Zubní rekordmani živočišné říše – 1. část
Vzhledem k velké oblibě, které se na našem webu těší „odlehčené čtivo“, jsme pro vás připravili seriál článků (nejen) o rozličných zubních zajímavostech a zubních rekordmanech mezi různými dosud žijícími živočichy. V první části se dozvíte řadu méně známých překvapujících zajímavostí o žralokovi bílém, delfínovci laplatském a šnekovi zahradním.
Největší počet vyměněných zubů za život
Především díky oscarovému filmu Čelisti (Jaws) nechvalně proslulý žralok bílý (Carcharodon carcharias) má zuby v několika řadách a neustále mu dorůstají další a další... – tzn. noční můra všech zubařů a zbožné přání všech ostatních. Za život vymění až 30 000 trojúhelníkovitých zubů se zoubkovaným ostřím, kterými si s dovedností michelinského šéfkuchaře porcuje takřka všechno, co plave v moři, včetně vodních ptáků – člověka obvykle jen jemně ochutná, ovšem zcela výjimečně. Dokáže vyvinout sílu skusu až 1,8 tuny, což je víc, než kolik váží Škoda Superb Combi!
Podle vědátorů nemá chudák žralok na to, aby byl plnohodnotnou rybou – je to prý paryba! (Třída Chondrichthyes.) Možná proto občas hryzne do člověka, aby se za takovou nehoráznou pomluvu pomstil. Přesto však podle dostupných statistických údajů nepřežije ochutnání žralokem bílým v průměru jen 1,5 člověka ročně – evidentně to tedy nepřežijí jen slabí jedinci, kteří se počítají za půl člověka.
Žralok bílý je prostě takový mořský mazlíček, který dorůstá pouhých 600 centimetrů a vypapá se jen na 110 000 deka roztomilé váhy. Dožívá se více než 70 let! Žije téměř ve všech pobřežních vodách rozličných oceánů a moří – nejčastěji se vyskytuje u pobřeží Jižní Afriky, západní Austrálie a Kalifornie. Jeho druh žije v oceánech naší planety dobrých 5 milionů let – vedle něj je lidstvo ještě evoluční spermie.
Je známý svým vynikajícím čichem: dokáže zachytit pach krve ve vodě na vzdálenost až několika kilometrů. Nechápu, jak může čuchat ve vodě, ale je to tak (proto se při plavání v moři doporučuje pokud možno nekrvácet).
Méně známé je, že má také vynikající sluch – dokáže vnímat infrazvuk, tzn. extrémně nízkofrekvenční zvuky pod 20 Hz, které vydávají například umírající nebo zraněná zvířata a detekuje tak kořist na obrovské vzdálenosti (proto se při plavání v moři doporučuje pokud možno neumírat); je schopen termoregulace – dokáže být až o 14 °C teplejší než okolní voda; po pořádném tučném obědě vydrží nepapat až dva měsíce; na predátora je velmi opatrný – mj. se přičinlivě učí ze svých chyb; v rámci svého druhu vykazuje sociální iterakci a hyerarchii a představte si, že taky umí mírně měnit odstín své kůže!
No nechtěli byste ho mít doma v akvárku?
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Největší počet zubů mezi savci
Delfínovec laplatský (Pontoporia blainvillei) má ve svých extrémně protáhlých a úzkých čelistech až 242 kuželovitých zubů, které jsou poměrně malé, ale velmi ostré – používá je k zachycení kluzké kořisti – ryb, hlavonožců a korýšů.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné
20. 3. 2024 | Interview / reportáž
Letošní ročník studentského kongresu UPdent v Olomouci se opět těšil velké...

5. 2. 2024 | Interview / reportáž
Víte, co je Týden čistých zubů? A chcete na něj jet zdarma?

17. 5. 2024 | Interview / reportáž
Ošetřování dětí může budit respekt, řada lékařů může mít z ošetřování dětských pacientů...

St 28. 5. 2025 | 9:00 – 17:00 hod.
- Zubní sestra Zlín - Zubní instrumentářka
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka Brno
- Zubní lékař Příjmu zubního lékaře/lékařku
- Zubní sestra ZUBNÍ SESTRA
- Zubní lékař Zubní lékař- Ortenovo náměstí