StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Je těžší zhotovit krásnou funkční korunku anebo řídit ziskovou zubní laboratoř?

Je těžší zhotovit krásnou funkční korunku anebo řídit ziskovou zubní laboratoř?

29. 9. 2017 |

Srovnávat náročnost jakýchkoliv profesí či pracovních pozic lze samozřejmě do značné míry jen subjektivně, ale právě takovou subjektivní otázku, uvedenou v nadpisu tohoto příspěvku, jsem si před časem položil. Odráží totiž dle mého názoru obecně problém ziskovosti českých zubních laboratoří. Dnes, ve své dlouholeté praxi zubního technika doma i v zahraničí, jsem dospěl k názoru, že organizace a vedení ziskové zubní laboratoře, tedy pozice manažera, je celkově náročnější než zhotovení precizní zubní náhrady. Jsem si vědom, že toto prohlášení může být vnímáno kontroverzně, ale zkušenosti a fakta vypozorovaná v běžném provozu zubních laboratoří tomu nasvědčují.

Zubní technik Jiří Sedláček, majitel zubní laboratoře JSLab
 
Stejně, jako je zubní technik pyšný na svůj výtvor, tak manažer zubní laboratoře by měl být pyšný na to, v jaké odborné kondici jsou jeho technici, jak jsou spokojeni, jak je jejich práce baví a jak dobře jsou za ni zaplaceni. Klíčovým produktem manažera je výše zisku zubní laboratoře, který umožňuje další rozvoj technologií, odborné vzdělávání zubních techniků a jejich optimální platy, pohodové pracovní prostředí i zdravé mezilidské vztahy. Zkušený zubní technik zhotovuje krásné korunky – dobrý manažer zodpovídá za ziskovost těchto korunek a hlídá ekonomickou logiku věci.

Jaká je dnes praxe v České republice? Bohužel většina zubních laboratoří kupříkladu stále ještě zhotovuje CoCr korunky fazetované plastem nebo dokonce kompozitem. S trochou nadsázky se dá říci, že tento produkt je opakem krásné ziskové korunky – což je tedy škaredá ztrátová korunka. Když se vedoucích pracovníků těchto laboratoří zeptáte, proč ještě v roce 2017 tyto práce dělají, tak vždy dostanete jasné odpovědi, a jednou z nejčastějších je: „Zubaři tyto práce přece chtějí!" Tvrzení, že kovové korunky fazetované plastem zubní lékaři chtějí, je jedno velké nedorozumění. Oni pouze vycházejí vstříc pacientům, kteří si nemohou dovolit dražší keramiku. A pokud jim jejich laboratoř jako nejlevnější variantu nabízí pouze tyto historické a vysoce ztrátové produkty, tak nemají jinou možnost, jak těmto pacientům vyjít vstříc.

Buď máme výsledky nebo máme výmluvy. Nic mezi tím neexistuje.

Prvním klíčovým úkolem manažera zubní laboratoře je porozumět svému zubnímu lékaři/zákazníkovi. Více jej poznat, pochopit jeho potřeby a styl práce. Pokud má zubní lékař volbu mezi laboratoří, která mu přidělává problémy, nebo laboratoří, která mu pomáhá jeho problémy řešit, kterou si vybere? Jaký vliv to má na cenu naší práce? Co myslíte?

Druhým klíčovým úkolem je vyrovnat se s aktuální ekonomickou situací. V současnosti v ČR například neustále roste průměrná mzda a růst bude spíše zrychlovat. Aktuální průměrná mzda v ČR je 28 500 Kč. Zrovna nyní jsme v situaci hospodářského růstu, nezaměstnanost je minimální a sehnat dobrého zubního technika je výhra. Jak dlouho si myslíte že budou zubní technici ochotní pracovat za 14 až 20 000 Kč hrubého? Stačí se podívat kolik laboratoří hledá a nemůže najít zubní techniky.

Jak to vše souvisí s budoucností našeho oboru? Ekonomická logika a ziskovost je nejpodstatnějším faktorem a výzvou pro příští léta.

Pojďme zpět k pacientům, kteří vyžadují to nejlevnější řešení. Úspěšný manažer zubní laboratoře by měl umět nabídnout i zubní náhrady pro tyto pacienty. Levné a velmi kvalitní jsou například zubní náhrady z celozirkonu. Méně trvanlivé, ale velmi estetické a levné jsou náhrady z frézovaného PMMA. Korunky a můstky z těchto materiálů jsou, pro někoho možná překvapivě, vysoce ziskové i pro laboratoře, které nedisponují 3D skenerem. Stačí jen selský rozum, pár čísel a ochota se tím zabývat. Jen tak je možné investovat do dalšího rozvoje zubní laboratoře, a hlavně dobře zaplatit zubní techniky.

Co dodat závěrem? Konkrétní čísla a příklady pro všechny typy zubních laboratoří ukazujeme na našich workshopech pro zubní lékaře a zubní techniky. Zveme každého, koho zajímá naše řešení, nebo přinese jiné nápady, na společné setkání.

Pro lepší budoucnost a více úsměvů kolem nás.

StomaTeam 5/2017

Reklama
Články na podobné téma:
Digitalizace ve stomatologii: Proč je nyní důležitější než kdy předtím? Články
Digitalizace ve stomatologii: Proč je nyní důležitější než kdy předtím?

8. 10. 2020 | Řízení praxe

Společnost Align Technology během pandemie COVID-19 zkoumala s řadou odborníků strategie, jak opět uvést...

Detail příspěvku

Co by měl umět dobrý stomatologický software? Články
Co by měl umět dobrý stomatologický software?

4. 5. 2020 | Řízení praxe

Moderní ordinace ve 21. století neznamená jen léčbu pacientů a vykazování kódů na pojišťovny. Ať už v malé ordinaci nebo velké klinice...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
DiaDent HELIX™ dentální produkty
DiaDent HELIX™

NiTi nástroje – strojová rotační endodoncie

další dentální produkty

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.