčů, které se následně použijí k vrstvení výplňových materiálů, při digitální implantologii nebo výrobě celkových snímatelných náhrad.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Vysoce estetické výsledky s CEREC® Primemill
MUDr. Josef Kunkela, Ph.D. | Dentsply Sirona

zakladatel Kunkela Academy, Česká republika

Další články z rubriky:
Technika Canvas pro esteticky náročné náhrady ve frontálním úseku chrupu Články
Technika Canvas pro esteticky náročné náhrady ve frontálním úseku chrupu

27. 3. 2024 | Technologie

Pacient, 50letý muž, si přál výměnu dvou stávajících frontálních korunek...

Detail příspěvku

CEREC: Zirkonová korunka vyrobená za 82 minut Články
CEREC: Zirkonová korunka vyrobená za 82 minut

2. 1. 2023 | Technologie

58letý pacient se dostavil do naší ordinace s rozsáhlou kariézní lézí na distální plošce zubu 16 (obr. 1). Zub byl...

Detail příspěvku

Kdo zkusí skelety digitálně, už se nevrátí k ruční výrobě Články
video
Kdo zkusí skelety digitálně, už se nevrátí k ruční výrobě

7. 3. 2023 | Technologie

Pokud se ptáte, co je aktuálně jedním z největších přínosů CAD/CAM technologií pro zubní laboratoř...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.