StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Obecná stomatologie > Periodontální dlahování s polyetylenovým páskem Ribbond THM (thin-high-modulus)

Periodontální dlahování s polyetylenovým páskem Ribbond THM (thin-high-modulus)

23. 4. 2019 | Howard E. Strassler, D.M.D., F.A.D.M., F.A.G.D.

Zuby, které jsou postiženy ztrátou závěsného aparátu a úbytkem výšky kosti, mají větší míru mobility. V minulosti bylo sporné, zda zuby s postižením parodontu dlahovat či nikoli. Prokázalo se, že umístí-li se dlaha, dojde k redukci mobility zubů. 1, 2 Jakmile se pak dlaha odstraní, mobilita zůstává nezměněna. Co bylo nejasné, byla role dlahování u zubů s periodontálním onemocněním coby součásti počáteční parodontologické léčby. 3, 4


Tarnow a Flecher shrnuli indikace a kontraindikace pro dlahování parodontologicky narušených zubů. 5 Zjistili, že dříve se zubní lékaři rozhodovali pro dlahování zubů na základě určitých klinických nálezů a subjektivního posouzení. Měly by se zuby dlahovat kvůli úbytku kosti patrném na RTG snímku nebo kvůli naměřené mobilitě? Na základě odborné literatury existují tři základní odůvodnění pro kontrolu mobility zubů pomocí periodontálního dlahování:

1. Primární okluzální trauma
2. Sekundární okluzální trauma
3. Progresivní mobilita, migrace a bolest při funkci

Primární okluzální trauma je definováno jako poranění vyplývající z nadměrných okluzálních sil působících na zub nebo zuby s normální periodontální oporou, zatímco sekundární okluzální trauma je poranění vyplývající z normálních okluzálních sil působících na zuby nebo zuby s oslabeným parodontem. Nyní je obecně přijímáno to, že klinická prognóza parodontologicky narušených zubů do značné míry závisí na přítomnosti mobility zubů. 6, 7

V posledních letech bývá popisováno a stalo se obecně přijímanou technikou konzervativní dlahování těchto zubů pomocí průběžné výztuže z tkaných vláken. 8–10 Díky umístění dlahy dojde k redukci mobility zubů. Ke stabilizaci zubů se dále používají adhezivní výztuže z kompozitů zesílených pryskyřičnými vlákny, zejména pak při ošetření po akutním úrazu, jako prevence posunu zubů po ztrátě sousedního zubu jako jeho náhrada buď formou mezičlenu z kompozitní pryskyřice nebo mezičlenu z přirozeného zubu, a při ortodontické retenci.

Reklama
 • Fotografie před ošetřením: dolní frontální zuby s mobilitou 2. stupně: a) Labiální pohled

  Fotografie před ošetřením: dolní frontální zuby s mobilitou 2. stupně: a) Labiální pohled

 • Fotografie před ošetřením: dolní frontální zuby s mobilitou 2. stupně: b) Lingvální pohled

  Fotografie před ošetřením: dolní frontální zuby s mobilitou 2. stupně: b) Lingvální pohled

 • RTG snímek před ošetřením ukazuje 50% úbytek kosti

  RTG snímek před ošetřením ukazuje 50% úbytek kosti

 • Labiální aproximální oblasti byly preparovány diamantovým rotačním nástrojem

  Labiální aproximální oblasti byly preparovány diamantovým rotačním nástrojem

 • 3 mm široký pásek Ribbond THM byl odstřižen ve stejné délce jako šablona ze zubní nitě

  3 mm široký pásek Ribbond THM byl odstřižen ve stejné délce jako šablona ze zubní nitě

 • Pásek Ribbond THM se zvlhčí adhezivní pryskyřicí

  Pásek Ribbond THM se zvlhčí adhezivní pryskyřicí

 • Zuby určené k dlahování byly naleptány po dobu 30 sekund gelem s kyselinou fosforečnou (UniEtch, Bisco), a to na lingválních a labiálních aproximálních ploškách

  Zuby určené k dlahování byly naleptány po dobu 30 sekund gelem s kyselinou fosforečnou (UniEtch, Bisco), a to na lingválních a labiálních aproximálních ploškách

 • Gingivální okraje se vykryjí polysiloxanovým otiskovacím materiálem střední viskozity: a) Labiální pohled

  Gingivální okraje se vykryjí polysiloxanovým otiskovacím materiálem střední viskozity: a) Labiální pohled

 • Gingivální okraje se vykryjí polysiloxanovým otiskovacím materiálem střední viskozity: b) Lingvální pohled

  Gingivální okraje se vykryjí polysiloxanovým otiskovacím materiálem střední viskozity: b) Lingvální pohled

 • Labiální aproximální plošky po vytvarování kompozitní pryskyřice a vytvrzení světlem. Tato kompozitní pryskyřice stabilizuje zuby, zatímco dlaha z pásku Ribbond se umístí na lingvální povrch zubů.

  Labiální aproximální plošky po vytvarování kompozitní pryskyřice a vytvrzení světlem. Tato kompozitní pryskyřice stabilizuje zuby, zatímco dlaha z pásku Ribbond se umístí na lingvální povrch zubů.

 • Kompozitní pryskyřice byla nanesena na orální plošky před umístěním tkaného polyetylenového pásku

  Kompozitní pryskyřice byla nanesena na orální plošky před umístěním tkaného polyetylenového pásku

 • Umístění Ribbond THM do kompozitní pryskyřice na lingválním povrchu. Všimněte si použití kleští s vatovými poduškami a hladítka při zanořování pásku do kompozitu.

  Umístění Ribbond THM do kompozitní pryskyřice na lingválním povrchu. Všimněte si použití kleští s vatovými poduškami a hladítka při zanořování pásku do kompozitu.

 • Aby se zabránilo obnažení pásku výztuže při leštění lingválního povrchu, byla na pásek nanesena tenká vrstva zatékavé kompozitní pryskyřice

  Aby se zabránilo obnažení pásku výztuže při leštění lingválního povrchu, byla na pásek nanesena tenká vrstva zatékavé kompozitní pryskyřice

 • Následně byl odstraněn polysiloxanový otiskovací materiál – všimněte si minimální nutnosti dokončování při gingiválních okrajích

  Následně byl odstraněn polysiloxanový otiskovací materiál – všimněte si minimální nutnosti dokončování při gingiválních okrajích

 • Gingivální okraje se musí dokončit, aby měly hladký povrch a nevznikaly převisy kompozitní pryskyřice. Leštění se provádí násadcem Profin s hrotem Lamineer.

  Gingivální okraje se musí dokončit, aby měly hladký povrch a nevznikaly převisy kompozitní pryskyřice. Leštění se provádí násadcem Profin s hrotem Lamineer.

 • Dokončená dlaha z kompozitní pryskyřice vyztužené páskem: a) Labiální pohled

  Dokončená dlaha z kompozitní pryskyřice vyztužené páskem: a) Labiální pohled

 • Dokončená dlaha z kompozitní pryskyřice vyztužené páskem: b) Lingvální pohled

  Dokončená dlaha z kompozitní pryskyřice vyztužené páskem: b) Lingvální pohled

 • Na RTG snímku dokončené dlahy je vidět tkaný pásek zanořený v hybridní kompozitní pryskyřici

  Na RTG snímku dokončené dlahy je vidět tkaný pásek zanořený v hybridní kompozitní pryskyřici

Klinická předvídatelnost a úspěšnost adhezivních technik za použití kompozitních pryskyřic se již prokázala. Výsledkem bylo rozšíření technik dlahování zubů pomocí adhezivních kompozitních pryskyřic. Ve snaze zlepšit jejich fyzikální vlastnosti využívali zubní lékaři při dlahování dráty, čepy, nylonová vlákna a ocelové pletivo. Byla však běžná klinická selhání v podobě prasknutí kompozitní pryskyřice a obnažení výztuhových materiálů pod ní, protože tyto materiály nebyly s kompozitní pryskyřicí chemicky provázány a nemohly tvořit oporu při opakovaném zatížení působícím na dlahu při normálních funkcích nebo parafunkcích. Ve snaze minimalizovat prasknutí dlahy byly na zanořené dráty a síťky nanášeny větší vrstvy kompozitní pryskyřice, což vedlo ke značnému předimenzování náhrady. Následkem byla retence zbytků jídla a plaku spolu s větší náročností hygienické péče o dlahu.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Se zavedením chemicky integrovaných, nepřerušovaných výztuží kompozitních pryskyřic z tkaných vláken určených pro dlahování zubů se vyřešily problémy spojené s dřívějšími pokusy o zesílení kompozitní pryskyřice. Ve většině případů byla tato tkaná struktura vyrobená z vysoce pevného, bondovatelného, biologicky kompatibilního, estetického, snadno upravitelného a barevně neutrálního polyetylenu. Při výběru materiálu vyztuženého vlákny pro dlahování zubů by se měla volba zakládat na klinickém a základním vědeckém výzkumu, který podporuje použití určitého materiálu. Klinicky by měl tvořit celý systém adhezivního bondování na povrch zubu, v kombinaci s matrix uvnitř vyztuženou vlákny, odolnou a vůči poškození tolerantní vrstvu, která zajistí stabilizaci zubů odolávající podmínkám orálních funkcí.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Howard E. Strassler, D.M.D., F.A.D.M., F.A.G.D.

Professor and Director of Operative Dentistry
Department of Endodontics, Prosthodontics, and Operative Dentistry University of Maryland Dental School
650 West Baltimore Street, Baltimore 21201
Maryland, USA
Telefon: +1-410-706-7047
E-mail: hstrassler@umaryland.edu

Články na podobné téma:
Praktičtí zubní lékaři jsou klíčoví pro diagnostiku a léčbu dysfunkce TMK Články
Praktičtí zubní lékaři jsou klíčoví pro diagnostiku a léčbu dysfunkce TMK

22. 11. 2022 | Obecná stomatologie

Americká asociace zubních lékařů (ADA) odhaduje, že 34 % dospělé populace má...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.