Reportáž: Workshopy periapikální mikrochirurgie a laterální sinus lift
Ve dnech 12. a 13. května proběhly v pražském hotelu Occidental přednášky a workshopy na téma periapikální mikrochirurgie a laterální sinus lift, které pořádala společnost W&H a jejímiž lektory byli Dr. Jiří Krug a Dr. Stavros Pelekanos:

Páteční praktický kurz vedl Dr. Jiří Krug. V první teoretické části svého kurzu přehledně a názorně ukázal a vysvětlil vedení chirurgického řezu při periapikální mikrochirurgii a poté, za pomoci piezochirurgie a zvětšovací optiky, postup revize periapikální oblasti a její následné zaplnění materiálem na bázi MTA.
V praktické části pátečního kurzu bylo účastníkům umožněno, za pomoci dentálního mikroskopu Leica a přístroje Piezomed od firmy W&H, vyzkoušet nastíněné postupy prakticky na modelech, tzn. revizi periapikální oblasti pomoci zmíněného piezo přístroje na horním řezáku, premoláru, eventuálně moláru. Také bylo možno vyzkoušet šicí techniku pod mikroskopem.
V sobotu převzal slovo Dr. Stavros Pelekanos z Řecka. Nejdříve přednesl teorii na téma piezochirurgie a její využití v parodontologii a endodoncii při odběru kostních štěpů či bloků a augmentaci v kombinaci s různými typy augmentačních materiálů. Dále upozornil na detaily při implantaci v estetické oblasti chrupu týkající se hojení, měkkých tkání a následné protetické rehabilitace.
Pří následné praktické části sobotního kurzu přibyly na stolech chirurgické motory W&H s doplňkovým modulem na měření ISQ bezkontaktní metodou (což pro mne byla novinka) a instrumentárium od firmy Straumann s přidruženými augmentačními materiály firmy Botis. Pod vedením Dr. Pelekanose nacvičovali účastníci ve dvojicích laterální otevřený sinus lift s následnou suturou a dále s implantací do extrakčního lůžka po horním řezáku.
Oba dva dny této akce proběhly v přátelské atmosféře, kdy jsme s kolegy měli možnost porovnat a konzultovat jak operační postupy, tak i případné rozdíly ve zkušenostech s vlastní a na kurzu zapůjčenou technikou. I ten, kdo preferuje klasickou chirurgickou frézu v určitých indikacích, tak může zcela plnohodnotně použít piezo. Pieozomed od firmy W&H, který jsem měl na vyzkoušení na tomto kurzu, nezaostával výkonem za chirurgickou frézou, jak tomu bývalo u dřívějších generací piezo přístrojů.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
So 25. 4. 2026 | 9.00 – 16.00 hod.
Články
11. 5. 2025 | Interview / reportáž
Ve dnech 17.–20. dubna 2025 proběhl v pražském Cubex Centru mezinárodní kongres Terauchi Prague 2025 – mimořádná odborná událost, která spojila špičkovou světovou endodoncii s charitativní pomocí dětem.
Články
21. 1. 2026 | Interview / reportáž
V úterý 24. února 2026 se bude v Praze, v Divadle U Hasičů, konat již 15. ročník vzdělávací akce Škachův den. Vzdělávací akce, o níž je zájem již tradičně vyšší než kapacita sálu divadla. Přečtěte si aktuální informace o připravovaném ročníku Škachova dne.
Články
25. 4. 2025 | Interview / reportáž
Skupina mezinárodně uznávaných odborníků z Itálie, Srbska a Rumunska se sejde v Praze ve dnech 6. a 7. června 2025 na dvoudenním programu s názvem Next Gen 3F Rehabilitations – Fast, Fixed & Futureproof.
- Zubní sestra Zubní sestra/instrumentářka
- Zubní sestra hledáme zubní sestříčkuinstrumentářku
- Zubní sestra Přijmu ZUBNÍ SESTRU/ INSTRUMENTÁŘKU/ DENTÁLNÍ HYGIENISTKU
- Dentální hygienistka DH Příbram
- Zubní lékař Zubní lékař/ka Nový Malín














