Na pedostomatologický den přijelo přes 100 studentů – projekt připravilo sedm mladých lékařek
Ošetřování dětí může budit respekt, řada lékařů může mít z ošetřování dětských pacientů obavy a nechce tuto péči poskytovat. Nese totiž s sebou řadu problémů a naráží na množství limitů, například v úhradách, kdy pedostomatologická péče není na úrovni zdravotního pojištění adekvátně ohodnocena, přičemž vyjednávání o zlepšení mohou trvat měsíce, možná i roky. Ale přesto existují zapálení lidé, kteří chtějí věci posouvat dále a nevadí jim zapojit se ve svém volném čase a bez nároků na jakoukoli odměnu. Jedním z těchto lidí je MDDr. Bára Malíková, vedoucí oddělení preklinického studia zubního lékařství na 1. LF UK v Praze a členka správní rady VZP. Ta se s námi podělila o informace o aktivitách, které podniká pro zlepšení kvality a dostupnosti pedostomatologické péče.
Organizátorky akce: Nikola Bobáčiková, Viktorie Eliášová, Michaela Štětinová, Klára Pirunčík, Bára Malíková, Pavla Dékány, Tereza Čelková (zleva).
„Asi před rokem jsme se se skupinkou zapálených lékařek, které se věnují pedostomatologii, sešly a rozhodly jsme se, že s tím něco chceme udělat,“ sdělila nám MDDr. Bára Malíková, která se problematikou pedostomatologie zabývá jak z pozice lékařky, tak z pozice svého působení ve veřejné sféře.
„Jakákoliv jednání o úhradách nebo změně jejich systému jsou během na dlouhou trať. Přišlo nám tedy v první řadě účelné iniciovat posun tam, kde to lze nejjednodušeji, a kde lze začít hned, a to u studentů – jejich motivací, aby je pedostomatologie bavila a dávala jim smysl. A hlavně aby se ošetřování dětí přestali bát,“ řekla Dr. Malíková a dále vysvětlila: „Pedostomatologie se na stomatologických fakultách vyučuje, ale v poměru k ostatním stomatologickým oborům nemá tak velkou časovou dotaci. Je to jen několik týdnů praktické výuky, a i když se vyučující opravdu snaží předat co nejvíce, časové podmínky jim to neumožňují v potřebném rozsahu. Absolvent pak přijde do praxe a najednou má z dětí skutečně respekt, protože se chovají jinak než dospělí – mnohdy nepředvídatelně, často velmi emotivně a s velkým strachem z ošetření. Bohužel detailnějším aspektům komunikace s dětmi a hlubšímu poznání psychologie dítěte se ve výuce nedostává prostoru, který by si toto téma zasloužilo. To potom může vést k tomu, že část kolegů má už z fakulty vlažný vztah k ošetřování dětí, začnou se mu vyhýbat a nakonec dospějí k závěru, že děti nechtějí ošetřovat.“
Dr. Malíková oslovila lékařky, které se pedostomatologii profesně věnují a společně vymyslely pro studenty celodenní program zaměřený na problematiku péče o děti. „Do projektu se zapojily Dr. Tereza Čelková, Dr. Michaela Štětinová, Dr. Pavla Dékány, Dr. Viktorie Eliášová, Dr. Nikol Bobáčiková a Dr. Klára Pirunčík. Vzniklo to původně jako takový spontánní akční nápad, ale ve výsledku měla akce obrovský úspěch, protože přijelo přes 100 studentů z celé republiky a bylo to skvělé”, popisuje dále Dr. Malíková, která o sobě říká, že sice není žádný „velký pedostomatolog“, ale díky tomu, že zná spoustu šikovných lidí, které se jí povedlo propojit, se často podaří zrealizovat smysluplná akce. „Snažím se propojit univerzitní prostředí či soukromou sféru například s lidmi z pojišťoven, aby se o těchto problémech mohli dozvědět i lidé, kteří mají vliv na financování. Nyní diskutujeme některé aspekty pedostomatologické péče s VZP a zástupci MZČR.“ vysvětluje Dr. Malíková.
Akce se uskutečnila 23. března na 1. lékařské fakultě a záštitu nad ní převzal přednosta prof. René Foltán, který akce pro studenty dlouhodobě podporuje a umožnil, aby se tato konala v prostorách fakulty.
Přes sto studentů si tak mohlo poslechnout široký záběr témat a zkušeností z dětské stomatologie. Sérii přednášek odstartovala Dr. Štětinová, která podrobně představila svůj koncept práce s dítětem od adaptační návštěvy po samotné ošetření. Důraz byl kladen na zvládnutí komunikace s dítětem, spolupráci s dentální hygienistkou a vhodné prostředí pro ošetřování dětských pacientů – dětský koutek s hračkami je v čekárně dr. Štětinové samozřejmostí. Dr. Čelková dále podrobně osvětlila problematiku aproximálního kazu, jeho prevence, včasné diagnostiky a správného ošetření. Po obědě Dr. Dékány navázala na přednášku dr. Štětinové stran aspektů psychologie dítěte a uvedla několik příkladů chyb v komunikaci a jak se jim vyhnout. Dr. Eliášová si připravila techniky miniinvazivního ošetření dětí, které mohou být velmi vhodné pro situace, kdy je dítě velmi malé a nespolupracující, ale chceme se například vyhnout ošetření v sedaci. V kazuistikách byla mimo jiné popsána aplikace SDF a Hallova technika. Následovala Dr. Bobáčiková, která nastínila problematiku pulpotomií a pulpektomií na dočasných zubech a velmi prakticky popsala, jak takové ošetření provádí a v jakých případech – součástí přednášky bylo opět množství fotografií a klinických kazuistik. Pedostomatologický den uzavřela Dr. Pirunčík, vedoucí dětského oddělení 1. LF UK, která osvětlila možnosti sedace a celkové anestezie v dětské stomatologii a popsala, jakým způsobem jsou ošetřovány děti na klinickém pracovišti.
Kromě toho, že byly přednášky přínosem pro studenty, zároveň bylo toto setkání přínosné i pro samotné přednášející. „Sešly jsme se z různých koutů republiky ke společné diskusi, vyměnily jsme si své zkušenosti a inspirovaly se navzájem. Velmi si vážím toho, že kolegyně obětovaly svou volnou sobotu pro takovou akci a bez nároku na jakoukoliv kompenzaci přijely přednášet. Za to jim patří opravdu velký dík. “ chválí přínos lektorek a celé akce Dr. Malíková.
O akci však neprojevili zájem jen studenti, ale vzbudila velký ohlas i u lékařů. „Když jsme o akci informovali na Diskusním fóru pro studenty na FB, ozvaly se desítky lékařů, zda se nemohou také zúčastnit. Uvažujeme, že bychom na podzim uspořádali pedostomatologickou konferenci pro lékaře. Na starost si to vzala Dr. Viktorie Eliášová, takže je zde potenciál, že by se něco mohlo dít dále,“ nastínila Dr. Malíková.
A kam se Dr. Malíková snaží celou problematiku ze své pozice posunout? „Je spousta pedostomatologů, kteří dělají opravdu nadstandardní práci, velmi dobře rozumí psychologii dítěte, pracují s dětmi třeba pomocí adaptačních návštěv a toto se opravdu nedá dělat na pojišťovnu – celá tato péče se tak posouvá mimo režim zdravotního pojištění, a to pak generuje pojišťovně například problémy s dostupností péče. Je to začarovaný kruh, který začíná i končí u financování. Doufám, že budoucím zájmem bude opravdu úhradově podpořit péči o děti a klidně i bonifikovat zařízení, která se na děti specializují. Diskutujeme o tom aktivně se zainteresovanými subjekty a já tohle téma aktivně potencuji ve VZP z pozice členky správní rady,“ vysvětluje problémy Dr. Malíková.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
24. 1. 2023 | Interview / reportáž
Nabízíme vám jednu z epizod podcastu Mezi zuby. Tato epizoda se věnuje...
20. 3. 2023 | Interview / reportáž
Na Univerzitě Palackého v Olomouci se ve dnech 25.–26. února 2023 již tradičně konal studentský kongres o softskills...
23. 10. 2023 | Interview / reportáž
Rozhovor s doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc. na veletrhu PRAGODENT.
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php on line 7