StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / reportáž > Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL

Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL

5. 4. 2019 | Lucie Přibylová, DiS. – dentální hygienistka

Problémy s parodontopatiemi a s orální hygienou má téměř každý pacient, který usedá na stomatologické křeslo. Na vyšetření úrovně orální hygieny, krvácivosti gingivy, gingiválních recesů atd. slouží indexy a měření. Tyto indexy by nás a vlastně i pacienta měly rychle a přehledně informovat o aktuálním stavu v dutině ústní a o progresu jeho léčby.

Myslím si, že ve skutečnosti indexy nikdo nemá rád. Je jich spousta, mají různý počet stupnic, různé druhy výpočtů, různá označení stejného indexu atd. Trvá dlouho, než je provedeme, a ještě déle, než je vyhodnotíme a sdělíme jejich výsledek pacientovi, pro kterého je často obtížně pochopitelný. O časové náročnosti např. grafického záznamu průběhu parodontání kapsy ani nemluvě.

Co je ale z hlediska posouzení terapie parodontitidy důležitější a časově nejnáročnější je měření hloubky sondáže. Vyšetření je zdlouhavé, odebráno je spousta údajů (v případě kompletního chrupu až 192 měřených míst). Zjištěné údaje je nutno přepsat, vyhodnotit a přetlumočit srozumitelně výsledky našeho snažení pacientovi.

Možná proto spousta lékařů a hygienistek buď indexy a měření vůbec neprovádí nebo je provádí „po svém“. Řádným změřením hloubky sondáže dokážeme již v počátku diagnostikovat počínající parodontitidu a další problémy. Proto je parodontální sonda Pa-On velmi efektivním pomocníkem v ordinacích dentální hygieny a především na pracovištích, kde je cíleno na parodontologickou léčbu.

Přístroj se skládá z dokovací stanice, kde se sonda nabíjí a je přes USB připojena do PC, ze sondy samotné a z jednorázových měřících koncovek. Pa-On je propojen se stomatologickým softwarem byzzParo v počítači. Sonda pracuje s operačním systémem OS Windows 10.

Parodontální sondou Pa-On měříme hloubku parodontálních kapes v 2-6 bodech každého zubu až do hloubky 12 mm. Větší hloubku parodontální kapsy lze zadat ručně. Samozřejmostí je měření kolem implantátů. Dále indexy: API, PBI, SBI, BOP, měření množství plaku, mobilitu zubů a gingivální recesy. Je možno měřit i více indexů současně např. hloubku sondáže a zároveň krvácení. Můžeme volit, jak veškerá měření provádíme (zub po zubu, nejprve vše orálně, pak vestibulárně, nebo po kvadrantech, po čelistech...). Nastavení zůstávají pro všechna měření stejná. Pokud se sondou pracuje více lidí, je nutné domluvit si postup.

U zvoleného pacienta se ve stomatologickém softwaru otevře karta s jeho údaji v programu byzzParo. Zde probíhá veškeré měření. Nejprve je nutné v zubním kříží pacienta označit zuby extrahované, korunky, implantáty atd. Můžeme zde zaznamenávat i veškeré informace o pacientovi a psát poznámky – např. zda je kuřák.

Sonda po dobu vyplňování údajů zůstává v dokovací stanici a po uložení se na ní přenesou údaje o pacientovi. Na sondě si poté pomocí ovládacích tlačítek navolíme jaký index nebo měření chceme provádět. Zasuneme do sondy jednorázovou koncovku a sondu dle pokynu na displeji nakalibrujeme – zatlačíme kovovou část s kuličkou do plastu koncovky. Po zvukovém signálu je kalibrace hotova.

Na displeji se nám zobrazí, jaký index provádíme, jaký zub máme právě měřit a jaké místo zubu máme měřit. Kovovou část koncovky zasuneme paralelně s dlouho osou zubu do určeného místa sulcu tak, aby plastový konec byl těsně nad marginální gingivou. Počkáme na zvukový signál a sondu opatrně vyjmeme. Je velmi důležité dbát na zasunutí ve správném úhlu s dlouhou osou zubu, protože jinak by mohlo dojí k ohnutí kovové koncovky. Sonda je kalibrovaná na přesný konstantní tlak 20 g a nemůže tak dojít k poškození spojovacího epitelu jako v případě nadměrného tlaku klasickou rigidní paro sondou.

Hloubku kapsy vidíme jak na displeji sondy, tak na monitoru počítače na desetiny milimetru. V případě požadovaných dalších indexů pomocí tlačítek navolíme např. zda se objevilo krvácení. Takto pokračujeme v měření na všech zubech.

Po ukončení měření zasuneme sondu do dokovací stanice a přeneseme údaje do karty pacienta v PC programu. Vidíme velmi efektivní a srozumitelně zpracované grafické znázornění stavu dutiny ústní pacienta. Zubní kříž je i pro pacienta dobře pochopitelný a může sloužit k motivaci a instruktáži, určení si nejkritičtějších míst atd. Kříž můžeme i vytisknout a zaznamenat do něho např. velikost mezizubních kartáčků.

Při opakováním měření vidíme všechny hodnoty předchozích měření a rovnou dochází k porovnání. Lékař i hygienistka vidí graficky i v počtu milimetrů posun od předchozí návštěvy. Celé vyšetření dle počtu zvolených indexů trvá asi 10–20 minut.

 • Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL
 • Sonda s dokovací stanicí

  Sonda s dokovací stanicí

 • Detail koncovky sondy Pa-On

  Detail koncovky sondy Pa-On

 • Sonda Pa-On

  Sonda Pa-On

 • Použití sondy v ústech pacienta

  Použití sondy v ústech pacienta

 • Použití sondy v ústech pacienta

  Použití sondy v ústech pacienta

 • PC program měření hloubky sondáže

  PC program měření hloubky sondáže

 • PC program – plak index

  PC program – plak index

 • PC program měření hloubky sondáže

  PC program měření hloubky sondáže

Největší výhody této sondy shledávám:

 1. Jistota, že změřené údaje jsou správné. Nemůže se stát, že špatně odečteme údaje z milimetrové kalibrace sondy nebo že dojde ke zkreslení údajů v případě, že měření provádí více osob.
 2. Hygiena – není nutné sahat z úst pacienta na tužku, papír, počítač....
 3. Rychlost a přehlednost. Měření je hotové i s grafickým výstupem za max. 20 minut. Nepotřebujeme mít dopředu připravená žádná grafická schémata, zubní kříže a pak do nich hodnoty jednotlivě vpisovat, barevně označovat atd. Není třeba vypočítávat indexy.
 4. Prestiž. Pacienti si v dnešní době velmi všímají moderního přístrojového vybavení. Používání tohoto zařízení, které údaje přenáší přímo z úst do počítače, velmi pozitivně vnímáno pacientem.

Nevýhody:

 1. Pořizovací cena přístroje (95 000 Kč) a nutnost používání jednorázových koncovek (990 Kč/10 ks).

Závěrem bych chtěla říci, že sonda je obrovským komfortem pro dentální hygienistky a zubní lékaře. U každého měřeného pacienta máme kompletní vyšetření přehledně a stoprocentně správně zaznamená na jednom místě.

CAMOSCI
Jednou z příčin nedostatečného parodontologického screeningu u pacientů jsou časové nároky na vyšetření, nepřesnost měření, náročný zápis nebo grafické znázornění do karty pacienta. A v neposlední řadě nepohodlí pro pacienta při samotném vyšetření. Tyto okolnosti nepřispívají k motivaci zubních lékařů, dentálních hygienistek/stů ani pacientů se vyšetření parodontu příliš věnovat.
Pořízení jakékoli nové technologie do ordinace s sebou nese investice. V případě paro sondy Pa-On se viditelně vrátí v ušetřeném čase, kvalitě měření i automatickém zápisu paro statusu. Nehledě na komfort pacienta při vyšetření, které je oproti klasické WHO sondě bezbolestné. Dle našich informací, tuto elektronickou sondu v rámci ČR/SR prozatím využívá asi 10 zubních ordinací.
Naměřená data jsou digitálně ukládána do karty pacienta a přehledně graficky znázorněna. Snadno a efektivně lze sledovat pozitivní vývoj terapie parodontitidy i rizika recidivy onemocnění. Můžete se opřít o výsledky vyšetření a využít je k motivaci svých pacientů.
Více informací naleznete na odkazu https://youtu.be/moa6DRNMiKs
Výhradní zastoupení včetně servisu pro ČR a SR poskytuje firma www.camosci.cz

Ing. Barbora Svobodová
CAMOSCI – Imaging & Innovation
Mobil: +420 734 756 846

Publikováno: Magazín Asociace dentálních hygienistek ČR / Jaro 2019 / www.asociacedh.cz

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL
Lucie Přibylová, DiS. – dentální hygienistka

V roce 2016 absolvovala na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží. Pracuje jako dentální hygienistka na soukromé klinice DentalCare České Budějovice. Zaměřuje se především na terapii parodontitidy a práci s ručními nástroji. Se sondou Pa-on pracovala v soukromé ordinaci EM-dent s.r.o. v Benešově.

 

Další články z rubriky:
Zařaďte tu správnou rychlost na konferenci: Snazší cesta k lepší praxi Články
Zařaďte tu správnou rychlost na konferenci: Snazší cesta k lepší praxi

23. 6. 2023 | Interview / reportáž

Po úspěšném 4. ročníku konference pořádané platformou Young Dentist se...

Detail příspěvku

Jaké příležitosti k sebevzdělávání mají studenti zubního lékařství? Články
Jaké příležitosti k sebevzdělávání mají studenti zubního lékařství?

23. 6. 2023 | Interview / reportáž

Studenti zubního lékařství jsou často právě ten typ lidí, který se nespokojí...

Detail příspěvku

IDS 2023 důstojně oslavilo 100 let. Velkolepá výstava je zpět. Články
IDS 2023 důstojně oslavilo 100 let. Velkolepá výstava je zpět.

26. 4. 2023 | Interview / reportáž

Mezinárodní dentální výstava IDS v letošním roce oslavila své 100. narozeniny. Během pěti dní, od úterý...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.