StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Zprávy z firem > Pomoc Ukrajině: Možnosti uplatnění stomatologických odborníků

Pomoc Ukrajině: Možnosti uplatnění stomatologických odborníků

28. 3. 2022 | Mgr. Věra Tautová, redakce časopisu StomaTeam

Mezi uprchlíky z Ukrajiny, kterým ČR poskytuje azyl, jsou samozřejmě i stomatologičtí odborníci. Řada z nich se hned zajímá o možnostech práce v oboru. Procesy uznání vzdělání a praxe je ale zdlouhavý proces. Bude k nim naše legislativa a vedení odborných společností vstřícná nebo zvítězí obavy před zneužíváním situace?


K 27. březnu 2022 udělila Česká republika podle resortu Ministerstva vnitra ČR přes 233 000 speciálních víz uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny. Jde především o ženy a děti, které se potřebují co nejdříve zapojit do běžného života. Uvědomují si, že nemohou být  trvale závislí na cizí pomoci. Navíc je problematické ztratit se svým oborem na delší dobu kontakt.

Česká republika reaguje na vzniklou situaci a od 21. března 2022 vstoupil v platnost „lex Ukrajina“ (zákon o pobytu v České republice pro ukrajinské uprchlíky, pozn. redakce), který mimo jiné umožňuje běžencům volný vstup na trh práce. Nadále je však třeba, aby zaměstnavatel nahlásil zaměstnávání cizince Úřadu práce ČR a vyžádal si od zaměstnance patřičné doklady, které je povinen uchovávat ještě 3 roky po skončení pracovního poměru. Podrobně se problematice věnuje Zákon č. 66/2022 Sb., jehož plné znění naleznete např. zde.

Co se týká stomatologické péče o ukrajinské uprchlíky, někteří zubní lékaři začali okamžitě jednat. Například MDDr. Miroslav Šťovíček, jeho kolegyně MDDr. Šárka Bláhová a překladatelka Sofie Nikitenko zpracovali a poskytli svým kolegům k dispozici ukrajinské překlady dokumentů, jako je např. anamnestický dotazník a poučení po extrakci, která jsme vám zprostředkovali na našem webu.

Práce v oboru

Zájem uprchlíků o práci v oboru je již teď patrný na sociálních sítích, kde se objevují dotazy na možnosti zaměstnání. Oslovili jsme proto jednotlivé profesní organizace v ČR a zeptali se jich, zda se situací zabývají, zda je úřady informují o vývoji situace v oboru a jak ji vidí do budoucna.

Česká stomatologická komora zveřejnila na svých webových stránkách www.dent.cz pokyny pro získání povolení k výkonu povolení zubního lékaře také v ukrajinštině a připravuje informace pro ty, kteří potřebují stomatologické ošetření. Jak se k případným úpravám podmínek pro výkon povolání zubního lékaře v ČR staví ČSK nám zodpověděl její prezident, doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.: „Komory už vydaly prohlášení, že určitě nechceme systém aprobací měnit a ani by to v EU nebylo dost dobře možné. Aprobace se neměnily ani v Německu v době války v Sýrii atd. Komory jsou od toho, aby garantovaly kvalitu péče. Nejde jen o odbornost, ale i o jazyk a znalost právního prostředí. Česko má nejvíce stomatologů na počet obyvatel v EU a není důvod snižovat kvalitu péče. Zaměstnávat lékaře bez aprobace nelze. Je možná aprobační praxe, tam se jako Komora budeme s ministerstvem bavit o tom, jak ji eventuálně protáhnout. Varoval bych před „triky“, které už roky známe. Tedy zaměstnat někoho jako asistentku či administrativní sílu a pak ho nechat ošetřovat pacienty. Vesměs to pacienti zjistí a v případě konfliktu informují Policii ČR, která už několikrát tvrdě zasáhla.“ S počtem ukrajinských kolegů hledajících zaměstnání zatím prezident ČSK obeznámen není. Uvedl ale následující: „Zatím se objevila řada „kolegů“, kteří neudělali kdysi zkoušky a teď se ohlásili s tím, že čekají, že teď dostanou aprobaci „snadno“. Ukazuje se, že řada z nich pracovala neoficiálně vesměs za „cash“ na černém trhu. Měli i problémy s vyplácením mzdy od zaměstnavatelů. Je to tedy úplně špatně a není důvod toto legalizovat. Jsou i nově příchozí. Představa několika mužů, kteří přišli třeba v neděli, byla, že v pondělí už budou pracovat na pracovišti, které si ještě z Ukrajiny domluvili. Vznikl pocit, že regulace a zákony se s válkou na Ukrajině „vypnuly“.  Je velký tlak od různých podnikatelů a obcí, abychom je rychle vpustili na trh, neboť si slibují, že budou celoživotně lacinou pracovní silou. Jakýmisi „kopáči ve stomatologii“. To ale neodpovídá realitě. Ukrajinci si po aprobaci zakládají praxe, a ti, kteří jsou úspěšní, nám sami posílají informace, a nepřejí si, aby jim jméno a pozici kazili lidé bez aprobace. Jakmile se stanou podnikateli, mají zájem o práci na vysoké úrovni stomatologie. Nechtějí být levným zaměstnancem v mizerně vybavené ordinaci a s nízkým platem.“

Zeptali jsme se také prezidentky Asociace dentálních hygienistek ČR, Lenky Velebilové, DiS., zda připravuje nějaké zvláštní pokyny pro své členky a zda má přehled o tom, kolik z běženců hledá zaměstnání v oboru dentální hygieny. Dle jejího vyjádření se zatím žádné zvláštní pokyny nepřipravují a ADH nedostává žádné informace od MZ ČR o zájmu běženců o obor. Nabízela se také otázka, zda chystá ADH nějakou užší spolupráci s ČSK stran preventivní péče. Prezidentka ADH reagovala: „Ne, naše snahy se prozatím nesetkaly s úspěchem.“

Prezidentka Komory zubních techniků, Bc. Alexandra Seidlová na náš dotaz odpověděla: „Představa, že dostáváme nějaké informace o uprchlících v oboru je naivní, nikdy nám nikdo žádné informace nedává, musíme se sami pro každý údaj pídit a hledat – to platilo i při pandemii. V této věci se chystám zjistit více informací, zatím zvažuji, koho oslovím – není jasné, jak a kde tyto údaje MV ČR shromažďuje. V této věci by bylo třeba znát čísla – např. kolik techniků poptáváme. Tímto údajem bohužel nedisponujeme. Tady se hodně ukazuje, že je špatně, pokud účast v KZT není povinná ze zákona. Do našich anket se zapojí jen pár lidí, např. na FB, a výstup nebude relevantní.“

Zubní technici z Ukrajiny mohou své povolání vykonávat po splnění podmínek MZ ČR, které najdete i na našem webu. Je nutné mít nostrifikaci diplomu, po nostrifikaci projít aprobační zkouškou. Jde o dlouhodobější proces, jehož součástí je praxe, ale také jazyk. Možností je také vykonávat v laboratoři pomocné práce pod dohledem, což už závisí čistě na domluvě se zaměstnavatelem.

Pokud jde o zubní techniky, zjišťovali jsme také možnosti ohledně uplatnění v sousedním Německu. Jaká jsou pravidla pro zaměstnávání tam, nám sdělila Zuzana Tipmannová ze zubní laboratoře Schütz Zahntechnik GmbH: „Ukrajinci, ale i ostatní zahraniční technici, nepotřebují žádné výjimečné dokumenty či potvrzení. Pokud chtějí v Německu pracovat a zůstat, musí se registrovat v Německu na úřadu pro cizince. Každá laboratoř musí mít svého mistra či mistrovou, kteří kontrolují příchozí a odchozí práce. Práce, která odchází z laboratoře, je překontrolována, zda je esteticky a hlavně funkčně odpovídající. Pokud toto není splněno, práce není „vypuštěna do světa“. Není proto důležité, zda technik splnil zkoušky v Německu nebo v jiné zemi. Též zkoušky z němčiny nejsou požadovány. Tím, že technik pracuje pod mistrem, není řeč důležitá. Technik nekomunikuje přímo s lékařem, vše vyřizuje zmíněný mistr. Důležité je, aby se samotný technik domluvil s mistrem, popřípadě s kolegy v laboratoři a věděl, jakou práci musí vykonat. Pokud mají technici diplom, výuční list, popřípadě jiné potvrzení, že absolvovali školu pro zubní techniky, mají samozřejmě větší šance na přijetí do zaměstnání než ostatní, kteří se nemohou jako technik prokázat. Pokud s sebou nemohli toto potvrzení přivézt, umožňuje spousta laboratoří ukázat, co technik umí, a podle toho se pak rozhodne, zda bude přijat jako „učeň“ nebo jako technik anebo nepřijat. Zkušební doba trvá v Německu 6 měsíců. Po tuto dobu má technik možnost seznámit se s tempem laboratoře, s tím, co vše se v laboratoři zhotovuje, a především i s tím, zda zapadne do kolektivu. Laboratoř zase vidí, zda se technik výdělečně laboratoři vyplatí. Technické zkoušky a zkoušky řeči, se dělají pouze tehdy, pokud by chtěl technik dělat funkci mistra. V tom případě musí požádat komoru o přezkoušení, ta rozhodne, zda musí přijít jen ke zkouškám, či se přihlásit na mistrovskou školu a studovat. Co se řeči týče, může technik absolvovat test kdekoliv v Německu, kde je to umožněno, a poté doložit výsledek o provedené zkoušce. Pokud technici hledají volné pozice, stačí se podívat např. na stránky Jobdental.de“.

O dalším vývoji ve spojitosti se stomatologií vás budeme nadále informovat. Nabídku volných pracovních míst ve stomatologii naleznete na portálu DentalJobs.cz, kam je možné vkládat bezplatně také poptávky.

Čtěte také:
Pomoc Ukrajině: Informace a dokumenty pro stomatologii

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
Společnost EkoRent koupila část Medical od J&T Leasing Články
Společnost EkoRent koupila část Medical od J&T Leasing

19. 1. 2024 | Zprávy z firem

Společnost EkoRent z investiční skupiny CREDITAS výrazně ...

Detail příspěvku

Společnost Align Technology na IDS 2023 Dental Show představila nové inovace Články
Společnost Align Technology na IDS 2023 Dental Show představila nové inovace

5. 4. 2023 | Zprávy z firem

Společnost Align Technology plně využila své přítomnosti na největším...

Detail příspěvku

Vysoce kvalitní řešení mikroskopů Články
Vysoce kvalitní řešení mikroskopů

10. 1. 2023 | Zprávy z firem

Operační mikroskopy umožňují detailní pohled na zub pacienta s až 29násobným zvětšením a integrovaným LED...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.