StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Implantologie > Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)

Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)

Dr. Bishara | Dr. Khan

Fibrin bohatý na destičky (PRF) byl vyvinut na základě návrhu v článku publikovaném Dr. Josephem Choukrounem v roce 2001. Používání krevní biologie trvá už od roku 1978, kdy Rosenthal a kol. (1978) navrhl využití směsi destičky-fi brinogen-trombin na zapečetění experimentálních penetrujících ran rohovky v oftalmologii. To bylo dále rozpracováno Marxem (1998) v jeho návrhu využít plazmu bohatou na destičky v hojení augmentovaného kostního štěpu. Postup vyžadoval komplexní sérii odběrů krve a mnohočetné cykly v centrifuze k separaci seskupených červených krvinek od destiček a plazmy a poté plazmy od destiček. Dále bylo nutné použití trombinu a kalcia a také mnoho manipulace, což činilo metodu více rizikovou a drahou. Anitua (1999) navrhl plazmu bohatou na růstové faktory (PRGF), což byl velmi čistý koncept, ale také vyžadoval zdroj tepla, který způsoboval další manipulační komplikace. Choukroun (2001) publikoval článek ve francouzštině, který se po nějakou dobu neuchytil, ale dle jeho návrhu PRF bylo možno překonat mnoho výzev přechozích návrhů a měl potenciál pomoci hojení ran. Bylo navrženo, aby se růstové faktory uvolnily po dobu 7 dnů, bez potřeby přidání kalcia a trombinu a nebylo vyžadováno ani vyhřívání. To by umožnilo, že by se buňky zachytily ve fibrinové síti, a tím by se pomalu uvolnily jejich cytokiny a růstové faktory. Byl to autologní krevní destičkový/leukocytový koncentrát derivovaný bez biochemické manipulace. Navíc bylo možno jej vyrobit relativně jednoduše v zubní ordinaci, bez potřeby nadstandardního vybavení.


PRF je téma o hojení ran. V jeho nejjednodušším využití můžeme vytvořit krevní sraženinu ve velmi krátkém časovém úseku a tu použít k augmentaci chirurgické oblasti nebo k mnoha různým účelům. V klasickém hojení rány máme odstupňovaný proces zahrnující buňky, fibrózní proteiny, angiogenní růstové faktory, chemoatraktanty a proteinázy. Tato stadia jsou defi nována jako hemostáza, zánět, proliferace a remodelace.

Při remodelaci nebo maturaci je kolagen přerovnán souběžně s liniemi tenze a buňky, které již nejsou potřeba jsou odstraněny programovanou buněčnou smrtí – apoptózou.

Již od Choukrounova návrhu v roce 2011 se událo mnoho nového co se týče využití PRF v regenerativní medicíně. Použití PRF nabízí mnohé benefity, ať už jde o prediktabilní
hojení rány, sníženou morbiditu štěpu, zvýšenou stabilitu štěpu, snížené vnímání bolesti, prediktabilnější oseointegraci, sníženou incidenci postoperativní infekce, přirozenou léčbu fibrinolytické alveolitis, přirozenou membránu k překrytí štěpu a řešení perforací sinu, výplň mezery nebo spojení implantátu, sraženinu k umístění do extrakčních ran, tak i o snížené náklady a ještě mnohem více. Danielsen (2008) napsal doktorandskou práci na použití PRF v lidských modelech akutní rány a zjistil, že neexistuje statisticky významná změna v kostním hojení při použití PRF, ale existuje zlepšení hojení měkkých tkání.

Původní procedura s PRF byla odebrání krve pacienta za použití 2 červených injekčních lahviček bez antikoagulantu. Sklo sloužilo jako aktivátor koagulační kaskády. Všimněte
si, že plastové zkumavky mají v sobě vrstvu silikonu iniciující koagulační kaskádu. To je v pořádku v laboratorní medicíně, ale neexistuje konsenzus, zdali se silikon neinkorporuje do PRF. Tyto zkumavky byly pak rychle přeneseny do laboratorní centrifugy, která otáčela zkumavkami rychlosti 3000 rpm po dobu 10 minut. Poté byla krev rozdělena na jednotlivé komponenty – seskupené červené krvinky, fibrinovou sraženinu a reziduální plazmu. Fibrinová sraženina mohla být dále komprimována v PRF boxu na vytvoření PRF membrán.

Od původního článku o PRF již bylo dosaženo vývoje v oblasti výrobní techniky. Prvním bylo představení a-PRF (pokročilý PRF), při kterém je krev stále odebírána podobně, ale centrifugační rychlost a čas se snížily z 3000 na 1300 rpm a z 10 na 8 minut. Tento protokol také vyžaduje, aby skleněné zkumavky na konci odpočívaly po dobu 5 minut. Důvodem tohoto je, že původní rychlosti vedly k přílišné akumulaci růstových faktorů na jednom konci PRF – pomalejší rychlost, kratší čas a odpočinek umožňují postupné rozložení růstových faktorů v celé PRF membráně.

 

  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
  • Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)

Publikováno: StomaTeam 5/2018

Přečtěte si také:
Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti

5. 6. 2019 | Ing. Ondřej Kosnar, provozní ředitel Microdent s.r.o.

Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
Dr. Bishara

Má praxi zaměřenou, ale ne omezenou na implantáty, regeneraci pomocí kostních štěpových materiálů a tkáňovou regeneraci v Bowmanville, Ontario, Kanada. Je zakladatel Canadian Implant Dentistry Network (CIDN) a spolupracuje se členy Miron Lab se zvláštním důrazem na tkáňovou regeneraci s použitím PRF. Je často publikovaným autorem v rámci tématu PRF, štěpy měkkých tkání a imedátní implantáty. Můžete mu napsat na e-mail: bbishara6@gmail.com

Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
Dr. Khan

Má stomatologickou praxi v Kingstonu, Ontario, Kanada. Je aktivně zapojen do vzdělávání v dentální implantologii skrze své členství v mnoha různých organizacích. Je zakladatel a současný ředitel studijního klubu Top Gun Dental Implant. Ve svém výzkumu se zajímá o využití biopolymerů jako nosičů léků v zubním lékařství. Můžete mu napsat na e-mail: waji_khan@hotmail.com

Články na podobné téma:
Nepřímé kompozitní dostavby v distálním úseku Články
Nepřímé kompozitní dostavby v distálním úseku

25. 9. 2018 | Protetika

Klinický postup krok za krokem při použití kompozitního...

Detail příspěvku

Regenerace tkáňového defektu a mnohočetná implantace Články
Regenerace tkáňového defektu a mnohočetná implantace

19. 8. 2019 | Implantologie

Autor článku používá inovativní titanovou mřížku, která pomáhá regenerovat tkáňové defekty a snižuje délku...

Detail příspěvku

Úvěr na zuby Články
Úvěr na zuby

2. 5. 2018 | Novinky

Nové možnosti pro vás a vaše pacienty Jsem rád, když můžeme udělat někoho šťastným ...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.