StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Obecná stomatologie > Je polymerace opravdovou výzvou nebo jen dozvukem minulosti?

Je polymerace opravdovou výzvou nebo jen dozvukem minulosti?

Dr. Kamil Al-Katib

Adhezivní stomatologie je jedním z pilířů moderních sanačních postupů v zubním lékařství. Známe její benefity, ale bojujeme s technologickými limity. Jelikož neexistuje adekvátní alternativa, zůstává nadále volbou ve většině případů. Neustále obnovovaný seznam produktů nám ale znesnadňuje možnost mít stále přehled o nových vědeckých poznatcích. Z tohoto důvodu se někteří ani nesnaží dohánět teoretické znalosti o inovativních technologiích, ale pouze spoléhají na popisy produktů v letácích. Očekávané výsledky se ale bohužel často nedostavují.


Dnešní přesycený trh může být jak požehnáním, tak prokletím. Existuje mnoho dobrých produktů, které mohou být použity k dosažení pozoruhodných a dlouhotrvajících výsledků. Vyžadují však novější protokoly, dobré teoretické znalosti a moderní technickou podporu, jako například vhodnou polymerační lampu. Smyslem tohoto článku je poskytnout zevrubný náhled na základy polymerace, který může vytvořit dobrý odrazový můstek pro začlenění moderních postupů do každodenní praxe.

Technologie kompozitních materiálů je založena na postupech z roku 1940, kdy zubní lékaři používali přímé akrylátové výplně na bázi prášku. Inovační skok nastal v momentě, kdy se roku 1960 na trhu objevily samotuhnoucí kompozity. Jednalo se o posun v materiálové technologii, ale kvůli její časové náročnosti byli vývojáři nuceni přijít s klinicky rychlejší metodou. Výsledkem tohoto tlaku byl roku 1970 počátek fotopolymerace. Firmy vyvinuly speciální lampy a fotoiniciátory k optimalizaci této technologie. Tento tehdy novátorský způsob stále přetrvává. Na trhu se objevují novější a novější adheziva, kompozity a polymerizační lampy a je těžké si vybrat.

Tato neustálá změna vyžaduje, abychom s ní drželi krok, jelikož cílem vývoje materiálů je zvýšení podílu uspokojivých klinických výsledků. Toho je ale možno docílit pouze se souvisejícími teoretickými znalostmi a často také navíc s investicí do vybavení. Je nemilým zvykem používat některé z dříve naučených klinických postupů, rutinně vyvinutých
během let, při práci s novými produkty, které mají vlastní předepsané postupy. Polymerace je komplexní proces, který se řídí různými postupy v závislosti na vybraném produktu a typu sanace. Nicméně při každém z nich je cílem dosáhnout nejvyšší možné míry přeměny monomeru na polymer, protože ta má největší vliv na finální vlastnosti materiálu.

Dosáhnout dostatečné míry konverze materiálu je komplexní proces ovlivněný vlastnostmi kompozitu a podmínkami zajištěnými během polymerace. Konečný výsledek mj. ovlivňují tyto základní faktory: intenzita světelného zdroje, čas osvitu, typ a množství iniciátorů v kompozitu, indexy lomu v kompozitu, teplota ad. Ze všech výše jmenovaných dále vyzdvihneme nejdůležitější faktory, které můžeme ovlivnit v ordinaci.

Mezi polymeračními lampami rozlišujeme LED lampy, halogenové lampy a lampy na bázi laseru. LED lampy jsou nejpoužívanější, a proto se zaměříme právě na ně. Existuje mezi nimi mnoho produktů s různými parametry, z nichž každý má svou roli. Vlnová délka určuje kompatibilitu lampy s fotoiniciátorem a kompozitem. Fotoiniciátor kafrchinon má maximální absorpci světla při 468 nm, PPD okolo 400 nm, ale na trhu jsou také další iniciátory, jako Irgacure 819, Lucerne TPO apod. Halogenové lampy pokrývají široké spektrum vlnových délek, a proto aktivují více iniciátorů, naproti tomu LED lampy jsou limitovány diodami emitujícími světlo. Proto musí být kompozit vědomě kombinován s vhodnou polymerační LED lampou a naopak. Dnes stále více LED lamp používá z důvodu kompenzace tohoto nedostatku nejen modrou diodu, ale také fialovou. Rozšiřuje se tak rozsah vlnových délek a LED lampy tak pokrývají širší spektrum iniciátorů. Nicméně, protože jsou tyto LED diody umístěny vedle sebe, světelná distribuce není homogenní.

  • Rozdíly v průměru aktivní části vodiče

    Rozdíly v průměru aktivní části vodiče

  • Distribuce energie světelného zdroje

    Distribuce energie světelného zdroje

  • Rozmanitost velikostí diod

    Rozmanitost velikostí diod

Publikováno: StomaTeam 5/2018

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Adhezivní náhrada – 2. část Články
Adhezivní náhrada – 2. část

19. 8. 2019 | Obecná stomatologie

Spolehlivost adhezivních systémů nadále zlepšuje odolnost nových keramických materiálů a umožňuje redukci...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.