StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Na co se zaměřit při výběru nové zubní soupravy

Na co se zaměřit při výběru nové zubní soupravy

18. 11. 2019 | Libor Kokšal – redakce časopisu StomaTeam

V podstatě každý zubní lékař, případně dentální hygienistka, pracující ve své vlastní ordinaci, několikrát za svoji praxi řeší otázku pořízení nové zubní soupravy. Že se rozhodně nejedná o snadný a v krátkém čase realizovatelný úkol, potvrdí jistě většina z vás. V následujícím sdělení se budeme věnovat některým atributům a parametrům důležitým z uživatelského hlediska, které byste měli mít na zřeteli při výběru nové zubní soupravy pro vaši další praxi.


Na našem dentálním trhu je velice pestrá a v některých ohledech až nepřehledná nabídka zubních souprav. Pokud byste chtěli vyhledávat zubní soupravy prostřednictvím některého z internetových vyhledávačů (Google, Seznam ad.), strávíte u takové činnosti bezesporu mnoho hodin, abyste vyhledali alespoň základní skupinu produktů a jejich distributorů v naší zemi. Dostat se však k opravdu relevantním informacím o vlastnostech, možnostech nebo parametrech těchto zubních souprav, abyste si zároveň následně mohli udělat nějaký svůj první předvýběr, je otázkou dalších pár hodin vyhledávání a třídění srovnatelných dat a informací. Co s tím? Jak ušetřit tu spoustu času?

Již v roce 2013 jsme spustili do provozu internetový portál DentalChoice.cz (www.dentalchoice.cz). Zde naleznete kdykoli a odkudkoli tematicky řazené přehledy produktů, ve kterých jsou zastoupeny stěžejní produkty (často převážná většina) dostupné na našem dentálním trhu. Velice zásadní výhodou je však skutečnost, že u všech produktů v rámci každého konkrétního přehledu naleznete vždy veškeré informace a parametry seřazené dle jednotného systému dotazování výrobců či prodejců těchto produktů. Velice snadno si tak můžete až tři produkty najednou přidat do porovnání a toto si následně zobrazit či dále exportovat.

Novinkou podzimu 2019 na portálu DentalChoice.cz je přidání funkce vyžádané cenové nabídky k vybraným zubním soupravám prostřednictvím jediného tlačítka. S návštěvou portálu DentalChoice.cz tak máte před sebou perfektní srovnávač produktů téže kategorie s možností velice efektivního vytvoření vašeho předvýběru optimální zubní soupravy pro vaši další praxi. Vedle zubních souprav zde naleznete ještě dalších 55 tematických přehledů produktů, takže možnost výběru je rozhodně značná. K většině online interaktivních přehledů jsme současně vydali také tištěné a elektronické katalogy Dental Choice, které jsou stále dostupné ke stažení za zmíněném webu.

Ovšem zpět k zubním soupravám. Vlastnosti a parametry, které každý z vás preferuje, jsou značně individuální. Pro některé uživatele je barva čalounění nebo dalších částí soupravy naprosto zásadní otázkou. Pro jiného uživatele je to především specifická či nadstandardní výbava na přání v ohledu na jeho specializaci nebo oblast využití zubní soupravy. Existuje však mnoho atributů a parametrů, které jsou pro výběr optimální zubní soupravy pro vaši praxi společné.

Obecně je jako zásadní atribut považována již zmíněná nabídka nejen barevných kombinací čalounění a dalších prvků zubní soupravy, ale také výběr materiálů (vrchních i vnitřních) a způsob zpracování čalounění křesla. Vedle dokonalého sladění zubní soupravy s celým interiérem ordinace je důležitý také komfort pro pacienty. Neméně důležitým atributem je také uspořádání soupravy ve smyslu konstrukčního řešení (souprava nesená křeslem, stacionární souprava, souprava nesoucí křeslo apod.) nebo ve smyslu stranového uspořádání pro ošetřujícího praváka nebo naopak leváka. Zdaleka ne každá zubní souprava umožňuje uživatelskou změnu z uspořádání pro praváka na upořádání pro leváka. Třeba v případě využití jedné zubní soupravy pro více ošetřujících u sdílené ordinace může být tento atribut velmi důležitý.

 • Nabídka barevných odstínů, materiálů i způsobů zpracování čalounění křesla je pro většinu zákazníků zcela klíčovým atributem

  Nabídka barevných odstínů, materiálů i způsobů zpracování čalounění křesla je pro většinu zákazníků zcela klíčovým atributem

 • Zubní souprava s víceprvkovou opěrkou zad, nabízející dále funkci sklápění opěrky nohou pro snadné nasedání pacientů nebo práci vsedě

  Zubní souprava s víceprvkovou opěrkou zad, nabízející dále funkci sklápění opěrky nohou pro snadné nasedání pacientů nebo práci vsedě

 • Horní, tzv. bičové, vedení nástrojů lékaře

  Horní, tzv. bičové, vedení nástrojů lékaře

 • Spodní vedení nástrojů lékaře

  Spodní vedení nástrojů lékaře

 • Detail funkce dezinfekce vnitřních rozvodů vody zubní soupravy

  Detail funkce dezinfekce vnitřních rozvodů vody zubní soupravy

 • Komunikaci s pacientem výrazně usnadňuje využití multimediálních prvků a dalších připojených zařízení – zde využití přenosu obrazu z intraorální kamery na velkoplošný lékařský LCD monitor integrovaný do zubní soupravy

  Komunikaci s pacientem výrazně usnadňuje využití multimediálních prvků a dalších připojených zařízení – zde využití přenosu obrazu z intraorální kamery na velkoplošný lékařský LCD monitor integrovaný do zubní soupravy

 • Příklad OP lampy s LED světelným zdrojem umožňujícím mj. práci s fotokompozitními materiály prostřednictvím změny teploty chromatičnosti a intenzity osvětlení

  Příklad OP lampy s LED světelným zdrojem umožňujícím mj. práci s fotokompozitními materiály prostřednictvím změny teploty chromatičnosti a intenzity osvětlení

Co se týče křesla soupravy, je důležité brát v potaz nejnižší a nejvyšší polohu křesla, a to v ohledu na ošetřování dětských nebo např. hendikepovaných pacientů, ale také z důvodu ergonomie vaší práce. Podstatným parametrem je také maximální nosnost křesla, která může být v některých případech limitující pro ošetřování pacientů s vyšší tělesnou hmotností přesahující tuto hodnotu. Některá křesla nabízejí možnost ošetřování pacienta vsedě nebo snazší nasedání na křeslo díky sklápěcí opěrce nohou, anebo sofistikovaně vyvinutý pohyb mechanismu křesla, který eliminuje „svlékací efekt“ při změně polohy vsedě do polohy vleže. Většina z vás jistě ocení co nejsnazší, intuitivní ale také ergonomicky řešené funkce ovládání křesla. Často zmiňovanou nebo vyhledávanou funkcí je také možnost rychlého nastavení křesla do tzv. Trendelenburgovy polohy prostřednictvím přímé volby na ovládání soupravy.

Pro většinu z vás je dále velice zásadní řešení nástrojového stolku lékaře a asistentky, a to nejen po stránce počtu aktivních nástrojů pro ošetřujícího, uspořádání hadic nástrojů (horní (bičové) vedení, spodní či zásuvné vedení) nebo dostupné nabídky jednotlivých nástrojů, ale také po stránce ovládacích prvků v podobě tlačítek přímé volby, přednastavení nebo integrovaných dotykových displejů apod. Důležitou roli hraje také koncepce plivátkového bloku soupravy. Vedle designu a použitých materiálů samotného plivátka je zde také otázka jeho otáčení pro snazší přístup pacienta.

Velice důležitými vlastnostmi zubní soupravy jsou také parametry systémů dezinfekce vnitřních rozvodů vody, řešení hygieny odsávacího systému nebo dezinfekce a hygieny povrchů a odnímatelných částí soupravy.

Je dobré vědět, jaké možnosti multimediálních a dalších funkcí či možností připojení externích zařízení, jako jsou např. intraorální kamery, lékařské monitory apod. zubní souprava nabízí. V neposlední řadě, jakkoli uvedené na posledních pozicích přehledů na portálu DentalChoice.cz, jsou také informace o záruční době a podmínkách záruky každé zubní soupravy, stejně jako informace o nabídce roční servisní sady v rámci péče dodavatele o vaši zubní soupravu.

Nedílnou součástí zubních souprav jsou také operační lampy. Na našem trhu se dnes setkáte s OP lampami v koncepci s halogenovým zdrojem osvětlení nebo čím dál častěji se zdrojem LED. Klíčovými atributy OP lamp zubních souprav je nejen volba zdroje osvětlení, ale také nabízená intenzita osvětlení operačního pole, nabízená hodnota (hodnoty nebo rozsah) teploty chromatičnosti, ale také funkce umožňující práci s fotokompozitními materiály, funkce automatického zapnutí či vypnutí a další.

Individuálních hledisek nebo konkrétních parametrů či úrovně výbavy zubní soupravy, kterou pro svoji práci preferujete, je bezesporu mnoho a u každého z vás se jistě budou lišit. V tomto sdělení jsme vám uvedli několik z uživatelského hlediska zásadních vlastností či parametrů zubních souprav, na které je dle našeho názoru důležité se zaměřit při výběru optimálního produktu a konfigurace pro vaši praxi. Váš výběr, resp. předvýběr vám velice zásadně usnadní portál DentalChoice.cz, kde můžete nově získat také nezávazné cenové nabídky jednotlivých distributorů zubních souprav. Přejeme vám hodně zdaru a také štěstí při výběru té nejlepší zubní soupravy pro vaši další praxi.

Publikováno: StomaTeam 6/2019

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
Stomatologie a online marketing Články
Stomatologie a online marketing

22. 3. 2023 | Řízení praxe

V únoru 2023 proběhl náš třídílný odborný webinář na téma Stomatologie a online marketing. Účastníci webináře se seznámili se všemi základními nástroji...

Detail příspěvku

Není zubař jako zubař Články
Není zubař jako zubař

3. 9. 2023 | Řízení praxe

Staňte se součástí sehraného týmu a začněte novou etapu vaší kariéry v jedné z našich plně vybavených ordinací...

Detail příspěvku

Koncept změn stávajícího modelu úhrad stomatologické péče Články
Koncept změn stávajícího modelu úhrad stomatologické péče

27. 3. 2024 | Řízení praxe

Úhrady stomatologických výkonů představují významnou položku...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.