StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Věnujte úsměv

Věnujte úsměv

22. 11. 2017 | Redakce časopisu StomaTeam

U příležitosti letošního Giving Tuesday* (28. 11. 2017) vám s potěšením představujeme projekt Dětský úsměv. Vyzpovídali jsme zakladatelku projetu MUDr. Hanu Zallmannovou, ředitelku obecně prospěšné společnosti Český zelený kříž. Věříme, že letošní Giving Tuesday oslavíte jak se patří!

* Giving Tuesday – světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, oslavuje se vždy v úterý následující po dni díkůvzdání. Letos Giving Tuesday připadá na úterý 28. listopadu 2017, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci a koncem roku.

Hanko, známe tě jako propagátorku správné výuky péče o ústní hygienu u dětí. Můžeš nám říci, jak jsme na tom v tomto ohledu v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
Moc dobře na tom pravděpodobně nejsme. „Pravděpodobně“ podotýkám, protože poslední studie mapující stav chrupu u našich dětí proběhla v roce 2008. Výsledkem studie bylo, že české děti mají ve srovnání s nejvyspělejšími státy 2,5× více kazů. Nic moc nenasvědčuje tomu, že se u nás od té doby situace výrazněji změnila. Je dobře, ze ČSK má v plánu iniciovat novou studii.

Jsi zakladatelkou a ředitelkou projektu Dětský úsměv. Můžeš nám tento projekt blíže představit?
Projekt Dětský úsměv je zaměřen na prevenci zubního kazu a je určen pro děti v mateřských školách, na 1. stupni základních škol a děti v dětských domovech. Vychází z velmi úspěšného švýcarského preventivního programu. V průběhu školního roku proběhne v každé ze zapojených tříd šest lekcí vedených naším lektorem. Děti na začátku dostanou zubní kartáček a pracovní sešit (autorem ilustrací je Miloš Nesvadba). Hlavní součástí každé lekce je praktický nácvik čištění zubů. Dětem hravou formou vysvětlujeme souvislosti mezi vznikem zubního kazu, výživou a účinným čištěním zubů. Cílem je, aby děti pochopily, co všechno si tak „otravnou“ činností jako je čištění zubů mohou ušetřit a také to, že jestli budou nebo nebudou mít zdravé zuby, ovlivní zásadně samy. Děti si odnesou řadu dalších užitečných informací jako například jak se zachovat při úrazech zubů.

Náklady na projekt představují pro jedno dítě na školní rok pouhých 300 Kč. V této ceně je zahrnuto 6 lekcí, zubní kartáček a pracovní sešit. Více informací najdete na našich webových stránkách www.detskyusmev.org.

Co v současné době potřebuje projekt nejvíce?
Dětský úsměv potřebuje nové lektorky. To znamená, že vítáme všechny dentální hygienistky, stomatologické sestry a samozřejmě zubní lékaře, kteří by se jako lektoři nebo lektorky chtěli angažovat. Potřebujeme také, aby preventivní program dobře pochopili rodiče dětí. V ordinaci lékaře či hygienistky na to může být vhodná příležitost, například, když se s pacienty řeší následky nesprávné nebo zanedbané péče. Na požádání můžeme stomatologickým ordinacím obratem poslat informační letáky o projektu určené pro rodiče.

Projekt Dětský úsměv potřebuje nyní ze všeho nejvíce nové lektory/ky.

Pokud někdo bude chtít na Dětský úsměv přispět finančními prostředky, co má podniknout?
Budeme rádi za každou částku zaslanou na náš účet 508 537 0002/4000. Po přihlášení na naše webové stránky najdete na úvodní stráce tlačítko „Chci projekt podpořit“. Pokud formuláře vyplníte, obratem vám pošleme darovací smlouvu, kterou je možné uplatnit v účetnictví.

Jak se získanými financemi naložíte?
V posledních letech je to tak, že na projekt přispívají rodiče zapojených dětí, protože prostředky získané od partnerů projektu na pokrytí nákladů nestačí. Částka na jedno dítě a školní rok je 300 Kč. Příspěvky od dalších dárců používáme na pokrytí nákladů pro děti v dětských domovech a ve školách a zařízeních pro děti postižené. Pokud se prostředků sejde více, použijeme je pro další zkvalitnění seminářů, které pro naše lektorky pravidelně konáme.

Co je vlastně cílem projektu?
Přispět ke změně v přístupu k péči o zuby. U dětí, které se účastní projektu, a jejich rodičů, ale i institucí jako jsou zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví. Protože kdo doplatí na zanedbávání péče o zuby dětí? V první řadě a v nejzávažnější míře především dítě samo. Dále samozřejmě jeho rodiče, protože kvalitní a ohleduplné ošetření je drahé a nekvalitní generuje problémy do budoucna. Když si uvědomíme, že se z veřejného zdravotního pojištění ročně za výplně vydá 1,5 miliardy korun, tak z toho také vyplývá, že „doplácíme“ všichni. Děti, které absolvovaly Dětský úsměv dobře vědí, že pokud se o své zuby nebudou starat, jednou je potřebné ošetření bude nejspíš stát hodně peněz. Dostávají návod, co je pro péči o zuby podstatné a dozvídají se souvislosti, proč je čištění zubů důležité.

Český zelený kříž uspořádal spolu s generálním partnerem Herbadent ukázkové víkendové miniškolení také v pražském hračkářství Hamleys. Zúčastnilo se ho 600 dětí! Aby byla akce pro děti zajímavější, zapůjčil Dentamed pravé stomatologické křeslo.
 
Srdečně děkujeme všem partnerům a dárcům, jejichž seznam a další informace o projektu naleznete na www.detskyusmev.org.

Publikováno: StomaTeam 6/2017

 • Věnujte úsměv
 • Dětský úsměv pořádá sérii šesti lekcí každý školní rok na prvním stupni základních škol …

  Dětský úsměv pořádá sérii šesti lekcí každý školní rok na prvním stupni základních škol …

 • … i v mateřských školách.

  … i v mateřských školách.

 • Český zelený kříž uspořádal spolu s generálním partnerem Herbadent ukázkové víkendové miniškolení také v pražském hračkářství Hamleys. Zúčastnilo se ho 600 dětí! Aby byla akce pro děti zajímavější, zapůjčil Dentamed pravé stomatologické křeslo.

  Český zelený kříž uspořádal spolu s generálním partnerem Herbadent ukázkové víkendové miniškolení také v pražském hračkářství Hamleys. Zúčastnilo se ho 600 dětí! Aby byla akce pro děti zajímavější, zapůjčil Dentamed pravé stomatologické křeslo.

 • Věnujte úsměv
 • Věnujte úsměv
Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Periimplantitida a její prevence ve 3D Články
video
Periimplantitida a její prevence ve 3D

8. 4. 2020 | Novinky

EMS ve spolupráci s nakladatelstvím Quintessence vytvořilo exkluzivní animované 3D video, které vysvětluje základy mezibuněčné komunikace

Detail příspěvku

3Shape uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře: Generation Red E Články
3Shape uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře: Generation Red E

21. 10. 2020 | Novinky

3Shape, kvalifikovaný poskytovatel digitálních řešení, uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.