StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Když je váš život tak trochu psycho

Když je váš život tak trochu psycho

Ing. Markéta Kopčilová

Zubaře mám – bez ironie – fakt ráda. A oni moje peníze. Opravdu! Jsem výborný klient, což pochopíte z laického popisu stavu mého 36letého chrupu: 2 zuby odešly do věčných lovišť, 1× korunka, 1× čekačka na implantát, 10 zubů mrtvých, 1× se hlídá vstřebávání cysty, zbytek plomba. Když mi vypadne plomba na horní jedničce, vypadám jako zpěvačka Madonna. Dokonce mi jeden nápadník řekl, že bych si to tak mohla nechat, že je to sexy. A myslel to vážně. Zdravé mám pouze jedničky a dvojky dole. Přesto, díky vám, mám údajně stále hezký úsměv.


Ehm, co je to za ženskou, říkáte si? Čistí si vůbec zuby? Ano! Jsem žena, která o své zuby hodně dbá. Chodím na prohlídky, 3× ročně na dentální hygienu a praktikuji doporučenou péči také o výživu. A proč mám zuby v takovém stavu? Bůh ví. Mám diagnózu Crohnovy nemoci. Ačkoliv jsem již 9. rokem v remisi, nesu si pooperační následky, tj. např. snížená vstřebatelnost živin, drobné záněty v trávicím traktu atp. No a konečně jsem také máma malých dvojčat. A to je přece jasné, že co dítě to jeden zub fuč. Ha, dobře, pověra, ale proč si to nezlehčit. Každopádně, ať je to tak nebo tak, ve svém životě mám štěstí na odborníky. Nikdy mne nic nebolí, v ordinaci je sranda a zuby jsou již stabilizovány. Takže za mne, nulový stres.

Ten však přichází v jiných situacích. A pokud podnikáte, pak to znáte i vy. V mé firmě si užiju často dost situací, které mi způsobují ten nepříjemný pocit. Třeba když mě nahání daňová poradkyně pro dodání podkladů pro zpracování DPH. Přesto se tu a tam přistihnu, že stres mě žene i pozitivně vpřed! Nevím, jak vy, ale já někdy docela ráda pracuji v tlaku a stresu. Mám pocit, že mi více jede mozek a dokáži se v rámci určitého pudu sebezáchovy zkoncentrovat k výkonu. Jenže po takové zátěži, která trvá i několik týdnů, pociťuji zdravotní problémy. Stres, který mi dříve sloužil jako sluha, se nyní stává krutým pánem. V mém případě se jedná o průjmy, migrénu, úzkost, nechuť k práci, nic mne nebaví. Prostě jsem doslova otrávená.

A tak se děje, že i v rámci mé poradenské praxe mám v klientele mnoho lékařů, včetně zubařů. Je to v podstatě všude velmi podobné. Tlačí náklady, obrovská klientela, častá nezastupitelnost zubaře při odborném výkonu. Často se také projevuje povaha přílišné zodpovědnosti lékaře za kvalitní pozákrokový průběh a hojení. Je jasné, že lidé jsou různí a pakliže stojí zákrok peníze, dokáží být v případě problému hodně nepříjemní. Je mnoho lékařů, kteří pod gumovými rukavicemi trpí např. bolestivým atopickým ekzémem, přechází nemoci, bolí je záda, nohy, mají žaludeční vředy a křečové žíly. Setkávám se také s kožními problémy za ušima vlivem používání roušky a současně hledají cesty, jak se zkoncentrovat, aby se nemlžily oči. Málokdy mohou, jak odborníci doporučují, dvakrát do roka, odjet na min. 3 týdny kvalitně relaxovat. Ano, to už prostě klientela nevidí. Je to zkrátka stres. A právě v této oblasti bych vás ráda inspirovala, neboť s ním mám dostatečné zkušenosti u sebe i v praxi.

Ať už člověk o stresu smýšlí jak chce, je všeobecně známo, že je-li dlouhodobý, není na něm nic dobrého. Hovoří se o něm, že je spouštěčem chronických autoimunitních nemocí, že škodí na duši a vzápětí se projevuje na těle. Hm, vždy, když jsem u zubaře, tak u výkonu přemýšlím, čeho mám zase plné zuby! Z pragma pohledu jsem se v rámci svého vzdělávání na jednom špičkovém lékařském kongresu dozvěděla, že míra stresu se také měří. V této souvislosti se hovoří o tzv. trvalém oxidačním stresu a jeho markerech, které mají vliv na různá onemocnění. Tyto vlivy jsou v dnešní době předmětem řady klinických studií a dochází ke stále větší pozornosti lékařské veřejnosti na vliv stresu v souvislosti s rozjezdem dalších civilizačních chorob. No ale vraťme se ke stresu v lehčí formě.

Když bych se vrátila k mým podnikajícím klientům nejen z řad lékařů, je to dle jejich slov všude podobné. Mají málo času na relaxaci, sport, odbývají se v jídle, jejich spánek je nekvalitní, pijí hodně kávy, často kouří. Stěžují si pak na žaludeční vředy, v určitém věku na zhoršenou paměť, neschopnost se koncentrovat, třes rukou. Jedna gynekoložka mi vyprávěla příběh, který ji samotnou přivedl ke zvolnění tempa. Popisovala mi, že její rodiče – špičkoví odborníci rovněž v oblasti gynekologie, byli v takovém pracovním tlaku, že ve velmi brzkém seniorském věku oba prodělávali degenerativní onemocnění mozku a matka k tomu silnou cukrovku. Ona sama to připisuje jejich neschopnosti vypnout a divokému životnímu stylu, kdy vlivem výše popsaných okolností nedokázali říci ne!

Ano, i jiní lidé, kteří jsou neustále vystavováni tlaku, nejen v podnikání, často hovoří o tom, že jsou z toho „na mrtvici”. Hm. Zjišťuji, že na té lidové moudrosti přeci jen něco bude. Každopádně, ať je to tak či onak, ráda bych vás inspirovala k tomu, jak řeším své přetížení já. Proč jsem přetížená? Protože v rámci mé poradenské a obchodní organizaci vedu, školím, inspiruji stovky a stovky lidí. Je to makačka. Dále protože jsem současně máma od dvojčat, protože mám až nevhodně zodpovědnou povahu, protože tvořím, protože neumím dobře odpočívat a protože… je toho moc. Prostě, dnešní divoká doba nahrává tomu, že člověk je neustále vystavován tlaku, který oxidační stres v těle zvyšuje.

Publikováno: StomaTeam 6/2018

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Když je váš život tak trochu psycho
Ing. Markéta Kopčilová

Žena pečující o svůj úsměv, matka dvojčat a manželka vizionáře a kreativce, Bronzová Organizační Manažerka LR Health & Beauty, zakladatelka edukačně-inspirační platformy Helou!, dlouholetý poradce v oblasti zdraví a krásy.
www.helou.cz
www.marketakopcilova.cz

Články na podobné téma:
Snadno a efektivně: Kompozitní pryskyřičné bločky pro CAD/CAM techniku Články
Snadno a efektivně: Kompozitní pryskyřičné bločky pro CAD/CAM techniku

21. 8. 2019 | Novinky

Kompozitní bločky pro CAD/CAM použití jsou na vzestupu, zejména pro výrobu...

Detail příspěvku

Účinky Philips Sonicare vs. Oral-B – studie in vivo Články
Účinky Philips Sonicare vs. Oral-B – studie in vivo

5. 5. 2019 | Novinky

Studie porovnává zmírnění gingivitidy...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
M5 Heavy Metal dentální produkty
M5 Heavy Metal

Laboratorní CAD/CAM frézovací jednotky

další dentální produkty

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.