StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Když je váš život tak trochu psycho

Když je váš život tak trochu psycho

20. 11. 2018 | Ing. Markéta Kopčilová

Zubaře mám – bez ironie – fakt ráda. A oni moje peníze. Opravdu! Jsem výborný klient, což pochopíte z laického popisu stavu mého 36letého chrupu: 2 zuby odešly do věčných lovišť, 1× korunka, 1× čekačka na implantát, 10 zubů mrtvých, 1× se hlídá vstřebávání cysty, zbytek plomba. Když mi vypadne plomba na horní jedničce, vypadám jako zpěvačka Madonna. Dokonce mi jeden nápadník řekl, že bych si to tak mohla nechat, že je to sexy. A myslel to vážně. Zdravé mám pouze jedničky a dvojky dole. Přesto, díky vám, mám údajně stále hezký úsměv.


Ehm, co je to za ženskou, říkáte si? Čistí si vůbec zuby? Ano! Jsem žena, která o své zuby hodně dbá. Chodím na prohlídky, 3× ročně na dentální hygienu a praktikuji doporučenou péči také o výživu. A proč mám zuby v takovém stavu? Bůh ví. Mám diagnózu Crohnovy nemoci. Ačkoliv jsem již 9. rokem v remisi, nesu si pooperační následky, tj. např. snížená vstřebatelnost živin, drobné záněty v trávicím traktu atp. No a konečně jsem také máma malých dvojčat. A to je přece jasné, že co dítě to jeden zub fuč. Ha, dobře, pověra, ale proč si to nezlehčit. Každopádně, ať je to tak nebo tak, ve svém životě mám štěstí na odborníky. Nikdy mne nic nebolí, v ordinaci je sranda a zuby jsou již stabilizovány. Takže za mne, nulový stres.

Ten však přichází v jiných situacích. A pokud podnikáte, pak to znáte i vy. V mé firmě si užiju často dost situací, které mi způsobují ten nepříjemný pocit. Třeba když mě nahání daňová poradkyně pro dodání podkladů pro zpracování DPH. Přesto se tu a tam přistihnu, že stres mě žene i pozitivně vpřed! Nevím, jak vy, ale já někdy docela ráda pracuji v tlaku a stresu. Mám pocit, že mi více jede mozek a dokáži se v rámci určitého pudu sebezáchovy zkoncentrovat k výkonu. Jenže po takové zátěži, která trvá i několik týdnů, pociťuji zdravotní problémy. Stres, který mi dříve sloužil jako sluha, se nyní stává krutým pánem. V mém případě se jedná o průjmy, migrénu, úzkost, nechuť k práci, nic mne nebaví. Prostě jsem doslova otrávená.

Reklama

A tak se děje, že i v rámci mé poradenské praxe mám v klientele mnoho lékařů, včetně zubařů. Je to v podstatě všude velmi podobné. Tlačí náklady, obrovská klientela, častá nezastupitelnost zubaře při odborném výkonu. Často se také projevuje povaha přílišné zodpovědnosti lékaře za kvalitní pozákrokový průběh a hojení. Je jasné, že lidé jsou různí a pakliže stojí zákrok peníze, dokáží být v případě problému hodně nepříjemní. Je mnoho lékařů, kteří pod gumovými rukavicemi trpí např. bolestivým atopickým ekzémem, přechází nemoci, bolí je záda, nohy, mají žaludeční vředy a křečové žíly. Setkávám se také s kožními problémy za ušima vlivem používání roušky a současně hledají cesty, jak se zkoncentrovat, aby se nemlžily oči. Málokdy mohou, jak odborníci doporučují, dvakrát do roka, odjet na min. 3 týdny kvalitně relaxovat. Ano, to už prostě klientela nevidí. Je to zkrátka stres. A právě v této oblasti bych vás ráda inspirovala, neboť s ním mám dostatečné zkušenosti u sebe i v praxi.

Přečtěte si také:
CEREC Tessera – pokročilý lithium disilikát

26. 11. 2021 | Dr. Dennis J. Fasbinder

CEREC Tessera – pokročilý lithium disilikát Číst více >

Ať už člověk o stresu smýšlí jak chce, je všeobecně známo, že je-li dlouhodobý, není na něm nic dobrého. Hovoří se o něm, že je spouštěčem chronických autoimunitních nemocí, že škodí na duši a vzápětí se projevuje na těle. Hm, vždy, když jsem u zubaře, tak u výkonu přemýšlím, čeho mám zase plné zuby! Z pragma pohledu jsem se v rámci svého vzdělávání na jednom špičkovém lékařském kongresu dozvěděla, že míra stresu se také měří. V této souvislosti se hovoří o tzv. trvalém oxidačním stresu a jeho markerech, které mají vliv na různá onemocnění. Tyto vlivy jsou v dnešní době předmětem řady klinických studií a dochází ke stále větší pozornosti lékařské veřejnosti na vliv stresu v souvislosti s rozjezdem dalších civilizačních chorob. No ale vraťme se ke stresu v lehčí formě.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Když je váš život tak trochu psycho
Ing. Markéta Kopčilová

Žena pečující o svůj úsměv, matka dvojčat a manželka vizionáře a kreativce, Bronzová Organizační Manažerka LR Health & Beauty, zakladatelka edukačně-inspirační platformy Helou!, dlouholetý poradce v oblasti zdraví a krásy.
www.helou.cz
www.marketakopcilova.cz

Články na podobné téma:
Periimplantitida a její prevence ve 3D Články
video
Periimplantitida a její prevence ve 3D

8. 4. 2020 | Novinky

EMS ve spolupráci s nakladatelstvím Quintessence vytvořilo exkluzivní animované 3D video, které vysvětluje základy mezibuněčné komunikace

Detail příspěvku

Dentální implantát z nanostrukturního titanu Články
Dentální implantát z nanostrukturního titanu

13. 5. 2020 | Novinky

Dentální implantát z nanostrukturního titanu je vyroben z 99% titanu Gr.4. s ultrajemnou strukturou vytvořenou technologií intenzivní plastické...

Detail příspěvku

3Shape uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře: Generation Red E Články
3Shape uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře: Generation Red E

21. 10. 2020 | Novinky

3Shape, kvalifikovaný poskytovatel digitálních řešení, uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
Beefill 2v1 Vaše inzerce

Prodám/Koupím - ordinace

Beefill 2v1

další inzeráty

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.