StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Řízení praxe > Jak ohodnotit zaměstnance ordinace? Se správným benefitem ušetříte, špatný stojí víc než mzda

Jak ohodnotit zaměstnance ordinace? Se správným benefitem ušetříte, špatný stojí víc než mzda

25. 8. 2020 | UOL a. s.

Máte v ordinaci alespoň jednoho zaměstnance? Pak se vám vyplatí zamyslet se, jak ho ocenit za dobrou práci. Není totiž benefit jako benefit: zatímco některé vás stojí míň než přidání na mzdě, jiné se prodraží vám i zaměstnanci. Daňoví specialisté z UOL účetnictví pro vás připravili základní přehled benefitů z daňového hlediska. Víte, že se vaše náklady mohou lišit o desítky procent?

 


Základní přehled: Není benefit jako benefit

Z hlediska zdanění můžete vybírat z 5 typů benefitů:

 1. Benefit typu 1 (viz tabulka níže) podléhá dani a pojistnému u zaměstnance, pro zaměstnavatele jde o daňově neuznatelný výdaj. Tento typ je nevýhodný pro obě strany, má vyšší zdanění než mzda.
 2. Benefit typu 2 podléhá dani a pojistnému u zaměstnance, pro zaměstnavatele jde o daňově uznatelný výdaj. Tyto benefity se daní ve stejném režimu jako mzda, pojí se s nimi ale vyšší administrativní náročnost, proto nejsou výhodné.
 3. Benefit typu 3 je pro zaměstnance osvobozený od daně a pojistného, pro zaměstnavatele je výdaj daňově neuznatelný. Tento benefit je pro vás sice jako výdaj neúčinný, ale přesto výhodný. Celkové ušetřené náklady na daně a pojistné u zaměstnance jsou totiž vyšší než zvýšená daň z příjmu zaměstnavatele.
 4. Benefit typu 4 je pro zaměstnance daňově osvobozený, pro zaměstnavatele je výdaj daňově uznatelný. Tato kombinace je z daňového pohledu nejvýhodnější.
 5. Benefit typu 5 je bez vlivu na zdanění. Sem patří například pružná pracovní doba nebo jiné výhody bez finanční hodnoty

Kolik stojí benefit v hodnotě 1000 Kč?

Dejme tomu, že chcete ocenit zaměstnance za skvělou práci odměnou v hodnotě 1000 Kč. Na kolik vás vyjde s jednotlivými typy benefitů?

Stravenky jsou nejvýhodnější, má to ale svá pravidla

Jak vidíte, k nejvýhodnějším benefitům patří stravenky. I ty ale mají svá pravidla, konkrétně hodnotu, při které dosáhnete maximální výhodnosti. Pokud má jít o daňově uznatelný náklad, můžete zaměstnanci přispět:

 • Maximálně 55 % hodnoty stravenky
 • Maximálně 70 % ze stravného pro tuzemskou cestu v délce 5–12 hodin. To činí pro rok 2020 maximálně 103 Kč, nejvyšší příspěvek na stravenku je tedy 72,10 Kč.

Nejvyšší daňové úspory dosáhnete se stravenkou v hodnotě 131 Kč (55 % ze 131 Kč je 72,05 Kč). Přispět samozřejmě můžete i nad 55 % hodnoty stravenky a 70 % stravného. V takovém případě je částka nad tuto hodnotu buď nedaňovým nákladem zaměstnavatele nebo se sráží zaměstnanci ze mzdy.

Reklama
 • Jak ohodnotit zaměstnance ordinace? Se správným benefitem ušetříte, špatný stojí víc než mzda

Jaké další benefity se vám vyplatí?

Stravenky samozřejmě nejsou jediným výhodným benefitem. Řada zaměstnanců už je navíc vnímá jako základ, který je nenadchne. Jaké další benefity tedy navýší příjem zaměstnance nejvýhodnějším možným způsobem?

 • Příspěvek na životní pojištění, penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření do 50 000 Kč za rok
 • Vzdělávání související s prací – sem spadají i jazykové kurzy nebo kurzy práce s počítačem
 • Příspěvky na sport, kulturu, masáže, rekreaci nebo zdravotní péči (v případě rekreace do 20 000 Kč na rok)

Zajímá vás, jaké podmínky musí splňovat tyto benefity a jaké další možnosti zvážit? Stáhněte si zdarma e-book Zaměstnanecké benefity: Které se vám vyplatí a které radši vyměnit. Najdete ho na stránce https://ebook.uol.cz/zamestnanecke_benefity.pdf.

A pokud se nechcete zdržovat otázkami účetnictví a daní, svěřte své účetnictví odborníkům. V UOL se o vás postarají už za 1500 Kč měsíčně a navíc vám bude zdarma k dispozici daňový poradce.

Články na podobné téma:
Co by měl umět dobrý stomatologický software? Články
Co by měl umět dobrý stomatologický software?

4. 5. 2020 | Řízení praxe

Moderní ordinace ve 21. století neznamená jen léčbu pacientů a vykazování kódů na pojišťovny. Ať už v malé ordinaci nebo velké klinice...

Detail příspěvku

Auto v podnikání: 10 nejčastějších otázek Články
Auto v podnikání: 10 nejčastějších otázek

5. 6. 2020 | Řízení praxe

Máte pracovní auto? Ať už jste OSVČ, nebo s. r. o., měli byste mít přehled o povinnostech a možnostech spojených s autem v podnikání. Ujasněte si...

Detail příspěvku

Dokumentační agenda léčiv není složitá Články
Dokumentační agenda léčiv není složitá

4. 5. 2020 | Řízení praxe

Léčivé přípravky, nebo chcete-li léčiva, jsou v zubních ordinacích společně se zdravotnickými prostředky nejvíce zanedbanou agendou, se kterou se...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.