StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Stanovisko prezidia ADH ČR 1/2020 týkající se plošného uzavření ordinací dentální hygieny

Stanovisko prezidia ADH ČR 1/2020 týkající se plošného uzavření ordinací dentální hygieny

5. 11. 2020 | Prezidium ADH ČR

Prezidium ADH ČR se po důkladném zvážení všech okolností rozhodlo, že nebude příslušným orgánům navrhovat, aby došlo k dočasnému plošnému zákazu poskytování služeb dentální hygieny na území ČR. Stejně jako tomu bylo v případě jarní první vlny epidemie nemoci COVID-19, je na každém poskytovateli zdravotních služeb, zda poskytování zdravotních služeb přeruší či nikoli.


Rádi bychom zdůraznili, že jsme si vědomi toho, že dentální hygiena je z hlediska přenosu nákazy činností vysoce rizikovou a v nejlepším zájmu ochrany zdraví dentální hygienistky jakož i pacienta by bylo, aby v této době pandemie nemoci COVID-19 bylo poskytování služeb dentální hygieny plošně zakázáno. Toto platí bez ohledu na to, zda je dentální hygienistka zaměstnána nebo zda funguje jako samostatný poskytovatel zdravotních služeb.

Na druhé straně, je ale potřeba přihlížet i k ekonomickým zájmům a dopadům, které by zákaz znamenal. V těch případech, kdy dentální hygienistka působí v zaměstnaneckém poměru, bude záležet na tom, jak se k situaci postaví zaměstnavatel, kterým je zpravidla zubní lékař. Velice pravděpodobně takový zaměstnavatel nebude s ohledem na opatření schopen přidělovat práci, pošle dentální hygienistku domů a vznikne tak povinnost hradit náhradu mzdy. Přímé finanční dopady s tímto spojené tedy postihnou mnohem více zaměstnavatele dentální hygienistky, který nebude mít příjem z výkonu služeb dentální hygieny. Lze pravděpodobně očekávat i výpadek některých návazných zdravotních zákroků u pacientů, u nichž měl zákrok dentální hygieny předcházet. Zaměstnavatel bude navíc muset platit náhradu mzdy (tuto může následně částečně kompenzovat z dotačního programu Antivirus). U samostatných poskytovatelek (OSVČ nebo právnické osoby) je věc jiná. Pokud bude zakázán opatřením výkon dentální hygieny, OSVČ nesmí zdravotní služby poskytovat a nemají tedy žádné příjmy od pacientů. Ušlý zisk za dobu přerušení činnosti stát OSVČ pravděpodobně neuhradí a jedinou možnost nějaké náhrady tak mají ty OSVČ, které jsou pro případ tohoto karanténního opatření pojištěny. Ani to jim ale nedává záruku, že pojišťovny pojistné plnění vyplatí. Bude-li nařízen zákaz poskytování služeb, neznamená to jakékoli osvobození od jiných platebních povinností, a to zejména povinnosti platit nájemné a povinnosti platit náhradu mzdy za zaměstnance.

Ekonomické dopady uzavření ordinací jsou tedy velmi závažné, přičemž nejzásadnější dopad by mělo uzavření ordinací do činnosti samostatných poskytovatelek zdravotních služeb.

Při rozhodování o tom, zda navrhnout plošný zákaz poskytování služeb, prezidium přihlíží také k tomu, že délku platnosti takového opatření nelze predikovat a může zahrnovat i období, kdy již množství nakažených v populaci a riziko s tím spojené bude klesat. Je zřejmé, že vládní opatření nejsou vždy odpovídající situaci, někdy reagují s velkým zpožděním k jejich reálné potřebě a naopak. Oproti situaci na jaře jsou již také v mnohem větší míře k dispozici ochranné pomůcky.

ADH ČR reprezentuje pouze své členy a jedná v jejich zájmu, v současné době sdružuje přibližně třetinu všech dentálních hygienistek v ČR. Z tohoto pohledu je třeba vzít na vědomí fakt, že případná iniciativa, která by vedla k plošnému uzavření ordinací DH, by zásadním způsobem ovlivnila činnost mnoha set dentálních hygienistek, které se v asociaci nesdružují, jakož i dalších subjektů, které službu dentální hygieny poskytují a které vůbec nemusí mít zájem na jejím přerušení.

Prezidium ADH ČR nevylučuje, že své stanovisko přehodnotí s ohledem na další vývoj epidemiologické situace a bude připraveno neprodleně jednat.

Prozatím zůstávají platná ochranná doporučení (zejména z dubna tohoto roku), která jsou zveřejněna na stránkách ADH ČR v sekci COVID-19.

Prezidium ADH ČR
V Praze dne 26. 10. 2020

Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Lékaři pomáhají Česku Články
video
Lékaři pomáhají Česku

29. 10. 2020 | Novinky

V polovině září to nevypadalo dobře, ale byl to pořád jen náznak toho, co přichází nyní. Můžeme být vděčni, že ač do ideálu daleko, naše zdravotnictví je zatím schopno absorbovat šířící se pandemii...

Detail příspěvku

Nedigitalizované zubní laboratoře nepřežijí! Ale co, když si 3D skener nemohu dovolit? Články
video
Nedigitalizované zubní laboratoře nepřežijí! Ale co, když si 3D skener nemohu dovolit?

5. 6. 2020 | Novinky

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik času vám zabere samotná konvenční výroba kovových konstrukcí? Počítali jste...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.