StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Jak kalkulovat ceny v zubní laboratoři, aby váš ceník dával smysl

Jak kalkulovat ceny v zubní laboratoři, aby váš ceník dával smysl

9. 11. 2018 | Jan Ševčík – jednatel a CEO MyDentLab s.r.o.

Tvorba ceníku není jednorázová záležitost a už vůbec ne náhodná. Minimálně jednou ročně byste svůj ceník měli podrobit důkladné revizi a nenechávat v něm nic, co se vaší laboratoři nevyplácí. V dnešním článku přinášíme praktické tipy, jak na to.


Pro správnou cenotvorbu je nejdůležitější si uvědomit, že nejdražší je vždy čas zubních techniků. Každá položka ve vašem ceníku proto začíná u superhrubé mzdy. Ale pozor – pokud zjistíte, že se vám produkt nevyplácí, správným řešením je zvýšit jeho cenu nebo ho odstranit z nabídky, ne snížit platy nebo stanovit nereálné limity , jak rychle má být co hotové. Techniků je nedostatek, tak si je nenechte utéct.

Dále se zamyslete i nad outsourcingem. Pokud větší část výroby zadáváte např. frézovacímu centru nebo externímu CAD technikovi, je možné, že už by se vám vyplatila investice do vlastní technologie nebo člověka.

Třetím důležitým bodem při počítání ziskovosti produktu je minutový náklad laboratoře. Nejprve spočítejte všechny měsíční náklady vaší laboratoře kromě nákladů na techniky. Patří sem tedy energie, materiál, leasing, nájem, mzdové náklady na ostatní zaměstnance, tedy recepční, úklid, manažer nebo šéf laboratoře, pokud nepracuje zároveň jako zubní technik atd. Výsledné číslo vydělte součtem odpracovaných minut všech vašich techniků za měsíc (pracovní doba jednoho technika v ČR je 160 hodin = 9 600 minut).

Příklad:

  • Všechny měsíční průměrné výdaje vaší laboratoře jsou 207 000 Kč
  • Pracuje pro vás 5 techniků
  • Pracovní doba 5 techniků je 48 000 minut
  • Číslo 207 000 tedy vydělíte pracovní dobou vašich techniků, tedy číslem 48 000. Výsledek je 4,3
  • Minutový náklad vaší laboratoře bez započítání mzdových nákladů zubních techniků je tedy 4,30 Kč

Většině českých zubních laboratoří vyjde číslo mezi 3 a 5 Kč. Samozřejmě, čím je číslo nižší, tím je vaše laboratoř efektivnější. Pokud započítáte i mzdové náklady na zubní techniky, pak se minutový náklad většiny laboratoří pohybuje mezi 7 a 11 Kč.

Pomůže vám kalkulačka ziskovosti zubních náhrad

Ziskovost svých produktů nemusíte počítat na papír ani trávit hodiny se vzorečky v Excelu. Se správnou cenotvorbou vám pomůže kalkulačka, která je zdarma k dispozici na webu aplikace pro správu zubních laboratoří MyDentLab. V prohlížeči jednoduše zadejte mojelab.cz. Klikněte na kalkulačku a už můžete počítat. Součástí kalkulačky je i nápověda a praktické tipy pro ziskovou laboratoř.

Kalkulačka ziskovosti zubních náhrad je i součástí samotné aplikace MyDentLab. Tu si můžete vyzkoušet na 1 měsíc zdarma a výhodou je, že do kalkulačky nemusíte zadávat údaje pokaždé znovu. Máte je jednoduše uložené u každého produktu v ceníku a kdykoli je tak můžete zrevidovat a upravit.

Vyzkoušejte kalkulačku ziskovosti zubních náhrad na mojelab.cz

Printscreen aplikace MyDentLab z detailu produktu, konkrétně celozirkonové korunky. Kalkulačka, která je u každého produktu v ceníku a názorně ukazuje, že na výrobní náklady zubních náhrad má výrazně největší vliv čas potřebný k jejich výrobě. Skenování, CAD modelaci i frézování v tomto případě majitel laboratoře zadává frézovacímu centru, a i přesto dosahuje velmi zajímavého zisku. A zubní technik zaměstnanec si za tuto práci vydělá velmi slušných 38 000 Kč měsíčně. Tento technik „pouze“ odlévá modely, které odesílá do frézovacího centra a po obdržení zirkonových anatomických korunek je dosadí na model, doartikuluje a naglazuje. Většinou tato práce netrvá uvedených 40 minut, zvláště když je na jednom modelu zhotovováno více korunek.

Reklama
  • Printscreen aplikace MyDentLab z detailu produktu, konkrétně celozirkonové korunky

    Printscreen aplikace MyDentLab z detailu produktu, konkrétně celozirkonové korunky

Články na podobné téma:
Jak se EET dotkne dentálních profesí? Články
Jak se EET dotkne dentálních profesí?

16. 4. 2020 | Řízení praxe

Vláda ČR 23. března jednomyslně schválila pozastavení elektronické evidence tržeb (EET), jejíž povinnost měla pro zdravotnické profese vstoupit...

Detail příspěvku

Auto v podnikání: 10 nejčastějších otázek Články
Auto v podnikání: 10 nejčastějších otázek

5. 6. 2020 | Řízení praxe

Máte pracovní auto? Ať už jste OSVČ, nebo s. r. o., měli byste mít přehled o povinnostech a možnostech spojených s autem v podnikání. Ujasněte si...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.