Nd:YAG laser: vhodná vlnová délka pro biomodulaci
Existují dvě základní metody ovlivňování tkání laserovou energií – fotochemická a fototermální interakce. V laserové medicíně je nejčastěji používaným mechanismem přeměny fotonové energie interakce fototermální (řezání, odpařování, koagulace a ablace). Pokud však jde o nízké světelné intenzity, převažuje fotochemická přeměna absorbované energie.
Fotobiomodulace (PBM) je termín používaný pro manipulaci s buněčným chováním pomocí světelných zdrojů s nízkou intenzitou. V klinickém prostředí se fotobiomodulace používá k vyvolání hojení rány a kosti, ke zmírnění bolesti a pro protizánětlivé účinky. Při vytváření fotobiomodulace je nutné, aby se teplota tkání nezvýšila o více než 4–5 °C. Protože buňky, na které je cíleno, leží hluboko v tkáních, má na šíření fotonů velmi významný vliv absorpce a rozptyl v nadložních strukturách.
Metoda dodávání fotonů do jednotlivých buněk hluboko v tkáních rovnoměrným a předvídatelným způsobem doposud chyběla. Výstup většiny klinických laserů je v Gaussově prostorovém profilu, takže buňky ve středu paprsku jsou ozařovány velmi silně, zatímco buňky na okrajích paprsku dostávají velmi nízkou dávku ozáření. Ve výsledku pak mohou být buňky ve středu paprsku stimulovány nadměrně, hodně nad doporučovaným rozsahem 3–10 J/cm², a tedy potlačovány, zatímco buňky na okrajích paprsku nedostávají dost energie, aby měla nějaký účinek.
Významný krok vpřed
Z důvodu těchto problémů byl vyvinut nový násadec Nd:YAG s plochým zakončením (Genova HP, Fotona, Slovinsko), který poskytuje homogenní ozáření na ploše 1 cm² s konstantní oblastí ozáření (velikostí bodu) bez ohledu na vzdálenost hrotu (od 1 do 10 cm) od cílové tkáně. Jeho použití je lépe opakovatelné a mnohem méně citlivé na obsluhu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Následující případy ukazují stomatologické použití tohoto nového násadce podle léčebných protokolů popsaných v učebnici Atlas of Laser Therapy, 3. vydání. Laser byl používán v režimu MSP. U každého případu byl použit průměrný výkon 0,5 W a rychlost opakování 10 pulzů za sekundu a ozáření bylo spočteno jako 0,5 W/cm². Terapeutická sezení probíhala každý druhý den, přičemž jejich celkový počet se lišil podle klinického posouzení a chování konkrétních tkání.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéNáhradní kostní materiály
11. 5. 2023 | Obecná stomatologie
Úvod: Dislokace disku (DD)...
16. 8. 2023 | Obecná stomatologie
Přiznejme si, že dezinfekce otisků může být obtížná. Různé materiály vyžadují různé standardy a snadno se stane...
12. 12. 2023 | Obecná stomatologie
Devět hlavních případů, kdy má zubní lékař odeslat pacienta k ortodontistovi.