Náhrada zubu 12 adhezivním můstkem
Rekonstrukce řezáku, během které je zapotřebí brát v úvahu biologické podmínky, přání a také věk pacienta, není snadným úkolem. Skupina autorů se v tomto článku věnuje popisu rehabilitace chybějícího zubu 12 u 21letého pacienta adhezivním můstkem s retencí pomocí jednoho křidélka. Níže autoři vysvětlují, jakým způsobem postupovali a co museli brát v úvahu.
Pacientovi, kterému bylo na začátku léčby 21 let, chyběl zub 12. Chybějící zub byl již dříve nahrazen Marylandským můstkem s retencí pomocí jednoho křidélka, který byl upevněn k palatinální plošce zubu 11, avšak defekt byl rozsáhlý a pro přirozený vzhled rekonstrukce bylo nutno přikročit k managementu měkkých tkání, které byly v místě defektu značně atrofované. Zubní lékař musel nejprve provést transplantaci pojivové tkáně v místě chybějícího zubu 12. Původní můstek byl na slizniční plošce upraven a použit jako provizorium k formování emergence profilu gingivy po dobu hojení. Po třech měsících bylo provizorium odstraněno.
Záměr léčby
Cílem nové náhrady bylo zlepšit přechod z růžové do bílé estetiky v místě defektu a zlepšit barvu a tvar umělého zubu. Tvar zubu starého můstku byl lehce předimenzovaný a působil příliš dominantním dojmem (obr. 1). Přechod na gingivu v oblasti mezičlenu působil velmi nepřirozeně. K vyřešení tohoto problému bylo nutno dosáhnout většího objemu gingivy v místě defektu. Naším cílem bylo ošetření, které by působilo esteticky přirozeným dojmem, a to pomocí chirurgického zákroku na měkkých tkáních a nového estetičtějšího adhezivního můstku. Vzhledem k věku pacienta a finanční náročnosti nebyla zvolena rekonstrukce chybějícího zubu s využitím implantátu.
Výběr barvy
Barvu přirozených zubů jsme stanovili kombinací klasické techniky s postupy eLABor_aid. Základní barva příslušného zubu byla určena pomocí standardního barevného vzorníku (obr. 2, 3) a v korespondenci se stanovenou základní barvou byly pomocí vzorníku barev výrobce keramiky vybrány a fotograficky zdokumentovány odpovídající odstíny hmot pro zhotovení korunkové náhrady zubu (obr. 4–9).
Pro kontrolu optických vlastností budoucího umělého zubu a ověření výsledné barvy dentinu byla také provedena fotodokumentace s využitím polarizačního filtru a s nastaveními fotoaparátu a blesku dle protokolu eLABor_aid, v rámci kterého se používá šedá kalibrační karta (obr. 10). Fotografie zubů a estetického materiálu s šedou kartou slouží pro kalibraci barev v softwaru Adobe Lightroom u každé další fotografie (obr. 11–13).
Začátek léčby a provizorní náhrada
Obr. 14 ukazuje estetické nedostatky původního ošetření. Po sejmutí stávajícího můstku zrekonstruoval MDDr. Paul Schuh mikrochirurgickým zákrokem sliznici v místě defektu pomocí štěpu pojivové tkáně, který byl odebrán z čelisti pacienta v oblasti tuber maxillae. Tento štěp byl technikou částečně mobilizovaného laloku aplikován v místě defektu (obr. 15). Z chirurgického hlediska je nutno zaměřit se na vytvoření dostatečného objemu tkání, který zůstane esteticky i funkčně optimální i po zhojení a zformování emergence profilu gingivy pro protetickou rekonstrukci defektu. Operační rána byla uzavřena suturou monofilním vláknem 6/0. Následovala fáze hojení a počátečního formování měkké tkáně pro následné tvarování optimálního emergence profilu gingivy pomocí provizorní náhrady (obr. 16). Jako provizorní náhrada posloužil starý můstek, který byl v místě kontaktu s gingivou potřebným způsobem průběžně upravován vrstvením kompozitního materiálu tak, aby optimálně tvaroval měkké tkáně v oblasti defektu. Po třech měsících se již vytvořil vynikající základ pro pokračující tvarování gingivy s dostatkem objemu měkkých tkání pro optimální výsledek (obr. 17–21).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Definitivní náhrada
Po fázi hojení jsme přikročili k výrobě nového adhezivního můstku. Provizorium bylo odstraněno a byl pořízen nový otisk situace. I z následně zhotoveného sádrového modelu bylo zřejmé, že pomocí provizorní náhrady bylo dosaženo dobrých podmínek pro definitivní náhradu (obr. 22, 23). V zóně mezičlenu byl model lehce upraven tak, aby byl zajištěn optimální tlak mezičlenu definitivní náhrady na měkké tkáně a zachován optimální emergence profil gingivy (obr. 24–26). Je třeba dbát na to, aby byl ve vestibulární oblasti zachován prostor pro dostatek měkké tkáně pro funkční a estetický výsledek.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné27. 7. 2023 | Protetika
Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání...
26. 9. 2023 | Protetika
Inovace softwaru a materiálů poskytly zubním laboratořím a klinikám funkční analogové a digitální...
28. 8. 2023 | Protetika
V tomto článku se chci ve stručnosti věnovat myšlenkovým procesům na...
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne