StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Polyamidové snímatelné náhrady – vložení kovových prvků, fixace konfekčních zubů v bázi

Polyamidové snímatelné náhrady – vložení kovových prvků, fixace konfekčních zubů v bázi

22. 3. 2018 | Petr Moj, LPdental – ЛПдентал

Jak jsme již konstatovali v článku Kotevní prvky u polyamidových náhrad (StomaTeam 1/2017 nebo na www.stomateam.cz), na který nyní navazujeme, pružné bazální materiály pro výrobu snímatelných náhrad získávají u pacientů českých zubních ordinací stále větší oblibu. Stávají se nejen luxusnější verzí náhrad s jednoduchými retenčními prvky, tedy náhrad bezkovových, ale také mohou rozšířit indikační spektrum náhrad skeletových, jak si ukážeme v tomto článku. Přinášíme vám další cenné praktické tipy našeho redakčního kolegy Petra Moje na řešení různých technologických úskalí při výrobě polyamidových snímatelných náhrad.
 

Náhrady vyrobené z polyamidu jsou primárně koncipovány jako náhrady bez kovových kotevních a stabilizačních prvků – kotevní prvky se zde tvoří přímo z polyamidu jako součást báze náhrady (viz fotografie v úvodu článku). Výrobci uvádějí možnost kombinace litého kovového skeletu s polyamidovou bází, ale pro tuto variantu se pacienti rozhodují opravdu výjimečně a preferují bezkovové polyamidové konstrukce. Někdy je ale situace v ústech pacienta natolik nepříznivá, že je lepší předejít selhání náhrady a vsadit kovovou výztuž nebo drátěnou sponu. Pacientovi tak umožníme nosit náhradu, se kterou bude funkčně i esteticky spokojen. Předejdeme tak případnému poškození polyamidového kotevního prvku nebo báze u případů, pro které není z indikačního hlediska zhotovení bezkovové snímatelné náhrady z polyamidu vhodné. 

Výroba polyamidových snímatelných náhrad je v podstatě takřka totožná s konvenčním postupem zhotovení náhrad pryskyřičných přeměnou zakyvetovaného voskového modelu na polotovar náhrady. K výrobě polyamidových náhrad samozřejmě potřebujeme speciální vybavení, především přístroj pro vstřikování polyamidu do kyvet a speciální kyvety. V kyvetě vytvoříme formu s vtokovými kanály pro vstřikování polyamidového materiálu. Vzhledem k tomu, že vstřikování je prováděno v přístroji pod tlakem, musíme případné vložené kovové prvky v kyvetě upevnit tak, aby je tlak vstřikovaného materiálu neposunul z dané pozice. Z důvodu tlaku při vstřikování 5 atm se pro tvorbu formy v kyvetě používají supertvrdé sádry.

Autor článku v mnohaleté praxi ověřil, že u polyamidových náhrad můžeme s úspěchem použít stejné kovové kotevní prvky, jako u náhrad pryskyřičných.

Na fotografiích jsou prezentovány snímatelné náhrady zhotovené z materiálu Deflex Classic (Nuxen S.R.L.) a konfekčních zubů Major Super Lux (Flava – distributor v ČR a SR).
 
 

Kovové kotevní a stabilizační prvky v polyamidových náhradách

Drátěné spony
Drátěnými sponami nahrazujeme polyamidové kotevní prvky z několika důvodů: Sponové zuby jsou velmi disparalelní nebo mohou mít natolik podsekřivé krčky, že by polyamidová spona časem výrazným namáháním při nasazování praskla (obr. 1–3). Časté jsou také případy, kdy musíme vést sponu přes poslední molár v čelisti, z orální plošky distálně na vestibulární plochu zubu. Mnohdy je zde natolik málo místa, že je účelnější vsadit drátěnou sponu o průměru drátu 0,9–1,0 mm (obr. 2). Příliš tenká spona z polyamidu zde rychle ztrácí schopnost pevně fixovat náhradu a časem praskne. Účelné je také využití kovových spon u parodontózních zubů se špatným biologickým faktorem – drátěnou sponu na rozdíl od polyamidové můžeme kdykoliv přizpůsobit změněným podmínkám pro kotvení náhrady a sponu snadno aktivovat (obr. 1–3).

Upevnění drátěné spony v kyvetě
1. Můžeme využít standardní způsob známý z kyvetování pryskyřičných protéz, kdy je spona součástí horního dílu kyvety (obr. 5). Před kyvetováním všechny sádrové zuby ubrušujeme až k voskové modelaci budoucí polyamidové báze a kotevních prvků. Sádrový kotevní zub zbrousíme tak, aby mezi sádrou a drátěnou sponou vznikl dostatečný prostor (obr. 4), do kterého posléze zateče sádra horního dílu kyvety a spona je tak pevně zafixována (obr. 5).
Výhody: Pevná fixace spony na požadovaném místě.
Nevýhody: Díky nesnadno odstranitelné tvrdé sádře, do které se polyamid vstřikuje, hrozí deformace spony při dekyvetování. Předejít se tomu dá důkladnou separací kyvety a následnou opatrnou dekyvetací tak, abychom materiál zevnitř kyvety vytáhli jako celek.

Publikováno: StomaTeam 1/2018

 • Výrazná disparalelita sponových zubů v laterálním úseku chrupu

  Výrazná disparalelita sponových zubů v laterálním úseku chrupu

 • Vedení drátěné spony přes poslední molár v čelisti

  Vedení drátěné spony přes poslední molár v čelisti

 • Disparalelní a parodontózní sponové kotevní zuby

  Disparalelní a parodontózní sponové kotevní zuby

 • Vybroušený prostor mezi sádrou a drátěnou sponou

  Vybroušený prostor mezi sádrou a drátěnou sponou

 • Spona upevněná v přelitku sádry horního dílu kyvety

  Spona upevněná v přelitku sádry horního dílu kyvety

Přečtěte si také:
Protetická stomatológia

26. 10. 2018 | Martin Tvrdoň, Eva Kovaľová, Pavel Andrik, Jiří Bittner, Boris Bílý, Milan Kotráň, Jana Mentelová a kolektív

Protetická stomatológia Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Okluzní fazety v laterálním úseku Články
Okluzní fazety v laterálním úseku

13. 9. 2019 | Protetika

Kniha „Porcelain Laminate Veneers“ od Davida A. Garbera, Ronalda E. Goldsteina a Ronalda A. Feinmanna pomáhala...

Detail příspěvku

Síla světla Články
Síla světla

26. 6. 2020 | Protetika

Konstrukce rozsáhlých náhrad fazetovaných keramikou nebo pryskyřicí jsou často diskutovaným tématem, vzhledem k náročnosti a problémům s technikami a materiály používanými...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.