StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Kdo bude zhotovovat snímatelné náhrady za 20 let?

Kdo bude zhotovovat snímatelné náhrady za 20 let?

17. 11. 2017 | Jiří Sedláček

V tomto příspěvku navazuji na můj článek Výroba snímatelných náhrad se ziskem? (StomaTeam 4/2016). Neutěšená situace ohledně úhrad a ziskovosti snímatelných náhrad je diskutována již velmi dlouho a například naše komora se situaci snaží řešit různými způsoby také mnoho let. Já za to KZT velmi děkuji a má moji podporu. Nejsem si však jistý, jestli se přes všechnu snahu něco mění.


Situace v zubních laboratořích je z mnoha pohledů zásadně odlišná v oblasti fixní a snímatelné protetiky. Za posledních patnáct let k nám do zubní laboratoře nastoupilo deset zubních techniků, absolventů. Devět z nich začalo pracovat na úseku fixní náhrady, sedm z nich u nás stále pracuje a většina z nich si bez problémů vydělá více, než je průměrný plat v ČR. Jenom jedna absolventka se začala učit snímatelné náhrady a po dvou letech si stále nebyla schopna vydělat ani na minimální mzdu, a to přesto, že ceny snímatelných náhrad máme výrazně vyšší než většina zubních laboratoří.

Jak jsem psal v minulém článku, zubní lékaři si umí svoje ceny dobře nastavit – ono to není nijak složité. Stačí si spočítat minutový náklad a vynásobit ho potřebným časem. V zubní laboratoři je to stejné. Minutový náklad na průměrného technika s průměrnou mzdou je cca 9 Kč. Pokud tedy zhotovení skeletové zubní náhrady trvá průměrně 8 hodin, měla by snímatelná náhrada zhotovená průměrným zubním technikem s průměrnou mzdou stát cca 4300 Kč. Proč je tedy průměrná cena v zubních laboratořích cca 3300 Kč? Zhotovují tyto náhrady podprůměrní technici s podprůměrnou mzdou? Pokud ano, tak je tato cena reálná. Tak jako v jiných oborech, cena by měla vypovídat o kvalitě produktu.

Je jenom na nás, jak si nastavíme cenu naší práce a jak kvalitní zubní náhrady budeme zhotovovat. Nemůžeme neustále „obhajovat" takřka bezvýznamná navýšení cen našich výrobků jen stoupajícími cenami materiálů a energií, které tvoří jen malou část nákladů. Cena práce je v zubní laboratoři, stejně jako v ordinaci, ta největší a zásadní položka.

V zubní laboratoři JS Lab zhotovuje skeletové náhrady, teleskopy, hybridní náhrady a další složité kombinované práce velmi zkušená technička, jejíž minutový náklad je minimálně dvojnásobný. Kombinované snímatelné náhrady opravdu umí, zhotovuje je velmi precizně a neustále se vzdělává. Situace je ovšem taková, že čím větší podíl v její práci mají snímatelné náhrady, tím je její mzda menší. Je to takhle správně? Já myslím, že ne. Mělo by to být přesně naopak. Ona zvládne jakoukoli práci, kterou dělají její kolegové. Oni ale její práci nezvládnou. Kdo by tedy měl být lépe zaplacený?

Protože nepatřím mezi lidi, kteří o věcech jenom mluví, snažím se tuto nenormální situaci řešit – mimo jiné také narovnáním cen: Od listopadu jsme v laboratoři JS Lab nastavili nový ceník. Věřím, že může být inspirací pro zubní techniky, kteří rádi a dobře zhotovují snímatelné náhrady a chtějí je ziskově zhotovovat dál.

Na našich stránkách www.jslab.cz naleznete nejen zmíněný nový ceník (sekce Pro lékaře – Ceník), ale i řadu dalších zajímavých informací, které by pro vaši praxi mohly být užitečné.

Publikováno: StomaTeam 6/2016

  • Kdo bude zhotovovat snímatelné náhrady za 20 let?
  • Kdo bude zhotovovat snímatelné náhrady za 20 let?
Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Fixní náhrada ze ZrO² a hybridní keramiky pro vysoké zatížení žvýkacím tlakem Články
Fixní náhrada ze ZrO² a hybridní keramiky pro vysoké zatížení žvýkacím tlakem

2. 10. 2020 | Protetika

V případě parafunkcí projevujících se bruxismem jsou fixní náhrady vystaveny obzvláště vysokému zatížení...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.