StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / Reportáž > UPdent – studentský kongres o „soft skills“

UPdent – studentský kongres o „soft skills“

20. 11. 2019 |

aneb co tě ve škole nenaučí

Nápad uspořádat kongres vznikl u studentů. Na jeho počátku stál neočekávaný zájem o přednášku ze zdravotnického práva (květen 2017), studenti se také ve velkém účastnili workshopů na téma „Psychologie pacienta“ či „Fyzioterapie pro zubní lékaře“. Inspirací byly taktéž četné a opakující se dotazy (nejen) v diskuzích na FB týkající se kontrol úřadů, postavení České stomatologické komory či práv a povinností zubních lékařů.


Z ohlasů na zmíněná neklinická témata, se kterými se ve škole nesetkáváme, vzešel skvělý a velmi smělý plán na kongres „od studentů pro studenty“. Za tímto nápadem stála Veronika Navrátilová, toho času studentka 3. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci. S myšlenkou se svěřila spolužačce Tereze Šimčíkové, která okamžitě nadšeně přispěchala s dalšími návrhy na vylepšení a dotažení konceptu kongresu.

Samozřejmě předstoupit jako naprosto nezkušení studenti před vedení fakulty a žádat o možnost pořádání dvoudenního odborného kongresu na půdě vysoké školy vyžadovalo dávku odvahy. Vše se však vydařilo a obě studentky společně stály v dalším akademickém roce jako hlavní organizátorky za zrodem prvního ročníku studentského kongresu UPdent (únor 2018). V letošním roce (únor 2019) proběhl úspěšně náš kongres již podruhé, kdy se k hlavním pořadatelkám přidal mužský hlas studenta Filipa Kudělky.

Akce tak vznikla čistě ze studentské iniciativy, nejedná se tedy o akci studentských spolků. Akci oficiálně zaštiťovali tehdejší pan děkan, prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D., a proděkan pro náš obor, doc. MUDr. Miloš Špidlen, Ph.D., nicméně hladký průběh kongresu měli na starost jen a pouze hlavní organizátoři – studenti. Výhodou toho je, že kompletní program byl vždy tvořen právě hlavními organizátory. Na nich bylo ale také sehnat a vybudovat kvalitní tým složený z dalších studentů zubního lékařství, který se následně staral o shánění prostředků, organizaci cateringu, zajištění ubytování, mediální propagaci a o mnoho dalšího. Celkem se během dvou ročníků angažovalo asi pětadvacet dobrovolníků.

Celovíkendový kongres je zaměřen na témata, která se běžně na univerzitách nepřednášejí, ale pro praxi jsou významná, a tím tento unikátní program cílí zejména na studenty zubního lékařství a jeho čerstvé absolventy. Program je vždy prošpikovaný zajímavými přednáškami známých lékařů i nelékařů, a každý si zaručeně přijde na své. O zábavu je v sobotu večer mezi jednotlivými kongresovými dny samozřejmě postaráno – vždyť co by to bylo za studentský kongres bez večírku?!

Nadcházející třetí ročník UPdentu proběhne 22.–23. února 2020 opět na LF Univerzity Palackého. Registrace na kongres proběhne začátkem prosince 2019.
Letos máme v plánu se zaměřit na atestace (stomatochirurgie a ortodoncie) a mezioborovou spolupráci, podíváme se na (ne)výhody ordinace soukromé i pracující „na pojišťovnu“. Zajímavé bude i téma těhotenství u zubních lékařů, financování zubní praxe či levných „eBay“ vychytávek do ordinace. Ovšem čeká nás toho ještě více – management času, právní aspekty ve vztahu k úřadům, využívání antibiotik aj.

Ze známých jmen řečníků se můžete těšit například na MUDr. Iva Marka, Ph.D., doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc., MUDr. Alexandera Schilla, Mgr. Jiřího Slavíka, MUDr. et MUDr. Veroniku Kovář Matejovou, MDDr. Michala Přibyla, MDDr. Jakuba Kaniu, MDDr. Borise Vraňáka a další. Už tradičně budou náš kongres moderovat čtyři lékaři z oboru. Letos se jedná o MDDr. Nikolu Královou, MUDr. Evu Míšovou, Ph.D., doc. MDDr. et MUDr. Jiřího Šedého, Ph.D., MBA a také o MDDr. Radovana Žižku, Ph.D. Více informací o kongresu a přihlašování bude včas uveřejněno na našich webových stránkách  updent.upol.cz a na facebook.com/updentsoftskills.

Publikováno: StomaTeam 6/2019

Přečtěte si také:
Rozhovor s ředitelem společnosti MegaGen

30. 4. 2020 | Dental Tribune International, Tomáš Truneček

Rozhovor s ředitelem společnosti MegaGen Číst více >
Články na podobné téma:
Večerní univerzita zubního lékaře v Plzni Články
Večerní univerzita zubního lékaře v Plzni

18. 3. 2019 | Interview / Reportáž

První přednáška Večerní univerzity zubního lékaře (VUZL) ...

Detail příspěvku

Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště Články
Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště

13. 1. 2020 | Interview / Reportáž

Ing. Bc. Jana Krajčíková se od začátku své praxe dentální hygienistky věnuje...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.