StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Tisková zpráva ke Světovému dni ústního zdraví 2020 ze dne 18. 3. 2020SPOLEČNĚ PRO ZDRAVÁ ÚSTA – UČIŇTE PŘEDSEVZETÍ

Tisková zpráva ke Světovému dni ústního zdraví 2020 ze dne 18. 3. 2020
SPOLEČNĚ PRO ZDRAVÁ ÚSTA – UČIŇTE PŘEDSEVZETÍ

19. 3. 2020 | ČSK

Pod tímto heslem se Česká stomatologická komora ve spolupráci s partnery již sedmým rokem připojuje k oslavám SVĚTOVÉHO DNE ÚSTNÍHO ZDRAVÍ (SDUZ), české verze preventivního projektu World Oral Health Day, pořádaného každoročně 20. března Světovou dentální federací (FDI) ve více než 150 zemích světa. Cílem oslav je připomenout dospělým i dětem význam ústní hygieny, preventivní péče o ústní dutinu, zdravých stravovacích návyků a jejich vlivu na celkový zdravotní stav organismu.


Česká stomatologická komora se v roce 2019 stala se svými partnery „mistrem světa“ v propagaci hygieny dutiny ústní v rámci Světového dne ústního zdraví. V relativně malé České republice proběhlo nejvíce akcí v tomto oboru pro občany na světě.

I letos připravil tým složený nejenom z České stomatologické komory ale i z vysokých škol, studentů stomatologie, dentálních hygienistek, dobrovolných sdružení ale i mnoha firem velké množství edukativních akcí mezi lidmi, ve školách, obchodech či v ordinacích. Od loňského roku, a i letos se akce účastní Ministerstvo zdravotnictví ČR s tím, že pan ministr Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MBA, poskytl akci záštitu.

Vzhledem k epidemii Covid-19 se letos bohužel plánované akce nemohly uskutečnit, ale hlavní myšlenka zůstává.

„Důležitost správně vedené ústní hygieny je v České republice stále opomíjená. Zvláště u dětí vnímám nutnost edukace v této oblasti. A dospělí musí jít příkladem a klást velký důraz na tento ranní a večerní rituál, pravidelné preventivní prohlídky a dentální hygienu. Již od raného věku by se měly děti naučit o své zuby důkladně pečovat. Akce jako je Světový den ústního zdraví přispívá ke zvýšení povědomí o této problematice a já osobně každou takovou příležitost velmi rád podpořím,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vznikla tak široká koalice proti zubnímu kazu a zánětu dásní. Pokud se budou všichni starat o čistotu svých úst, naše náklady na stomatologickou péči poklesnou, podobně jako potřeba zubních lékařů. Každý pacient má vše ve svých rukách.

„Leitmotivem letošní kampaně je snaha zlepšit špatný stav hygieny dutiny ústní v České republice. Pacienti se vyhýbali zubnímu kartáčku, ale dožadovali se lékaře. Ještě tomu není tak dávno, kdy průměrný občan našeho státu potřeboval necelý jeden zubní kartáček na rok. Hrůza!!  Intenzivní snahou v posledních letech je průměrná spotřeba nyní 1,78 kartáčku na osobu a rok.*

Pojďme dál! Ve vyspělých zemích je spotřeba cca jeden kartáček za dva měsíce. Zkusme se vylepšit alespoň na jeden kartáček za kvartál! Nejde o prosté zvýšení nákupů. Lidé si nekupují kartáčky do sbírky a pakliže je kupují a opotřebovávají je, je to nepřímý ukazatel míry čištění dutiny ústní.

Zároveň je potřeba, aby jim lékaři nebo dentální hygienistky vybrali nejenom správný zubní kartáček ale i třeba mezizubní kartáček nebo třeba monokartáček, ústní vodu či jiné pomůcky. Pak nebudeme řešit „nedostatek zubních lékařů“ ale vypořádáme se se zubním kazem jednou provždy, jak to už u dětí chtějí brzo dokázat vyspělé národy. V České republice zároveň poběží celosvětová kampaň, ve které přijímají závazky starat se o sebe či o druhé lékaři i třeba děti. Své poselství sdílejí pomocí speciální grafiky anebo obrázků ze skládačky a sdělují tak všem, že jsou lidé, kteří se o sebe dokáží postarat.

Pravda o důležitosti čištění zubů a láska k čistotnosti musí už konečně zvítězit nad pověrami a lajdáctvím! ", říká Roman Šmucler, prezident ČSK.

MUDr. Štěpánka Bálková, členka představenstva ČSK, doplňuje:
„Světový den ústního zdraví 20. 3. v ČSK slavíme a připravujeme s našimi partnery již od roku 2013. V minulých letech jsme upozorňovali na úzkou souvislost zdraví dutiny ústní a celkového zdraví. Letos bychom byli rádi, aby se každý jednotlivec nad sebou zamyslel a zjistil, co v prevenci onemocnění dutiny ústní nedělá tak úplně správně, či dělá dokonce špatně. Nabízíme prostor učinit předsevzetí, chcete-li slib. Udělat něco pro sebe a své zdraví. Potažmo pro svou peněženku, protože prevence je levnější než výdaje za ošetření.

Politici rádi slibují. Mnozí z nich dávají za pravdu rčení: „slibem nezarmoutíš“. I pro ně nabízíme prostor učinit slib. V jejich případě však očekáváme slib veřejný, nikoliv soukromý. Slib týkající se veřejné péče. Rádi bychom od nich slyšeli, že se zasadí o snížení zubního kazu v populaci, že konečně vyhradí dlouho slibované peníze z rozpočtu na pravidelný monitoring orálního zdraví alespoň u dětí, ale ideálně i u dospělých, že budou finančně podporovat preventivní programy. Možná opět zůstane jen u slibů, ale to nám nezabrání jim to neustále připomínat. Ostatně i pro stát je prevence méně nákladná než následná péče.

Osobní sliby každého z nás pak v podstatě kopírují základní pilíře prevence nejčastějších ústních onemocnění, kterými jsou zubní kaz a zánět dásní, který neléčený přechází do zánětu závěsného aparátu zubu, lidově parodontózy. Doporučujeme zejména pravidelnou a pečlivě prováděnou domácí ústní hygienu, včetně čištění mezizubních prostor a omezení sladkostí. Naším letošním leitmotivem jsou zubní kartáčky, konkrétně jejich výměna. Podle posledních statistik sice Češi nakupují více zubních kartáčků, než tomu bylo v minulosti, ale kartáček by se měl optimálně měnit nejdéle po 3 měsících, nebo jeví-li známky opotřebení, případně po infekci v oblasti hlavy a krku. Češi ročně nakoupí 19 miliónů kartáčků, to znamená 1,78* na osobu a rok. Nezanedbatelná část populace (zejména zubní lékaři, dentální hygienistky a jejich rodinní příslušníci) si mění kartáček pravidelně, ale přesto zbývá část populace, která výměnu kartáčku nepovažuje za důležitou a kartáček roky nemění. My bychom chtěli upozornit na to, že zubní kartáček je velmi účinný pomocník v prevenci, ale opotřebovaným zubním kartáčkem si zuby zkrátka pořádně nevyčistíte.“

Více informací, rady, návody, edukační videa a materiály ke stažení jsou zveřejněny na webových stránkách ke Světovému dni ústního zdraví: www.sduz.cz a FB: https://www.facebook.com/preventivniprojekt/.

Mgr. Zina Sladkovská, tisková tajemnice ČSK
E-mail: sladkovska@dent.cz
Tel: +420 604 607 495

*Analýza společnosti COLGATE-PALMOLIVE Česká republika spol. s r.o. na základě dat poskytnutých společností Nielsen a údajů Českého statistického úřadu.

 

Reklama
Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Registrujte se na Pragodent! Články
Registrujte se na Pragodent!

3. 9. 2021 | Novinky

PRAGODENT – největší dentální veletrh, který se koná na domácí půdě – se nezadržitelně blíží. Pevně věříme, že se s většinou z vás setkáme v polovině...

Detail příspěvku

Practice Pink Programme společnosti Henry Schein podporuje Loonův boj proti rakovině Články
Practice Pink Programme společnosti Henry Schein podporuje Loonův boj proti rakovině

5. 10. 2020 | Novinky

Společnost Henry Schein pokračuje v České republice v podpoře boje proti...

Detail příspěvku

Účinné, pohodlné a bezpečné bělení zubů Opalescence Go® Články
Účinné, pohodlné a bezpečné bělení zubů Opalescence Go®

8. 4. 2020 | Novinky

Zubní lékaři profitují ze spokojených pacientů ochotných spolupracovat a pacienti mají radost ze svého bílého, zářivého úsměvu – díky...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.