StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Neleží vaše finance ladem?

Neleží vaše finance ladem?

23. 10. 2020 | Zdroj: Cyrrus

Aktivně zhodnocovat peníze je pro jednotlivce ve vyspělých zemích normální

Češi jsou tradičně známi svým konzervativním přístupem k investicím. Jsme „nejlepší“ v ukládání peněz na nízkoúročené bankovní produkty. Jinými slovy, na rozdíl od občanů z vyspělejších zemí necháváme naše peníze ležet ladem. Je na čase to změnit! Zajímá vás, jak zhodnotit své finance? Zvažovali jste někdy, že byste rozmnožili své úspory na burze? Nebo jste již investovat na burze zkoušeli, ale cítíte potřebu spolupracovat s profesionály, kteří by vám kryli záda? Pak si určitě přečtěte následující rozhovor s ředitelem společnosti CYRRUS, Ing. Markem Hatlapatkou.


Společnost CYRRUS o sobě na svých stránkách tvrdí, že je „jediný investiční boutique v Česku“. Co si za tímto vzletným sloganem máme představit? Co firma CYRRUS zákazníkům nabízí?
Řečeno s maximální stručností, řešíme široké spektrum potřeb našich klientů v oblasti financování a investic, ale zároveň je to vše šité na míru klienta. Když v Česku chcete řešit své finance, tak máte víceméně na výběr ze dvou extrémů – buď svěřit tyto záležitosti anonymnímu prostředí velkých bank a fondů a smířit se s tím, že budete jeden z davu a musíte si vybrat ze standardní nabídky služeb, nebo jít cestou mnohdy na první pohled lákavých příběhů „investičních specialistů“, kteří vám nabídnou snové zhodnocení investic a vy budete jen doufat, že jste nenarazili na podvodníky.

My jsme se inspirovali v zahraničí, kde investiční boutique je dlouhodobý, důvěryhodný partner pro tu skupinu klientů, kteří chtějí mít po ruce zkušeného partnera v investování, a nikoliv bankéře svázaného hromadou předpisů a pravidel. Protože bankéř vám stěží vyřeší netypický či nečekaný problém a při hledání toho nejlepšího řešení vám neodemkne všechny brány, které na trhu existují. Máte volné prostředky a nevíte, jak a kam investovat? Prodáváte firmu (ordinaci)? Potřebujete zafinancovat rozvoj? Mít garantovaný výnos? Tyto a mnohé další jsou otázky, na které pro vás hledáme ty správné odpovědi. Pro nás jste partnerem s příběhem, nikoliv pořadovým číslem.

Jaké je zázemí společnosti a jak dlouho na českém trhu působíte?
Naše společnost v prosinci letošního roku oslaví 25 let své existence. Za tu dobu jsme prožili skvělé i těžké časy, zažili vzestupy a pády mnoha firem v naší branži, finanční krize i historické rekordy na akciových trzích. Proč jsme dnes tady a ve skvělé kondici, když ostatní firmy zanikly nebo se z nich staly banky či fondy? Řekl bych, že nás odlišuje jiná DNA. DNA touhy po dlouhodobé perspektivě pro klienty i naše zaměstnance, po neustálém hledání cest, které jiní ještě nevidí nebo je ignorují. Díky tomu jsme se například v posledních letech stali českým pionýrem a lídrem na trhu s moderními investičními certifikáty a dnes při jejich konstrukci spolupracujeme s největšími světovými investičními bankami jako je například americká Goldman Sachs. Díky všem zúročeným zkušenostem máme dnes stabilní a zkušenou firmu, pro niž pracuje více než stovka špičkových odborníků, kteří vás rádi uvítají v našich kancelářích v Praze, Brně a Ostravě.

V ordinaci zubní/ho lékaře/ky není někdy nouze o stresové situace. Přeci jen se zde „pracuje s lidmi“, kteří přicházejí s bolestí, mají ze zákroku strach a mohou být podráždění. Ono ale pracovat s penězi, navíc s penězi vašich klientů, také asi není úplně bez stresových situací, že? Vzpomenete si na nějakou situaci, kdy vám bylo opravdu úzko?
Řekl bych, že v tomto směru je naše práce podobná. Ta naše je totiž také bytostně spjata s individuálními představami a potřebami každého klienta a s někdy nevyzpytatelným vnějším prostředím jako je vývoj kapitálových trhů či regulace. Nebo z poslední doby třeba příchod koronavirové pandemie. To jsou situace, na které se nemůžete 100% připravit dopředu. Takže v prvních týdnech března, kdy se téměř zastavil život v Česku, jsme museli naše zaměstnance převelet na home-office a nemohli jsme tušit, kudy se situace bude dále ubírat. To nám pár vrásek na čele bezpochyby přidalo. Na druhou stranu, my se vždy snažíme být o krok napřed a již více než dva roky jsme se připravovali na možný příchod tržních turbulencí. Proto jsme postupně velkou část investic našich klientů alokovali do moderních produktů s kapitálovou garancí. Když pak trh na jaře krvácel, naši klienti zaznamenali jen malé a především dočasné ztráty.

A nyní prosím o nějakou „veselou příhodu“, kdy jste zákazníkovi vydělali „majlant“.
Takové veselé příhody máme samozřejmě nejraději, stávají se, i když jedním dechem musím říci, že naší strategií není snažit se klientům za každou cenu v co nejkratším čase vydělat co nejvíce peněz. Jasně, přáli bychom si to, jenže naše mnohaletá zkušenost říká jasně: nereálně vysoké výnosy bývají ojedinělé a vždy jsou spjaty s vysokou mírou rizika. A cesta extrémního rizika není cestou naší, i když může být marketingově lákavá. Abyste „vydělali majlant“, musíte mít na začátku dobrou investiční myšlenku (to je to, co my umíme zajistit) a pak i dávku štěstí. Stává se, že s klientem zainvestujeme do akcie vybrané nadějné mladé firmy (oblíbené je například téma biofarmacie), jejíž akcie po oznámení klíčové zprávy vystřelí do nebes a během doslova minut máte desítky i stovky procent zisku. Pokud na to půjdete chytřeji, můžete vydělat o něco méně, ale s vyšší pravděpodobností. Jako příklad z poslední doby může posloužit aktivně řízený certifikát Energie budoucnosti, v rámci něhož jsme zainvestovali mj. do nadějných solárních firem prostřednictvím indexu SMA Solar Technology. Ten za jediný měsíc (srpen 2020) vzrostl o cca 52 % a díky tomu si naši klienti připsali na AMC zhodnocení za tento měsíc o cca 16 %. Nicméně i v o mnoho konzervativnějších produktech se dá vydělat podobný výnos. Před 2 lety jsme emitovali certifikát s 90% garancí vkladu (jmenoval se příhodně Švýcarská kvalita). Ve splatnosti jsme klientům připsali 46% zhodnocení. Takže ano, stává se to. Ale je nerozumné očekávat, že taková kombinace velmi nízkého rizika a vysokého výnosu je něco, co můžeme my nebo kdokoliv jiný na trhu zaručit.

Nyní mě zajímá, jak by vaše společnost mohla pomoci našim čtenářům – zubním lékařům, zubním technikům... Pojďme si k tomuto účelu namodelovat několik situací:

Situace 1: Mám svou práci, která mně dost vytěžuje a volný čas chci trávit s rodinou. Takže nemám moc času věnovat se investicím apod. Jsem schopen/na si ze svého výdělku ukládat měsíčně stranou nějakou částku. Není jednodušší spořit si na nějaký spořící účet nebo na nějaké stavební spoření? Nedostanu za to moc, ale je to bezpečné. Nabídnete mi něco lepšího, kde by riziko ztráty bylo minimální, a přesto mi to vydělalo více peněz?
Pro takového klienta máme službu správy aktiv (asset management), v níž nám na začátku dáte informace o tom, co od investice očekáváte, čemu se naopak chcete vyhnout a na základě toho můžeme za vás investovat do zvolených instrumentů. Konkrétně v případě, že chcete podstupovat minimální riziko a neočekáváte nereálně vysoké výnosy, naši portfolio manažeři pro vás nakoupí produkty jako jsou garantované certifikáty. Ty vám ve splatnosti garantují, že se vám vrátí přinejmenším určitá výše vloženého kapitálu (např. 100 % nebo 90 %) a zároveň vám mohou přinést předem jasně definovaný výnos, obvykle významně vyšší, než dostanete na spořícím účtu u banky. Další možností jsou firemní dluhopisy, které s sebou nesou určitý pravidelný výnos a rizika eliminujeme vhodným výběrem dluhopisů a dalšími technikami. V nabídce máme také nemovitostní fond s garantovaným ročním výnosem apod.

Situace 2: Už za mlada jsem byl/a hráč/ka a hrát cokoli mě bavilo vždy jen o peníze. Mohu investovat měsíčně nějakou částku, rád si občas najdu nějaký čas abych si své obchody řídil/a sám/sama a jsem ochoten/na podstoupit jisté riziko, že o část peněz přijdu, pokud to bude vyváženo možností, že o to více vydělám. Co pro mě můžete udělat?
Můžete si u nás otevřít aktivní účet a samostatně (dle vlastní myšlenky nebo s pomocí našich analytiků) obchodovat na světových burzách akcie, komodity, měny. Ale naše zkušenost říká, že k dobrému dlouhodobému výsledku vede trochu sofistikovanější cesta. Ta naše spočívá například v exkluzivním produktu aktivně řízených certifikátů (AMC), do jehož konstrukce jsme dali naše dlouholeté know-how. V AMC se investuje dle určitých pravidel, nicméně vždy v návaznosti na vývoj trhů a investiční strategii. Investujete do individuálních akcií s vysokým výnosovým potenciálem, ale také vyšším rizikem. Vyvažujete to vhodně zvolenými investičními certifikáty a velmi aktivně se pracuje také například s podílem volné hotovosti (cash management). Kombinujete tak výhody individuálního obchodování (hledám na trhu nejvýnosnější akcie a správný čas na nákup a prodej) a portfoliového investování (diverzifikace rizika, práce s hotovostí).

Situace 3: Mám našetřeno a část prostředků nebudu po nějakou dobu potřebovat. Rád si poslechnu, co mi nabídnete. Ale upozorňuji vás, že má profese mě naučila kritickému myšlení a jen tak na něco neskočím. Jste vážně takoví profíci, abyste mě v 5 minutách přesvědčili?
Vy vypadáte na typického klienta naší prémiové služby CYRRUS X. Kromě toho, že vám poskytujeme širokou paletu služeb spojených s vaším podnikáním či dalšími aktivitami (M&A, financování, krizový management apod.), vyvinuli jsme pro vás i zcela exkluzivní investiční produkt. Jmenuje se Talisman a jeho klíčovými vlastnostmi je to, že bývá konstruován na delší dobu (splatnost v horizontu 2–4 let), za což výměnou nabízí obvykle velmi vysokou míru garance (typicky 90–95 %), zajímavý potenciální výnos (shora neomezený) a v neposlední řadě nezávislost na někdy nevyzpytatelných trendech na trzích. Celé to ve zkratce funguje tak, že váš výnos se odvíjí od rozdílu mezi nejlepšími a nejhoršími akciemi v koši, do něhož certifikát investuje (spreadové investování). Vy tedy vyděláváte i v případě, kdy by všechny akcie z košíku zaznamenaly ztrátu. Pro fajnšmekry s vyšším objemem investice je zde navíc možnost nechat si sestavit vlastní certifikát a třeba si do něj zařadit i firmy, kterým z nějakého důvodu věříte či jim fandíte.

Děkujeme za zajímavý rozhovor.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
Není zubař jako zubař Články
Není zubař jako zubař

3. 9. 2023 | Řízení praxe

Staňte se součástí sehraného týmu a začněte novou etapu vaší kariéry v jedné z našich plně vybavených ordinací...

Detail příspěvku

Stomatologie a online marketing Články
Stomatologie a online marketing

22. 3. 2023 | Řízení praxe

V únoru 2023 proběhl náš třídílný odborný webinář na téma Stomatologie a online marketing. Účastníci webináře se seznámili se všemi základními nástroji...

Detail příspěvku

Implantologie a čelistní chirurgie už nikdy nebudou jako dřív Články
video
Implantologie a čelistní chirurgie už nikdy nebudou jako dřív

22. 1. 2024 | Řízení praxe

Německá značka BRUMABA je více než 40 let předním světovým výrobcem operačních stolů...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
ProGlider dentální produkty
ProGlider

NiTi nástroje – strojová rotační endodoncie

další dentální produkty

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.