Ergonomie
Všichni se pravděpodobně shodneme na tom, že zubaři jsou perfekcionisté, detailisté, často pedanti... prostě vcelku specifická skupina lidí, posedlých svojí prací, u které mnohdy trávím čas nad rámec hodin ohraničujících tzv. pracovní dobu.
Ona posedlost, závislost přichází postupně, s léty a počtem spokojených pacientů narůstá.
Každá závislost, jak známo, přináší kromě pocitu uspokojení i riziko vyčerpání, psychického i fyzického. Práce zubního lékaře bezpochyby patří k těm nejnáročnějším. Jde o práci s lidmi, v určitém napětí, stresu. Jde o práci nad detailem, vyžadující soustředění a jemnou motoriku v jedné „zaaretované” poloze. Jde o námahu psychickou i fyzickou, o práci v prostředí rizika přenosu infekce. To vše mnoho hodin denně. Své povolání vykonáváme v podmínkách stále více regulovaných příkazy, zákazy a hrozícími kontrolami.
Ještě jeden zásadní faktor jsem nezmínil, tím jsou naši zaměstnanci – sestry a hygienistky. Na dobré spolupráci s nimi, na dobrých vztazích v praxi přímo závisí naše pohoda, kterou tolik potřebujeme. Ze zkušeností svých i ostatních vím, jak vyčerpávajícím a mnohdy limitujícím faktorem fungování praxe jsou personální problémy. Nechci se nyní zamýšlet nad příčinami časté fluktuace a neloajality, neochoty pracovat na sobě samém. Je to fakt, před který jsme všichni dříve či později postaveni.
Tématem tohoto článku je ERGONOMIE – nauka o práci, o jejím racionálním uspořádání.
Ve vztahu ke stomatologii je ergonomie věda o tom, jak si uspořádat práci tak, aby tým pracoval s co nejmenší námahou a s co největší efektivitou. Aby ošetření bylo pro pacienta i pro nás komfortní, kvalitní, bez zbytečné zátěže.
Efektivita znamená maximalizovat výkon i kvalitu s vynaložením minimální námahy – psychické i fyzické.
Stěžejní otázky:
▪ Vím, co chci? A vím, jak to chci?
▪ Vím, jak sedět a jak určitě ne?
▪ Jak polohovat pacienta? Jak vidět a svítit?
▪ Vím, jak mít vždy vše potřebné po ruce?
▪ Jak na čtyřruční práci a jak fungovat „sólo“?
▪ Jak minimalizovat riziko přenosu infekce v ordinaci? Jak koncipovat zubní praxi, nábytek, křesla z hlediska ergonomie?
A víme, proč je tolik zubařů tak unavených na konci pracovního dne… týdne?
Nabízím několik svých odpovědí:
CHCI dělat svoji práci na úrovni a NECHCI být vyčerpaný.
CHCI pracovat čtyřručně a umět i práci sólo.
CHCI denní pracovní plán, chci vědět, jaké výkony mě dnes čekají.
CHCI standardizované pracovní postupy – protokol, pro každého v týmu.
CHCI pracovat čtyřručně a v případě potřeby umět pracovat sólo – v plném nasazení a soustředění.
CHCI mít vše potřebné po ruce:
- vše, co potřebuji k jednotlivým výkonům, jednoduše a přehledně roztříděné a uložené
- vše tak, abych nemusel během výkonu práci přerušit a hledat chybějící nástroje a materiály
CHCI minimalizovat riziko přenosu infekce – mám sterilizační protokol?
CHCI chránit sebe a své pacienty před rizikem přenosu infekce.
CHCI mít pokaždé vše sterilní – ke každému výkonu.
Všem, kteří si kladou podobné otázky a hledají odpovědi, stejně jako já, je určen následující text.
Osobně jsem řadu let hledal systém pro organizaci, chcete-li, pro management nástrojů a materiálů, který by mi dovolil pracovat tak, jak CHCI.
Poprvé jsem se s podobným systémem setkal před lety na krátkém pracovním pobytu ve Spojených státech. Viděl jsem opakovaně celodenní provoz v několika malých i velkých zubních praxích i na výukovém pracovišti univerzity v Portlandu, stát Oregon.
Ve skutečném provozu jsem viděl, jak systém funguje. Viděl jsem ošetřující lékaře a jejich asistentky plně se soustředící pouze a jen na pacienta. Viděl jsem jakým způsobem probíhá „úklid” ordinace po každém ošetření a její příprava na dalšího pacienta… pozoroval jsem provoz v rámci sterilizací.
Bylo to v době, kdy se nám v Česku o něčem podobném mohlo pouze zdát. V následujících letech se mi postupně dařilo implementovat leccos z toho, so jsem viděl a co jsem si mohl osobně vyzkoušet. Nicméně byla to implementace jednotlivostí, které mě těšily, současně mi bylo ale stále jasnější, že jednotlivosti tvoří celek a že pouze ucelený systém je odpovědí na všechny mé otázky.
Publikováno: StomaTeam 2/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
2. 4. 2025 | Obecná stomatologie
Ku příležitosti konání významné dentální akce, kterou je MYO KONGRES 2025, jsme se rozhodli připomenout tento dříve publikovaný stále aktuální vynikající článek. Problematika čelistního kloubu si zaslouží mnohem větší pozornost, než je jí dosud v běžné praxi věnována.

3. 6. 2025 | Obecná stomatologie
Třicetiletý celkově zdravý pacient žádal o opravu nevyhovující kompozitní rekonstrukce provedené před 10 lety po traumatu zubu 11. Postižený zub v rámci klinického vyšetření reagoval pozitivně na test vitality. Na rentgenovém snímku nebyla objevena periapikální léze. Klinická korunka vykazovala nežádoucí zbarvení a nacházela se více palatinálně než kontralaterální řezák 21.

16. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Vážení čtenáři, je známo, že pro řadu vašich kolegů a možná i pro vás jsou fixativa kontroverzní téma a nevyhnutelně...
- Zubní sestra Přijmeme zubní instrumentářku
- Zubní sestra Hledáme zubní sestru/instrumentářku do Berouna :)
- Zubní lékař Zubný lekár
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka Praha 7 – skvělý tým, top vybavení
- Zubní lékař Zubní lékař/lékařka Zlín