StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Už čistíte nebo pořád ještě leštíte?

Už čistíte nebo pořád ještě leštíte?

Adina Mauder, Německo

Zubnímu kazu a parodontitidě je možno předcházet. Zubní plak, který je výsledkem mikrobiální kolonizace povrchu zubů, je prokázaným etiologickým faktorem kazu a parodontitidy – nejběžnějších infekčních onemocnění západního světa. Biofilm je složitá 3D struktura, ve které jsou bakterie obklopeny extracelulární matrix. Nalézáme jej nejen v ústní dutině, ale i na všech ohraničujících površích, které jsou vlhké a teplé. Jejich význam v souvislosti s výskytem onemocnění dutiny ústní, jako jsou parodontitida a zubní kaz, byl vědecky prokázán. Věda se roky snaží najít účinné prostředky a metody k odstranění a prevenci tvorby biofilmu.


I když máme o biofilmu nové poznatky, stále používáme nástroje a materiály z dob, kdy se etiologie otáčela kolem sub- a supragingiválního kamene. Proč nejprve odstraňujeme kámen ručními nástroji a elektrickými scalery i přesto, že zde bojujeme především proti živému biofilmu?

Proč ještě leštíme gumovými kalíšky a kartáčkem,u kterých je prokázáno, že poškozují tvrdé i měkké tkáně? Proč používáme čtyři metody k odstranění biofilmu: ultrazvuk, gumové kalíšky, ruční nástroje a lešticí pastu? Neexistuje jen jedna metoda, která je zcela bezbolestná, účinná a šetří čas?

Naštěstí nyní dochází k dalšímu posunu paradigmat v oblasti postupů a provádění profylaktického ošetření. Postup známý jako Guided Biofilm Therapy (GBT) se stal novým protokolem pro klinické ošetření. Byl vyvinut na základě četných vědeckých studií a spoluprací odborníků na univerzitách, praktických zubních lékařů a švýcarské společnosti EMS a v současnosti je GBT stále populárnější. Jsem velmi ráda, že mohu nabídnout svým pacientům tuto jednoduchou a příjemnou léčbu, která především umožňuje šetrnější ošetření zubních tkání.

Co je GBT? Je to protokol ošetření rozdělený do několika kroků, které lze snadno popsat: diagnostika, detekce (zabarvení) biofilmu, edukace pacientů (včetně správného provádění domácí ústní hygieny), opětovná motivace pacienta, ošetření sub- a supragingivalního biofilmu vhodnými nástroji (šetrné ošetření toho, co je skutečně potřeba), kontrola kvality, doporučení, individuální zhodnocení intervalu kontrol při recallu.

Při GBT je obzvláště důležité detekovat na zubech veškerá depozita, která způsobují poškození tkání. Právě nález při klinickém vyšetření vede ošetřujícího při provádění orální profylaxe. Tímto způsobem dosahujeme optimálních výsledků ku prospěchu pacientů, kdy je léčíme nejméně invazivním způsobem a zároveň jim zajišťujeme maximální pohodlí. GBT je vhodná pro zdravé pacienty včetně dětí, pacienty s ortodontickými aparáty, se zubním kazem, gingivitidou, parodontitidou, periimplantátovou mukozitidou nebo periimplantitidou.

Co pro mě GBT znamená

GBT změnila nejen moje pracovní postupy, ale i mě osobně. Jsem zubní hygienistka 18 let a také pracuji jako vyučující ve Swiss Dental Academy. Při svých seminářích kladu důraz na jednotlivé koncepce profylaktické léčby. Nesoustředím se pouze na odstraňování zubního kamene, ale také na biofi lm. Koneckonců úkolem týmu v zubní ordinaci by mělo být nabídnout pacientům optimální personalizovanou profylaktickou léčbu pro zajištění celoživotního zdraví ústní dutiny. Při ošetření bychom měli použít individuální koncept, který kombinuje nejnovější poznatky se zlepšením kvality života pacienta a vyšší zisk pro zubního lékaře.

Pro mě je takovým konceptem GBT. Od doby, kdy jsem se dozvěděla o GBT, se na mém pracovišti udály radikální změny. Potřebuji méně nástrojů, ale mnohem účinněji využívám ty, které mám. Taky já jsem se změnila. Byla jsem vždy veselý člověk, a teď jsem ještě mnohem šťastnější. Moc se mi líbí má práce, když vidím, jak jsou pacienti ochotni se k nám vracet. Koneckonců, právě podstoupili velmi šetrné ošetření a informativní diskuzi o osobní ústní hygieně. Vidím, jak jsou pacienti šťastní, a proto se cítím velmi dobře i já.

  • Guided Biofi lm Therapy protocol

    Guided Biofi lm Therapy protocol

Publikováno: Ortho 2/2019

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu Ortho

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
PRAGODENT 2019: veletrh – vzdělávání – zábava Články
PRAGODENT 2019: veletrh – vzdělávání – zábava

21. 8. 2019 | Novinky

Skutečnost, že PRAGODENT se stěhuje do nových prostor výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech, již odborná...

Detail příspěvku

O výzvách Články
O výzvách

26. 2. 2018 | Novinky

Zatímco česká veřejnost žije dramaty zimních olympijských her, Česká endodontická společnost ...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
pronájem Vaše inzerce

Dentální hygienistka

pronájem

další inzeráty

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.