StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Jak na dobrý registrát skusu: Technologický tip

Jak na dobrý registrát skusu: Technologický tip

21. 8. 2018 | Jiří Sedláček

Úvod redakce: Přestože se jedná o krátký jednoduchý příspěvek zachycující naprosté základy problematiky, rozhodli jsme se jej zařadit do rubriky Odborná sdělení jako technologický tip, protože pojednává o velmi bolestivém aspektu všeobecné praxe. Česká odborná veřejnost vkročila do 21. digitálního století a řada ordinací a laboratoří již běžně pracuje s technologiemi, které ještě nedávno patřily do vize „futuristické budoucnosti“. Oproti tomu je však běžná praxe stále značně zatížena mnoha rezistentními nešvary, které doslova sabotují potřebný technologický, ekonomický a kvalitativní rozvoj dentálních oborů u nás, protože si žádají zbytečné a v souhrnu enormní časové a materiálové náklady na úkor všech zúčastněných – naprosto nedostatečné a nepřesné záznamy mezičelistních vztahů, včetně registrátu skusu, patří mezi ty hlavní. Kde nejsou přesné záznamy, nemůže být přesná náhrada. Je to stejně „černobílé“ pravidlo, jako například, že čistý zub nemůže onemocnět. Existují samozřejmě technologicky sofistikovanější a přesnější metody, ale pokud se níže uvedené stane pevným standardem a funkčním „odrazovým můstkem“ všeobecné praxe, přinese to všem zúčastněným značnou úlevu v jejich každodenní nelehké práci. Pro úplnost podotýkáme, že samozřejmě nestačí, aby lékař pořídil exaktní záznam mezičelistních vztahů – zubní technik musí být schopen tyto záznamy fundovaně interpretovat, zpracovat a využít, což je příslovečná „druhá strana mince“ problému.

Nejvíce podceňovaným krokem v celém procesu tvorby zubních náhrad je bezesporu skusový registrát, neboli záznam skusu pacienta. Na svých workshopech pro zubní lékaře uvádím, že cca 70 % záznamů skusu, které přicházejí do laboratoří, je nepoužitelných. Toto číslo je v mnoha zubních laboratořích často ještě vyšší a skutečně odráží realitu běžné praxe.

Postup zhotovení v praxi použitelného záznamu skusu:

 1. Především pacient nesmí ležet. Zubní lékař si musí pacienta posadit do vzpřímené polohy směrem k sobě. Napřed najděte správnou polohu dolní čelisti.
 2. Většinou stačí vosk o velikosti cca 5 × 2 cm.
 3. Vosk je nutné nahřívat minimálně půl minuty. To je velmi důležité, pokud je vosk správně prohřátý, je dost času jej správně umístit.
 4. Přeložte vosk napůl, vložte jej na zadní zuby jedné strany zubního oblouku, přitlačte jej a okraje vosku přehněte dolů. Vosk na zubech musí držet (obr. 3 – správný dokus).
 5. Řekněte pacientovi, aby dal špičku jazyka na měkké patro (toto je dobré s ním natrénovat předem) a nechte jej úplně vosk prokousnout (obr. 4). Prstem dotlačte přebytky vosku k zubům.
 6. Nechlaďte vosk vodou, počkejte několik sekund a vosk sundejte.
 7. Stejný postup zopakujte na druhé straně zubního oblouku, pokud se jedná o oboustranně zkrácený zubní oblouk.

Hlavní výhoda tohoto postupu je vizuální kontrola správné polohy dolní čelisti v předozadním i bočním směru. Pokud pacient nemá zachovány všechny opěrné zóny, vždy potřebujeme v laboratoři přesný registrát skusu. Záznam přesně odrážející poměry v ústech pacienta umožnuje přesnou montáž modelů do artikulátoru (obr. 5, 6) a optimální zhotovení okluzálního reliéfu na zhotovené náhradě.

Nejčastější chyby při záznamu skusu:

 1. Během záznamu skusu pacient leží
 2. Použití příliš velkého množství vosku
 3. Nedostatečně prohřátý vosk

Tři tipy pro záznam skusu:

 1. Záznam skusu v podobě registrátu do vosku neslouží na rekonstrukci výšky skusu, ale pouze na určení polohy dolní čelisti v maximálním dokusu
 2. Pokud má pacient jednostranně zkrácený oblouk, stačí vzít registrát skusu pouze přes tento úsek (obr. 6, 7)
 3. Pokud má pacient zachovány všechny opěrné zóny a skusová situace je standardní, záznam skusu vůbec nezhotovujte

Pokud zubní lékaři věnují více času záznamu skusu pacienta, obvykle ušetří desítky minut až hodiny při odevzdávání fixních náhrad, kdy je korunka či můstek tzv. vysoká do skusu a je nutné zasahovat do okluzní plošky s vytvořenou morfologií zábrusem, který ji znehodnocuje.

Na adrese www.jslab.cz/skoleni-pro-lekare naleznete instruktážní video „Jak pořídit přesný registrát skusu“.

Reklama
 • Zubní lékař nemá žádnou kontrolu nad polohou čelistí

  Zubní lékař nemá žádnou kontrolu nad polohou čelistí

 • Chybějící registrace zadních úseků

  Chybějící registrace zadních úseků

 • Vosk na zubech musí držet

  Vosk na zubech musí držet

 • Správný dokus

  Správný dokus

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Jiří Sedláček

Zubní laboratoř JS Lab, www.jslab.cz

Články na podobné téma:
Modely mohou být efektivní Články
Modely mohou být efektivní

29. 6. 2020 | Protetika

Od roku 2005 jsem se přizpůsobovala nástupu digitální stomatologie a CAD/CAM výrobě zubních náhrad. Přemýšlela jsem tedy logicky o adekvátní modernizaci zhotovování pracovních...

Detail příspěvku

Síla světla Články
Síla světla

26. 6. 2020 | Protetika

Konstrukce rozsáhlých náhrad fazetovaných keramikou nebo pryskyřicí jsou často diskutovaným tématem, vzhledem k náročnosti a problémům s technikami a materiály používanými...

Detail příspěvku

Fixní náhrada ze ZrO² a hybridní keramiky pro vysoké zatížení žvýkacím tlakem Články
Fixní náhrada ze ZrO² a hybridní keramiky pro vysoké zatížení žvýkacím tlakem

2. 10. 2020 | Protetika

V případě parafunkcí projevujících se bruxismem jsou fixní náhrady vystaveny obzvláště vysokému zatížení...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.