StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / Reportáž > Týden čistých zubů 2021

Týden čistých zubů 2021

3. 9. 2021 | Mgr. Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

Společnost preventivní stomatologie proškolila dalších 80 odborníků

Už po pětatřicáté se sjeli účastníci Týdne čistých zubů do hotelu Skalský Dvůr na Vysočině, aby prohloubili své znalosti v oblasti orální hygieny.


„První Týden čistých zubů proběhl v roce 1997 a v následujícím roce už můžeme mluvit o vzniku naší společnosti,“ přiblížila začátky současná prezidentka MUDr. Blanka Stojanovičová, a dodává: „Iniciátorem byl doktor Sedelmayer a díky jeho filozofii už prošlo Týdnem čistých zubů na čtyři tisíce zubních lékařů a hygienistek. Řada z nich pokračuje členstvím právě ve Společnosti preventivní stomatologie.“

Členem SPS se může stát právě jen absolvent Týdne čistých zubů. Následně musí jednou ročně absolvovat recall a nechat si svými kolegy zkontrolovat své praktické dovednosti v profylaxi.

Spolupořadatelem TČZ je od roku 2006 firma Merten Dental, která zajišťuje kongres jak organizačně, tak poskytuje materiály a pomůcky pro výuku. Letos se ve Skalském Dvoře u Bystřice nad Pernštejnem sjelo na 80 zájemců. V rámci jednoho týdne absolvovali každý den 4hodinový blok teoretických přednášek. Po mnoha letech převzala po svém manželovi tuto činnost MUDr. Lucie Sedelmayer a díky ní pokračuje tento boj za proměnu stomatologie od „záplatování“ k postižení příčiny, malhygieny. Pomáhá jí v tom mnoho dalších spolupracovníků, například MUDr. Petr Bednář. V odpoledních hodinách pak následoval praktický výcvik pod dohledem 12 instruktorů Společnosti preventivní stomatologie.

Dvanáct lektorů si mezi sebou rozdělilo účastníky po dvojicích a následoval téměř 90minutový praktický nácvik dovedností orální hygieny. Každý den byl věnován jiné technice: floss, bass, solo a mezizubní kartáčky, což je nejdůležitější pomůcka a technika. Ve čtvrtek následovalo zopakování všech technik. „Zúčastnit se kurzu jsem plánovala dlouhou dobu. Výuka ve škole se orální hygieně věnovala jen okrajově a v průběhu své 10leté praxe jsem měla čím dál silnější pocit, že je tohle téma pro mě a mou praxi důležité. Nechci stále dokola jen opravovat zuby, ale potřebuji vysvětlit pacientům, jak o ně mají správně pečovat. Abych toto dokázala, musel to někdo naučit mě,“ popsala své důvody účasti na TČZ MUDr. Lenka Němcová. „Důležité pro mě bylo, že jsem v rámci odpolední praktické části dostala prostor nejen pro sebe, ale také pro mé děti. Zjistila jsem, jaké jsem dělala chyby, jak k práci s dětmi přistupují profesionálové. V praxi mám spoustu dětí s mezizubními kazy, ale používání mezizubních kartáčků jsem u dětí nepovažovala za nutné. Můj osmiletý syn to teď už zvládá naprosto bez problémů. Já již také vím, jak provést na pacientovi instruktáž a jak jednoduše ho tuto techniku naučit a motivovat ho,“ popsala dále své dojmy MUDr. Němcová s tím, že správná instruktáž je dle ní naprostý základ. „Pacientovi musíte vše ukázat v jeho puse, nemůže si zajít koupit mezizubní kartáček sám, nikdy ho nebude používat správně,“ uzavřela.

Reklama

Týden čistých zubů není ale jen o získávání nových dovedností, ale je to také společenská událost, setkávání zubních lékařů a hygienistek, kteří si mohou mezi sebou sdílet zkušenosti ze své praxe. Toto každoroční setkání je pak zakončeno čtvrtečním večírkem – letos na téma fauna a flora.

Protože epidemiologická situace nedovolila uskutečnění jarních akcí, byl tradiční jarní recall přesunut právě na víkend po Týdnu čistých zubů. V pátek se tak do stejného hotelu sjelo na 130 členů SPS, aby absolvovalo svou každoroční revizi dovedností. „Recally pořádáme tradičně 3× ročně, aby se na nich dokázali prostřídat všichni členové SPS, kterých je momentálně asi 350. Letos na jaře jsme bohužel akci uskutečnit nemohli, a proto proběhl první až v létě, zato ale za vysoké účasti. Druhý pak plánujeme opět ve Skalském Dvoře na přelomu listopadu a prosince, a to hlavně kvůli zdejší dostatečné kapacitě prostor,“ popsala situaci prezidentka společnosti.

  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021
  • Týden čistých zubů 2021

„V pátek také proběhla valná hromada Společnosti preventivní stomatologie, která se obvykle koná také na jaře. MUDr. Petr Bednář zde byl jmenován oficiálním zástupcem SPS pro tisk a média, a jako společnost jsme se postavili za jeho odbornou debatu s Doc. Merglovou – Názor MUDr. Petra Bednáře: Zahoďme nefunkční modely prevence postavené na fluoridech a začněme skutečně čistit. V diskuzi budeme pokračovat, momentálně čekáme na reakci v zářijovém vydání LKS, na který hodláme reagovat,“ uzavřela prezidentka MUDr. Stojanovičová.

Čtěte také:
Nespravujme stále dokola zuby, které nejsou dobře čištěné!
Soutěž pro studenty o účast na kurzu Týden čistých zubů 2021

Přečtěte si také:
Týden čistých zubů 2021

3. 9. 2021 | Mgr. Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

Týden čistých zubů 2021 Číst více >
Články na podobné téma:
Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště Články
Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště

13. 1. 2020 | Interview / Reportáž

Ing. Bc. Jana Krajčíková se od začátku své praxe dentální hygienistky věnuje...

Detail příspěvku

Dosud první digitální vědecké sympozium Invisalign si získalo více než 1500 účastníků ze 75 zemí Články
Dosud první digitální vědecké sympozium Invisalign si získalo více než 1500 účastníků ze 75 zemí

17. 6. 2020 | Interview / Reportáž

Společnost Align Technology s úspěchem pořádala své první digitální vědecké...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.