Auto v podnikání: 10 nejčastějších otázek
Máte pracovní auto? Ať už jste OSVČ, nebo s. r. o., měli byste mít přehled o povinnostech a možnostech spojených s autem v podnikání. Ujasněte si, jak ho zanést do nákladů, jak je to s průběžnými náklady a za jakých podmínek můžete auto využívat i soukromě. Účetní a daňoví specialisté z UOL účetnictví pro vás připravili odpovědi na 10 nejčastějších otázek, které jim ve spojitosti s automobilem v podnikání pokládají nejen lékaři, ale i další podnikatelé.
1. Jak pořizovací cenu automobilu uplatním jako náklad?
Předně musíte automobil zahrnout do majetku podnikatelského subjektu, tuto povinnost máte u každého auta v hodnotě nad 40 000 Kč. Potom můžete jeho hodnotu postupně uplatňovat do nákladů formou odpisů. Odpisovat můžete až po zaevidování auta v registru motorových vozidel a vydání technického průkazu.
2. Jakou maximální cenu může auto pro podnikání mít?
Maximální hodnotu zákon nestanovuje. Jen myslete na to, že byste měli být schopní schopni prokázat, že auto slouží k dosažení příjmů.
3. Můžu využít odpočet DPH?
Nemůžete, podnikání lékařů totiž spadá pod tzv. osvobozených plnění. To znamená, že DPH neodvádíte a zároveň si ho při nákupu nemůžete odečíst.
4. Mám auto na operativní leasing. Můžu ho uplatit jako náklad?
Operativní leasing se považuje za nájem. Jako fyzická osoba můžete ve výdajích uplatnit skutečně zaplacené nájemné, jako právnická osoba pak příslušnou část nájemného připadajícího na příslušné zdaňovací období.
5. Kupuji auto na finanční leasing. Můžu ho uplatnit jako náklad?
Ano, ale leasing musí trvat po dobu 54 měsíců. Pokud je smlouva o finančním leasingu ukončena dříve, považuje se za smlouvu o nájmu.
6. Za auto platím pohonné hmoty, dálniční známku, pojištění… Jsou to uznatelné náklady?
Ano, jsou. Pokud jsou vaše výdaje na auto malé, můžete využít paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem. Tento paušál tvoří 5000 Kč za jedno auto na měsíc (4000 Kč, pokud auto využíváte i soukromě). Paušál můžete uplatnit na maximálně 3 auta a pokrývá spotřebované pohonné hmoty a parkování při pracovních cestách.
7. Auto využívám i soukromě. Jak je to s uplatňováním nákladů?
Pokud jste podnikatel – fyzická osoba, pak je třeba daňové výdaje související s autem krátit, a to včetně odpisů auta. Krátíte podle poměru, v jakém auto využíváte pro služební vs. soukromé účely (např. 60 % vs. 40 %).
8. Mám zaměstnance, kteří používají své soukromé auto pro služební účely. Jaké mi z toho plynou povinnosti?
Vaši zaměstnanci mají právo vyúčtovat vám tzv. sazbu základní náhrady (pro osobní auta v roce 2020 činí 4,20 Kč/km) a dále úhradu za pohonné hmoty. Ta se počítá podle spotřeby uvedené v technickém průkazu a průměrné ceny PHM nebo ceny PHM na základě účtenek. Také musíte za zaměstnance platit silniční daň, a to buď podle normálních sazeb za každý měsíc použití auta nebo v sazbě 25 Kč za den.
9. Můžu auto poskytnout zaměstnanci pro soukromé účely?
Můžete, ale za každý započatý měsíc, ve kterém zaměstnanec auto využíval, musíte zahrnout zaměstnanci do základu daně z příjmů ze závislé činnosti a základu pojistného na sociální a zdravotní pojištění 1 % pořizovací ceny auta včetně DPH, minimálně 1 000 Kč.
10. Musím vést knihu jízd?
Ano, musíte být schopni prokázat oprávněnost nákladů. Přesně k tomu slouží kniha jízd.
Stáhněte si e-book s příklady z praxe
Ověřené informace se vyplatí mít neustále po ruce. Proto pro vás specialisté z UOL připravili podrobnější shrnutí všech povinností a možností i s příklady z praxe, a to ve formě e-booku. Stáhněte si e-book zdarma na tomto odkazu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
St 23. 10. 2024 | 9:00 – 17:00 hod.
4. 6. 2024 | Řízení praxe
ČSK ve svých materiálech uvádí...
27. 3. 2024 | Řízení praxe
Úhrady stomatologických výkonů představují významnou položku...
15. 8. 2024 | Řízení praxe
Výkon povolání stomatologa představuje velké nároky na pohybový aparát...