Rehabilitace atrofické maxily
Článek pojednává o implantologické léčbě bezzubého pacienta za použití 3D plánování, pomocí kterého je možno vyhnout se složitějšímu postupu se štěpy.
Rehabilitace pacienta s atrofickými čelistmi může pro dentální tým představovat velkou výzvu. Cena, doba hojení, morbidita a komplikace mohou být výrazně zvýšeny, přestože nám počítačová tomografi e (CBCT) a 3D implantační plánovací software již umožňují léčit tyto pacienty méně invazivně a více prediktabilně.
Léčebné plány s implantační terapií pro pacienty s atrofickými čelistmi tradičně vyžadovaly komplexní štěpové procedury a prodlouženou dobu hojení. Mnoho pacientů odmítalo tyto léčebné metody kvůli vysoké míře komplikací a neúspěchů a také kvůli ceně. V současnosti jsme schopni léčit mnoho z těchto pacientů výrazně rychleji, méně invazivně a bezpečněji pomocí 3D technologie, která nám umožní umístit implantáty s minimem rizika.
Od roku 2002, kdy byla poprvé představena počítačem naváděná implantace, se digitální technologie vyvinula ve velmi přesný nástroj. Nepřesnosti v zavádění implantátů jsou značně redukovány, z čehož z velké míry těží pacienti s atrofickými čelistmi, u kterých má precizní využití limitované nabídky kosti pro implantaci prvořadý význam.
Tento článek mapuje daný přístup a představí případovou studii 56leté ženy s bezzubou čelistí, která si přála fixní náhradu. Dlouhodobá absence zubů a totální náhrada používaná po dobu 25 let měly za výsledek významnou kostní resorpci. Pacientka byla ošetřena pomocí 3D plánování, chirurgické šablony a pěti implantátů, což nám umožnilo převést její totální náhradu na imediátní fixní provizorní náhradu, která byla po třech měsících nahrazena permanentní metalokeramickou fixní rekonstrukcí.
Úvod
Léčba bezzubého pacienta zubními implantáty se ukázala být velmi úspěšnou, změna paradigmatu se objevila v léčbě pacientů s totálními náhradami (Dudley, 2015). Ztráta přirozeného chrupu spolu s užíváním totálních náhrad s mukózním přenosem žvýkacího tlaku je spojena s různou úrovní maxilární atrofie. V určitém okamžiku způsobí úbytek kosti výrazné obtíže pro umístění fixní náhrady nesené implantáty.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Byly představeny různé chirurgické techniky pro atrofickou maxilu a chirurgickou korekci takovýchto defektů umožňující zavedení implantátů (Sorní a kol, 2005). Techniky, jako sinus lift, autogenní blokové štěpy a řízená kostí regenerace, jsou dobře popsány v literatuře a mají dobré výsledky. Je ovšem prokázanou skutečností, že tyto komplexní postupy jsou spojeny s vysokým rizikem chirurgických a pooperačních komplikací, jako je infekce, dehiscence rány, resorpce kostního štěpu nebo poškození okolních anatomických struktur (Boffano a Forouzanfar, 2014, Faverani a kol, 2014).
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatné20. 3. 2023 | Implantologie
Iatrogenní perforace membrány maxilárního sinu při jejím nadzvednutí...
2. 8. 2024 | Implantologie
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína...
22. 10. 2023 | Implantologie
Miniimplantáty jsou již několik let perspektivním řešením pro indikaci hybridních náhrad...
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php on line 7