StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Přesná reprodukce přirozeného chrupu: Celokeramické korunky ve složité frontální náhradě

Přesná reprodukce přirozeného chrupu: Celokeramické korunky ve složité frontální náhradě

28. 11. 2017 | Yuji Tsuzuki, Kyoto / Japonsko

Imitace přirozeného chrupu je při výrobě protetických náhrad tou největší výzvou. Přirozený vzhled je vždy dán celou řadou různých individuálních charakteristik, takže technika použitá k reprodukci zubů nemůže být vždy stejná. To je důvod, proč je pro nás nezbytné pozorovat, učit se a rozpoznávat jemné detaily a každý den se krok za krokem vyvíjet. Základem napodobení přírody je znalost individuálních vlastností zdravých zubů a keramických materiálů. Zvláště reprodukce světelně optických vlastností je pak výzvou, která vyžaduje hloubkové vnímání barev. K úspěšnému výsledku podstatně přispívají vlastnosti jako je odraz světla, jeho přenos a fluorescence. Pokud jde o imitaci světelně optických vlastností, základní struktura je tvořena třemi základními vrstvami: translucentní, částečně translucentní a opakní. Povrchová barva se pak nanáší na základě trojrozměrné koncepce barev. Přestože se staly, díky pokroku ve vědě v oblasti materiálů, velmi oblíbenými nejmodernější materiály (např. polychromatický oxid zirkoničitý), je v případě estetických náhrad stále nepostradatelná keramika pro vrstvení, nanášená ručně. V tomto článku budou na dvou kazuistikách prezentovány osvědčené techniky. Použity byly špičkové materiály IPS e.max® Ceram Selection Enamel a Effect spolu s praktickými barvivy a glazurou IPS Ivocolor®. Obě klinické situace se ukázaly být výzvou co se týče reprodukce světelně optických vlastností. Napodobit přírodu však možné je!

Kazuistika 1

Počáteční situace a plán ošetření
50letý pacient utrpěl frakturu kořenů zubů 11 a 21 v důsledku nehody. Zuby nebylo možné zachránit. Po pečlivé extrakci byla zjištěna podstatná resorpce měkkých tkání. Po konzultaci se pacient přiklonil k ošetření implantáty. Předtím však bylo nutné provést zákrok na labiálních měkkých tkáních. Cílem bylo upravit gingivální obrysy tak, aby bylo možné dosáhnout perfektního výsledku i navzdory vysoké linii úsměvu (gummy smile). Vzhledem k pokročilé resorpci měkké tkáně byla zhotovena rekonstrukce frontálních zubů z keramiky modifikovaná gingivální částí, přičemž byla vzata v úvahu estetická a hygienická hlediska.
Dva horní střední řezáky zaujímají z estetického hlediska významnou pozici, protože dominance těchto zubů vyjadřuje individualitu pacienta. Kromě toho jsou střední řezáky počátečním bodem, který určuje návaznost a symetrii ostatních zubů. V tomto případě bylo z estetického hlediska důležité začlenit asymetrické frontální zuby. Dolní frontální zuby byly stěsnané a nebyly v kontaktu s antagonisty.
S ohledem na funkční integraci musely být horní frontální korunky umístěny v úzké meziodistální oblasti. Do oblasti zubů 11 a 21 byly zavedeny implantáty se zohledněním chirurgických a protetických požadavků. Po oseointegraci by měly být implantáty opatřeny spojenou šroubovanou celokeramickou náhradou (obr. 1, 2).

Důležité technologické prvky
Při zhotovování celokeramických korunek se musí s velkou pečlivostí provést následující kroky:

 1. Kontrola opacity, která ovlivňuje jas
 2. Individualizace incizní hrany pomocí translucentních nebo opakních materiálů

V závislosti na opacitě materiálu základní konstrukce je možné dosáhnout vhodného jasu pomocí materiálů Deep Dentin nebo Power Dentin (IPS e.max Ceram), a to i u materiálů s vysokou translucencí. Za účelem reprodukce přirozeného odstínu zubu je důležité znát průnik a odraz světla. Podobně důležité je i zkušené vytvoření světelně optických efektů (např. fluorescence, opalescence). Zde se používají nové materiály IPS e.max Ceram SelectionEnamel a Effects. Díky této sadě materiálů je možné ještě lépe vytvořit přirozené individuální vlastnosti zubu. Obrázky 3–5 naznačují postup vrstvení.

Abychom dosáhli úplné estetické integrace implantátů, nejen s ohledem na odstín a tvar zubu, je také důležité zajistit, aby byla povrchová textura vhodně uzpůsobena prostředí dutiny ústní. Aby vypadala povrchová textura co možná nejpřirozeněji, musí se uzpůsobit jemné charakteristiky (např. povrchový lesk). Pozn.: Povrchový lesk mění odraz světla, a proto ovlivňuje odstín. Z tohoto důvodu je zásadní upravovat povrchovou texturu skutečně pečlivě. V tomto případě byl k dokončení povrchu použit systém barviv a glazur IPS Ivocolor.

Výsledky
Dokončené korunky byly pomocí šroubků připevněny na implantáty a posuzovali jsme výsledek. Přirozeného vzhledu bylo, kromě dalších faktorů, dosaženo díky záměrné asymetrii zubů. Gingivální obrysy byly uzpůsobeny ideálně. Náhrada a měkké tkáně se vzájemně krásně doplňovaly. Jednalo se o náročný a složitý případ. Výsledky byly potěšující pro všechny zúčastněné. Předčily i prognózu stanovenou před ošetřením.

Publikováno: StomaTeam 6/2017

 • Situace po zavedení implantátů v oblasti zubu 11 a 21 po zhojení

  Situace po zavedení implantátů v oblasti zubu 11 a 21 po zhojení

 • Zirkonová konstrukce – translucence konstrukce poskytuje dobrý základ pro estetickou a barevně přirozenou náhradu

  Zirkonová konstrukce – translucence konstrukce poskytuje dobrý základ pro estetickou a barevně přirozenou náhradu

 • K napodobení dásní byl použit materiál IPS e.max ZirPress G4, základní opacita korunek byla definována materiálem IPS e.max Ceram Deep Dentin A3. Dále byly technikou postupného vrstvení naneseny materiály, IPS e.max Ceram Dentin A3.5, IPS e.max Ceram Powe

  K napodobení dásní byl použit materiál IPS e.max ZirPress G4, základní opacita korunek byla definována materiálem IPS e.max Ceram Deep Dentin A3. Dále byly technikou postupného vrstvení naneseny materiály, IPS e.max Ceram Dentin A3.5, IPS e.max Ceram Powe

 • Dále byly za účelem imitace hloubky v krčkové oblasti zubu naneseny materiály IPS e.max Ceram Special Incisal šedý a Cervical Transpa oranžový, IPS e.max Ceram Selection Special Enamel quartz (SEqu) a IPS e.max Ceram Opal 2 (OE2). K individualizaci incizn

  Dále byly za účelem imitace hloubky v krčkové oblasti zubu naneseny materiály IPS e.max Ceram Special Incisal šedý a Cervical Transpa oranžový, IPS e.max Ceram Selection Special Enamel quartz (SEqu) a IPS e.max Ceram Opal 2 (OE2). K individualizaci incizn

 • Kromě toho byly mamelony naneseny přímo na labiální a linguální oblasti. K tomuto jsme použili materiál, IPS e.max Ceram DD A3 a OD oranžový, abychom docílili iluze hloubky směrem k incizní hraně (pozn.: translucence incizní hrany je určena množstvím kera

  Kromě toho byly mamelony naneseny přímo na labiální a linguální oblasti. K tomuto jsme použili materiál, IPS e.max Ceram DD A3 a OD oranžový, abychom docílili iluze hloubky směrem k incizní hraně (pozn.: translucence incizní hrany je určena množstvím kera

 • Zuby a měkké tkáně se povedlo rekonstruovat esteticky i funkčně. Keramika umožnila výbornou reprodukci odstínu s mnoha individuálními charakteristikami.

  Zuby a měkké tkáně se povedlo rekonstruovat esteticky i funkčně. Keramika umožnila výbornou reprodukci odstínu s mnoha individuálními charakteristikami.

 • Zuby a měkké tkáně se povedlo rekonstruovat esteticky i funkčně. Keramika umožnila výbornou reprodukci odstínu s mnoha individuálními charakteristikami.

  Zuby a měkké tkáně se povedlo rekonstruovat esteticky i funkčně. Keramika umožnila výbornou reprodukci odstínu s mnoha individuálními charakteristikami.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Přesná reprodukce přirozeného chrupu: Celokeramické korunky ve složité frontální náhradě
Yuji Tsuzuki, Kyoto / Japonsko

Yuji Tsuzuki
Ray Dental Laboratory, Takenokaido-cho Takehana, Yamashina-ku, Kyoto 607-8080 Japan
E-mail: ray710@camel.plala.or.jp

Další články z rubriky:
Rozsáhlá rekonstrukce korunkovými náhradami z presovací keramiky Články
Rozsáhlá rekonstrukce korunkovými náhradami z presovací keramiky

2. 11. 2023 | Protetika

Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...

Detail příspěvku

Dôležitosť objemu tvrdých a mäkkých tkanív, ako záruka dlhodobej funkcie zubných implantátov Články
Dôležitosť objemu tvrdých a mäkkých tkanív, ako záruka dlhodobej funkcie zubných implantátov

24. 1. 2024 | Obecná stomatologie

Extrakcia zubov je najbežnejším chirurgickým zákrokom v zubnej ambulancii. Jednoduchú extrakciu...

Detail příspěvku

Kompozitní fazety injekční metodou – nejčastější dotazy Články
video
Kompozitní fazety injekční metodou – nejčastější dotazy

14. 6. 2023 | Protetika

Kromě keramických fazet a přímých dostaveb existuje další způsob, jak dosáhnout estetického vzhledu...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
Hydropneumatický polymerátor Vaše inzerce

Prodej/Pronájem praxe - laboratoř

Hydropneumatický polymerátor

další inzeráty

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.