StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Obecná stomatologie > Mýty a fakta o použití laseru v zubní ordinaciRozhovor s Dr. Sergiem Velasquezem

Mýty a fakta o použití laseru v zubní ordinaci
Rozhovor s Dr. Sergiem Velasquezem

21. 2. 2020 | Utradent Products | Hu-Fa Dental


Laser je drahé zařízení. Jaké jeho výhody může lékař, který se rozhodne do laseru investovat, očekávat, že přinese jeho ordinaci? Za jak dlouho se mu vrátí počáteční náklady?

Lékař, který už jen uvažuje o zakoupení laseru, je vlastně průkopníkem, který chce dělat pro své pacienty to nejlepší. Již pouhé přidání této technologie do vaší zubní ordinace připravuje půdu pro změny na všech úrovních vnímání vaší práce ze strany personálu, kolegů i vašich pacientů. Navštíví-li vaši ordinaci například vaše rodina nebo přátelé, uvidí, jak laserová technologie mění způsoby, jimiž ošetřujeme své pacienty i výsledky, jichž díky ní dosahujeme. Jakmile jsme do naší ordinace začlenili diodový laser Gemini™ 810+980 od Ultradent Products, vzrostl počet pacientů ošetřených tímto zařízením a snížil se počet pacientů ošetřených konvenčními metodami, čímž se značně zkrátila návratnost investic, a to potenciálně na pouhý jeden rok.

Není použití laserů příliš obtížné?
Rozhodně ne. Jako u každého jiného procesu, je i v tomto případě nutná určitá fáze učení, ale přednastavení laseru Gemini pro většinu procedur ji podstatně usnadňují. Navíc je tak při použití chráněn pacient i lékař. Kromě toho zajišťuje společnost Ultradent Products školení v obsluze laseru Gemini všem lékařům, kteří si jej zakoupí. Také poskytuje aktualizace uživatelského rozhraní na dálku, které jsou možné díky konfiguraci zařízení.

Nejsou lasery pro stomatologické ošetření příliš pomalé?
Dříve byly, protože konvenční diody pracovaly v pulzech a v jedné vlnové délce (pouze jeden typ laserového paprsku v každém zařízení). V případě diodového laseru Gemini a jeho dvojí vlnové délky je doba řezu jiná, stejně jako reakce tkání na něj, která napomáhá lepšímu hojení. Některé diodové lasery pracují při nízkém výkonu a se zpožděním, díky čemuž jsou mnohé procedury komplikované. Laser Gemini využívá dva 10wattové laserové paprsky s rozdílnými vlnovými délkami, což umožňuje lepší absorpci energie do měkkých tkání. Tato dvojí vlnová délka poskytuje laserovému přístroji možnost vyvolání rychlejší koagulace a rychlou a účinnou dobu řezu za minimálního sekundárního poškození okolních měkkých tkání, a to vše za použití přesných a řízených, vysoce výkonných superkrátkých pulzů. Díky vysokému výkonu a krátkým pulzům nedochází při každém pulzu laseru k přehřívání přilehlých měkkých tkání. Jsou to právě dlouhé nepřetržité pulzy používané u jiných laserů, které obvykle způsobují přehřívání, které vede ke spálení a zuhelnatění tkání. Gemini představuje dokonalou vyváženost mezi výkonem a pulzováním paprsku pro rychlé a spolehlivé použití.

Reklama
  • Dr. Sergio Velasquez

    Dr. Sergio Velasquez

  • Mýty a fakta o použití laseru v zubní ordinaci<br>Rozhovor s Dr. Sergiem Velasquezem
  • Mýty a fakta o použití laseru v zubní ordinaci<br>Rozhovor s Dr. Sergiem Velasquezem

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi laserovou a elektrochirurgií?
Obě zařízení pracují tak, že vytvářejí dostatek tepla pro odpaření a kauterizaci tkání. Hlavními rozdíly jsou způsob vytváření tepla a reakce v tkáních vyvolávané každou z těchto metod ošetření. Protože Gemini pracuje se superpulzním laserem, který zahřívá hrot ze skelného vlákna, zabraňuje přehřívání okolních tkání. U elektrického skalpelu dochází k rizikovým zvýšením teploty u dásní i kostí, zatímco superpulzní technologie laseru Gemini má schopnost vytvářet v tkáních mezi emisemi laseru specifické otvory nebo prostory, takže tkáně reagují na zákrok lépe, zkracuje se doba hojení a minimalizuje se míra pooperačních otoků. Elektrochirurgické přístroje jsou založeny na elektrické vodivosti, čímž dochází k tomu, že ve vlhkých měkkých tkáních vzniká vlivem vysoké elektrické energie elektrický oblouk, který tkáně spálí a odpaří. Vzhledem k elektrické vodivosti v těchto přístrojích je nelze používat v okolí kovů, zatímco laser Gemini elektricky nereaguje a může se bez problémů používat i kolem kovových objektů. Laser Gemini vytváří lokalizované teplo, díky čemuž dochází k minimalizaci šíření tepla a kolaterálního poškození měkkých tkání.

Co to znamená superpulzní?
Jedná se o druh technologie, která je součástí nové generace zařízení jako je laser Gemini, v níž jsou pulzy emitované energie v kratším časovém úseku vyšší, což umožňuje adekvátní ochlazování tkání, a tedy i jejich lepší reakci na laser. Z klinického pohledu to znamená čistší řezy, velmi nízkou až nulovou míru zuhelnatění a mnohem rychlejší provedení řezu.

Diodový laser Gemini 810+980 od Ultradent Products je prvním diodovým laserem na měkké tkáně s dvojí vlnovou délkou, který se prodává po celém světě. Jaká jsou nejlepší využití této jeho vlastnosti?
Existují dva hlavní způsoby, jak využít výkon, který nám laser Gemini poskytuje díky své dvojí vlnové délce: Prvním je jeho vynikající výkon při řezání měkkých tkání. Dvojí vlnová délka je ideální pro sloučení s vodou, melaninem a oxyhemoglobinem, což nám umožňuje rychlejší řezy bez krvácení, zuhelnatění a za menšího zjizvení. Druhým způsobem je použití adaptéru PBM a využití unikátního rozhraní, které nám umožňuje emitovat současně dvě vlnové délky, a vyléčit tak bolest a otok zároveň!

Jaké jsou nejčastější procedury, při nichž používáte laser Gemini? Používá jej ve vaší ordinaci ještě někdo, jako například vaše dentální hygienistka, a na co?
V mojí zubní ordinaci není den, kdy bych laser Gemini nepoužil. Osobně jej používám při chirurgických zákrocích na měkkých tkáních, léčbě otoku, bolesti, údržbě parodontu, léčbě bolestivých aft, urychlení posunu zubů, problémech s čelistním kloubem a léčbě pooperačních stavů u všech mých pacientů. Po celou dobu mi s léčbou otoků, bolesti a bolestivých aft na rtech, jazyku a tvářích pomáhají moji asistenti. Když pak přednáším a nejsem v ordinaci, mohou mi dále pomáhat s léčbou pacientů díky předem nastaveným funkcím laseru Gemini pro léčbu bolestivých aft a světelnou biomodulaci bolesti.

Děkujeme za rozhovor.

Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Silné zuby: Výzkumní pracovníci prozkoumali vnitřní strukturu dentinu Články
Silné zuby: Výzkumní pracovníci prozkoumali vnitřní strukturu dentinu

7. 2. 2020 | Obecná stomatologie

Berlín, Německo: Protože jsou vystaveny masivním silám, musí lidské zuby obsahovat jeden z nejodolnějších...

Detail příspěvku

Lupové brýle vám otevřou oči Články
Lupové brýle vám otevřou oči

27. 1. 2020 | Obecná stomatologie

Časté dotazy týkající se lupových brýlí: 1. Kdy a proč zakoupit lupové brýle? 2. Kolik do lupových brýlí investovat? 3. Jaké zvětšení lupových brýlí zvolit?

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.