StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Nebezpečný odpad a jeho dopad na zubní ordinaci

Nebezpečný odpad a jeho dopad na zubní ordinaci

M.Eng. Michal Navrátil, DiS.

V principu se vytváří odpad tzv. komunální a dále nebezpečný, na který se v tomto článku podrobněji zaměříme. Odpadové hospodářství v zubní ordinaci je často podceňováno a v rámci nakládání s nebezpečným odpadem se poměrně běžně chybuje. Pochybení jsou následně vytýkána při pravidelných kontrolách orgány státního dohledu, kterým jsou pověřeny místně příslušné hygienické stanice. Nezřídka jsou za jednotlivá porušení závazných předpisů dle závažnosti pochybení ukládány i nepříjemné sankce.


Bohužel i my, jako konzultační společnost vykonávající procesní a dokumentační poradenství pro zubní lékaře, na pracovištích často narážíme na základní pochybení. Jedná se o neznalost Zákona o odpadech, ale i určitou liknavost, při které lékaři odpadové hospodářství často podceňují nebo využívají smluvní dodavatele, kteří neplní své povinnosti.

Každá zubní ordinace vytváří minimálně 4 třídy nebezpečného odpadu. V našem článku se detailně zaměříme na každou třídu zvlášť a vysvětlíme, jak si správně počínat při likvidaci odpadu v dané třídě.

Třídy nebezpečného odpadu zubních ordinací

Ostré předměty – kód 180 101
Do této třídy patří zejména ampule, jehly a skalpely. U této třídy odpadu je vyžadováno, aby sběrná nádoba byla tlustostěnná (např. z plastu o tloušťce min. 1 mm) s bezpečnostním uzávěrem. Nikde není stanoveno, jak má nádoba přesně vypadat. Optimálním řešením pro tento odpad je nákup přímo určené nádoby od smluvního partnera, který zajišťuje mobilní sběr odpadu v místě původce odpadu (v tomto případě zubní ordinace). Tato nádoba je opatřena bezpečnostním „hřebenem“, který napomáhá snadnému odejmutí jehly ze stříkačky bez zranění pracovníka a zároveň zamezuje nechtěnému vysypání obsahu nádoby.

Přečtěte si také:
Jak kalkulovat ceny v zubní laboratoři, aby váš ceník dával smysl

9. 11. 2018 | Jan Ševčík – jednatel a CEO MyDentLab s.r.o.

Jak kalkulovat ceny v zubní laboratoři, aby váš ceník dával smysl Číst více >

Je však možno využít i plastové tlustostěnné nádoby např. od vypotřebovaného dezinfekčního prostředku. Důležité je, aby nádoba byla opatřena pevně uzavíratelným víkem. V neposlední řadě je také důležité, aby byly všechny sběrné nádoby opatřeny relevantním štítkem. O přesném označování nádob si povíme až v další části článku. Nebezpečné odpady třídy 180 101 je možno skladovat při pokojové teplotě, avšak s přihlédnutím k bezpečnosti uložení.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Články na podobné téma:
Co se změnilo za 25 let v oboru Články
Co se změnilo za 25 let v oboru

6. 6. 2019 | Řízení praxe

Když jsme v roce 1994 zakládali zubní laboratoř JS Lab, málokde se používaly počítače, natož internet. Pojmy jako...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.