StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Obecná stomatologie > Zpracování extrahovaného zubu na imediátní štěp z autogenního dentinu

Zpracování extrahovaného zubu na imediátní štěp z autogenního dentinu

Itzhak Binderman | Gideon Hallel | Casap Nardy | Avinoam Yaffe | Lari Sapoznikov

Extrakce zubu je jedním z nejčastěji prováděných výkonů v zubním lékařství a je již z historie dobře zdokumentováno, že tento výkon může způsobit výrazné dimenzionální změny alveolárního hřebene. Horowitz a kol. (2012) uvedli, že se resorpce hřebene objevuje méně často, pokud jsou využity výkony k zachování alveolárního hřebene, než když jsou čerstvá lůžka ponechána bez umístění štěpového materiálu. Pokud je výkon proveden neadekvátně, tak může být následná deformita zásadní překážkou estetickému, fonetickému a funkčnímu výsledku protetického ošetření.


V zubním lékařství jsou alogenní kostní a syntetické materiály hlavním zdrojem štěpů do kosti. Díky svým bioaktivním vlastnostem a biokompatibilitě je čerstvý autogenní kostní štěp stále považován za zlatý standard, a to i přesto, že nutný odběr kosti je spojen s možnou morbiditou.

Je dobře známo, že čelisti, alveolární kost a zuby se vyvíjejí z buněk neurální lišty a že mnoho proteinů je společných kosti, dentinu a cementu (Donovan a kol., 1993; Qin a kol., 2002). Není tedy překvapením, že dentin, který zaujímá více než 85 % zubní struktury, může sloužit jako nativní štěpový materiál do kosti.

Je zajímavostí, že Schmidt-Schulz a Schulz (2005) zjistili, že intaktní růstové faktory jsou konzervovány dokonce i v kolagenní extracelulární matrix starověkých lidských kostí a zubů.

Metody zpracování bovinního dentinu do částicových a sterilních štěpových materiálů k zachování alveolární kosti byly popsány a použity v několika studiích na zvířatech (Fugazzotto a kol., 1986; Nampo a kol., 2010; Qin a kol., 2014). Je tedy evidentní, že zuby se mohou stát štěpy, které jsou postupně nahrazeny kostí (Hasegawa a kol., 2007).

V současnosti jsou všechny extrahované zuby všeobecně považovány za klinický odpad a jsou jednoduše vyhozeny. V poslední době ale několik studií uvedlo, že extrahované zuby pacientů, které projdou procesem čištění, mletí, demineralizace a sterilizace, mohou být velmi efektivním štěpem k vyplnění defektů alveolární kosti stejného pacienta (Kim a kol., 2010; Kim a kol., 2011; Murata a kol., 2011). Tento proces je ovšem velmi časově náročný, protože štěp je dostupný až po několika hodinách nebo dnech od extrakce.

Tento článek tedy má za cíl představit modifikovaný proces, který zahrnuje čerstvě vytržený zub v klinickém prostředí a jeho recyklaci do částic autogenního mineralizovaného dentinu bez bakterií, který je možno okamžitě použít jako štěp.

Byl vyvinut přístroj Smart Dentin Grinder, který mele extrahovaný zub a separuje získaný materiál na částicový dentin určité velikosti částic. Poté je použit chemický čistič, který za 15–20 minut přetvoří dentinové částice na štěp bez bakterií.

Tento nový postup je indikován především v případech, kdy je zub extrahován z parodontálních důvodů a u parciálně i zcela impaktovaných zubů. Zuby po plnění kanálků by neměly být použity z důvodu rizika kontaminace cizími materiály. Naproti tomu korunky a výplně mohou být odstraněny, a tak může být čistý dentin takto ošetřeného zubu upraven pro okamžitý štěp.

Metoda: od extrakce ke štěpu z dentinových částic

Zuby bez vyplněných kořenových kanálků, které byly extrahovány z důvodů pokročilé periodontální kostní ztráty nebo zuby moudrosti či z ortodontických indikací mohou být připraveny jako imediátní štěp.

Okamžitě po extrakci by měly být odstraněny nebo odříznuty náhrady typu korunek a výplní. Kariézní léze a diskolorovaný dentin nebo zbytky periodontálních ligament (PDL) a zubního kamene by měly být odstraněny wolframovým vrtáčkem (obr. 1a, b). Autoři zjistili, že wolframkarbidové vrtáčky ve vysoké rychlosti jsou pro tento proces nejefektivnější. V případě vícekořenových zubů by kořeny měly být odděleny.

Čisté zuby, zahrnující korunkový a kořenový dentin, jsou vysušeny vzduchovou pistolí a vloženy do mlecí sterilní komory přístroje Smart Dentin Grinder (SDG) (obr. 2a). SDG umí rozemlít kořeny za 3 sekundy a poté používá vibrační pohyb mlecí komory k separaci částic menších než 1200 μm do spodní komory, kde zůstávají částice mezi 300 μm a 1200 μm (obr. 2b). Částice menší než 300 μm padají do odpadového šuplíku, protože takto jemné částice nejsou považovány pro jejich velikost za efektivní pro štěpy v kosti.

  • Od extrakce k čistým částicím

    Od extrakce k čistým částicím

Publikováno: StomaTeam 2/2019

Propedeutika ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie / Kapitola X.: Anestézia – 2. časť

22. 3. 2018 | Itzhak Binderman | Gideon Hallel | Casap Nardy | Avinoam Yaffe | Lari Sapoznikov

Propedeutika ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie / Kapitola X.: Anestézia – 2. časť Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Itzhak Binderman | Gideon Hallel | Casap Nardy | Avinoam Yaffe | Lari Sapoznikov


Itzhak Binderman pracuje na Oddělení orální biologie na Škole dentální medicíny a Oddělení bioinženýrství, Fakulta inženýrství, Univerzita Tel Aviv.
Giodeon Hallel má privátní praxi v Tel Avivu.
Casap Nardy pracuje na oddělení maxilofaciální chirurgie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
Avinoam Yaffe pracuje na Fakultě dentální medicíny Hadassah na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
Lari Sapoznikov má privátní praxi v Tel Avivu.

Články na podobné téma:
Mohlo by vás také zajímat:

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.