StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Endodoncie > Endodontický výplachový protokol: Koncentrace musí souhlasit

Endodontický výplachový protokol: Koncentrace musí souhlasit

3. 4. 2020 | redakce Dental Tribune International

Specialista na endodoncii, Dr. Tomas Lang, vysvětluje svůj výplachový protokol u endodontických ošetření a zdůrazňuje, proč správná koncentrace výplachového roztoku patří k nejdůležitějším kritériím úspěchu.


Pane doktore, na co si jako specialista na endodoncii dáváte pozor při endodontickém ošetření?

V první řadě musí být operační oblast dobře přístupná a přehledná: zub nesmí mít žádné kazy nebo netěsnosti. Musí být možno zub izolovat koff erdamem. Dále musím já jako operatér dobře znát anatomii a anamnézu každého případu. Dobrý operační mikroskop a kvalitní, každému případu odpovídající nástroje k opracování kanálků i efektivní výplachový protokol jsou základní kameny mé endodontické péče.

Zaměřme se na výplachy. Jak vypadá Váš výplachový protokol?
Na rozdíl od ošetření zubního kazu, během kterého choroboplodné zárodky odstraníme čistě mechanickou exkavací a progresi nemoci tak zastavíme, u infikované nekrózy pulpy nedochází ke změknutí dentinu. Redukce mikroorganizmů dosáhneme především efektivním výplachem. Kořenový kanálek je často tenký jako lidský vlas, proto jej potřebujeme rozšířit natolik, abychom nechali působit výplachový roztok v celé jeho délce. Rozšiřuji tedy kořenový kanálek a postupně vyplachuji dvěma roztoky: EDTA a NaOCl.

Z lékárny – jako mnoho Vašich kolegů?
Dříve jsme roztoky objednávali v lékárně. Z toho jsem ale míval bolení břicha, protože u chemicky nestabilních roztoků jako NaOCl si člověk nikdy nebyl jistý, zda roztok z lékárny obsahuje potřebnou koncentraci. Já tedy z dobrého důvodu používám již od jejich uvedení na trh dva průmyslově vyráběné přípravky: CALCINASE® EDTA a HISTOLITH NaOCl®.

Proč?
Ošetřující si jednoduše musí být jistý, že koncentrace souhlasí. Pokud by koncentrace NaOCl přesáhnutím exspirace nebo špatnou přípravou klesla pod 1 %, mělo by to na výsledky mého ošetření fatální dopad. Biofilm by nebyl kompletně zasažen účinkem výplachu nebo by v isthmech či ramifikacích zůstaly vitální tkáně. Průmyslově vyráběné přípravky, zvláště když jsou schválenými lékařskými přípravky (jako např. HISTOLITH®), podléhají pravidelné kontrole a mají úřední záruku kvality. Tak nemám slabé místo v tomto článku mého endodontického řetězce. Kromě toho je každá láhev vybavena pevně zabudovaným odběrovým systémem ESD, který zajišťuje větší komfort a bezpečnost při používání. Roztok NaOCl lze stejně jako EDTA natáhnout z láhve přímo do stříkačky. Navíc je na láhvi uvedena doba trvanlivosti, což garantuje, do kdy zůstává koncentrace zachována. Díky odběrovému systému (Luer--Lock) lze láhev napojit přímo na automatické výplachové jednotky jako např. Endopilot nebo SAF EndoStation.

Vámi zmiňovaný HISTOLITH® (lege artis Pharma GmbH, Dettenhausen, Německo) je 5procentní. Proč právě tato koncentrace?
U NaOCl kladu důraz na tuto vyšší koncentraci, protože účinek rozpouštění tkání (vztaženo na organické složky) je lepší. Při používání 5% koncentrace je důležité zajistit dobrou izolaci pomocí koff erdamu a předejít přetlačení výplachového roztoku přes apex. Účinek NaOCl na rozpouštění měkkých tkání je pro odstranění zbytků tkání a biofilmu právě tak důležitý, jako je účinek EDTA na anorganickou složku. Preparační drť ucpává postranní kanálky a oslabuje tak účinek NaOCl. Z tohoto důvodu je třeba kořenový kanálek po opracování vypláchnout EDTA a po jedné minutě působení následně opět použít NaOCl. NaOCl pak může lépe proniknout do všech míst v kanálku.

Jaký postup byste doporučil zvídavým kolegům?
Jako zjednodušený vzorec to lze shrnout následovně: Pracovat ve třech krocích se dvěma výplachovými roztoky:
1. HISTOLITH® k rozpouštění tkání a v průběhu opracovávání; 2. Po preparaci kanálku použít roztok CALCINASE® EDTA k odstranění preparační drtě a 3. opět HISTOLITH® pro redukci zárodků v otevřených postranních kanálcích. NaOCl by se měl nechat působit 30 až 45 sekund, EDTA jednu minutu. Díky tomu mě endo baví, protože je úspěšné.

Pane Dr. Langu, velice děkujeme za poskytnutý rozhovor.

Kontakt
Praxis für Zahnerhaltung durch Endodontie
Dr. Tomas Lang
Heisinger Str. 1
45134 Essen
+49(0)201-8943005
www.siriusendo.de

Reklama
  • Příklad ošetření dolního moláru. Zde byl systém kanálků po úspěšném opracování dostatečně vypláchnut v celém rozsahu pomocí roztoků EDTA a NaOCl. Následně byly otevřeny i postranní kanálky a rozpuštěny zbytky tkání v nich obsažené.

    Příklad ošetření dolního moláru. Zde byl systém kanálků po úspěšném opracování dostatečně vypláchnut v celém rozsahu pomocí roztoků EDTA a NaOCl. Následně byly otevřeny i postranní kanálky a rozpuštěny zbytky tkání v nich obsažené.

Přečtěte si také:
Folie na OPG Vaše inzerce

Prodám/Koupím - ordinace

Folie na OPG

další inzeráty

Články na podobné téma:
Dopad reciprokačního a OTR pohybu na mechanickou odolnost NiTi kořenových nástrojů vůči zalomení Články
Dopad reciprokačního a OTR pohybu na mechanickou odolnost NiTi kořenových nástrojů vůči zalomení

18. 1. 2021 | Endodoncie

Je to již více než 30 let od roku 1988, kdy byly poprvé použity ruční endodontické...

Detail příspěvku

Management refrakterního endodontického onemocnění pomocí radiálního apikálního čištění Články
video
Management refrakterního endodontického onemocnění pomocí radiálního apikálního čištění

23. 2. 2021 | Endodoncie

Jednou z určujících vlastností bystrého endodontisty je schopnost úspěšně...

Detail příspěvku

Endodontický výplachový protokol: Koncentrace musí souhlasit Články
Endodontický výplachový protokol: Koncentrace musí souhlasit

3. 4. 2020 | Endodoncie

Specialista na endodoncii, Dr. Tomas Lang, vysvětluje svůj výplachový protokol u endodontických ošetření.

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.