StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Profesní ekzém v dentálním prostředí

Profesní ekzém v dentálním prostředí

Ing. Markéta Kopčilová

Zdravím celý odborný dentální tým. V předminulém vydání časopisu StomaTeam 6/2018 jsem vás v článku „Když je váš život tak trochu psycho“ informovala o jedné z vynikajících možností „nechemického“ řešení stresu, kterému jsou nejen dentální odborníci vystaveni. Na našem FB Helou! i Instagramu #Heloucz jsem z vašich reakcí vyhodnotila, že téma stresu je stále aktuální, a tak jsem ráda, že jsem vás mohla inspirovat.


Téma tohoto článku nebude již o stresu, ale stres vám může přivodit. Jsou to ekzémy: velmi časté téma u lidí, jejichž profese vyžaduje používání hygienicko-ochranných pomůcek a častý kontakt s dezinfekcí, vodou a dalšími dráždivými faktory. Za svou 10letou poradenskou praxi v oblasti prevence a podpory léčby chronických nemocí, kdy jsem provedla přes 18 tis. konzultací, jsem viděla a řešila již stovky ekzémů. Byly v různém stavu – od mírné podoby až po stav těžký a hnisavý vlivem druhotného napadení infekcí. Dnes jsem si již téměř jista, že na většinu problémů existuje řešení, pakliže jsou uchopeny komplexně. Ráda vám tedy předám své osobní zkušenosti.

Téma ekzém je jedno z nejžádanějších v rámci mé poradny, veřejných přednášek i školení svých kolegů či obchodních partnerů a pociťuji stále větší tlak klientů po dlouhodobém řešení. V lékařském prostředí se jedná především o ekzémy na rukou pod rukavicemi a dále za ušima od roušky. Je mi naprosto jasné, že ekzém pod rukavicemi je obrovská bolest, stejně jako narušená kožní bariéra za ušima při používání roušky. Pokožka je neustále vystavována těmto nezbytným pomůckám a bohužel často není čas vše řádně zaléčit. Ekzémem postižený lékař trpí bolestí, je nucen opakovaně aplikovat agresivní masti (např. kortikoidy) a stejně je to jen na chvíli. Koho by to „bavilo“?

Pro pochopení tématu je velmi dobré si zjednodušeně shrnout několik informací o ekzémech. Existuje mnoho druhů ekzémů. Nejsem lékař, a tak neznám všechny. Z osobních konzultací s dermatology a dále z informací předávaných primáři na lékařských seminářích společnosti LR Health & Beauty nebo z konferencí o Crohnově chorobě jsem pochopila, že ne vše se dá snadno diagnostikovat. A navíc, není-li známa příčinná souvislost, těžce se hledá také dlouhodobé řešení. Každopádně ve vašich profesích jsem se nejčastěji setkala s ekzémem buď kontaktním (kontaktní dermatitida) nebo ekzémem atopickým (atopická dermatitida) nebo pouze s klasickou opruzeninou, která vznikla mechanickým přetěžováním určité části kůže. Co nejpřesnější diagnóza je velmi důležitá, umožňuje pomoc nejen ve fázi akutní, ale především ve fázi klidu s cílem co nejdelší remise.

Kontaktní dermatitidě se říká také alergická. Projevuje se reakcí pokožky na kontakt s různými chemikáliemi, kovy, ochrannými pomůckami či jinými alergeny. V takovém případě vzniká na kůži zánět – lokálně v místě, kde došlo k dotyku s alergenem. Řešením je zaléčit vzniklý otok a zánět (často na něj stačí hojivá a regenerační léčba zevně ve formě mastí), přesně identifikovat příčinu ekzému a následně se trvale vyhýbat dráždivému alergenu. Je dobré vědět, že alergie se může vyskytnout kdykoliv. Např. jedna má klientka celý život nosila stříbro a po 45. roce života se u ní projevila výrazná alergická reakce. Sama přiznala, že je ve stresu a prodělala několik nemocí s léčbou antibiotiky, což jí snížilo imunitu. Současně je v období hormonálních změn. Tehdy se projevila zmíněná alergie. Setkala jsem se také s alergickými reakcemi na latexové rukavice s pudrem a ukazuje se, že o hodně lépe jsou snášeny latexové rukavice bez pudru, a to proto, že obsahují méně dráždivého latexového proteinu.

V případě atopického ekzému je tomu jinak. Zde se zjednodušeně jedná o záležitost imunity, která odpovídá na různé podněty. Roli zde hraje genetika a v 80 % případů jsem vysledovala, že když někdo trpí atopickým ekzémem, je v jeho rodině velmi častý výskyt senné rýmy, celiakie, astmatu apod. Je vhodné si vzpomenout na své dětství. Je prokázáno, že pokud se již v kojeneckém a batolecím věku vyskytl atopický ekzém, velmi často se přenáší přecitlivělost kůže také do dospělosti, ačkoliv se onemocnění zdánlivě jeví jako vyléčené. Na pokožce se pak při mechanickém přetěžování, snížení imunity či přemíře vypětí a stresu někdy vytváří ekzém. Jinými slovy, vaše pracovní prostředí je významným dráždivým faktorem, pokud patříte mezi „atopiky“. Mnoho hodin upocené ruce, kdy pokožka pod rukavicemi nedýchá, častá dezinfekce rukou, stres, únava, nedoléčené infekce různého druhu, nevhodný šampon a technika mytí vlasové pokožky za ušima, alergenní období. To vše je přetížení, na které atopická pokožka reaguje a také se hůře hojí. To člověku – nejen ve výkonu profese – bere hodně energie a silně jej to omezuje. Nejsnáze řešitelná je klasická opruzenina vyvolaná pouhým mechanickým drážděním – např. z úchytu roušky za ušima. Pokud se do ní druhotně nedostanou bakterie či plíseň, pomáhá např. vypodložit gumy za ušima měkkými tampony, např. na odličování. Velmi se mi to v praxi osvědčilo. Jedna paní doktorka si například prodloužila gumové úchytky, aby rouška nebyla tolik utažená. Velmi to pomohlo.

Je vhodné si také uvědomit, že jsou za námi zimní měsíce. Chlad a přechody do tepla jsou rovněž u přecitlivělé pokožky dráždivými faktory. Ekzematická pokožka (především atopická) ztrácí hydrataci a chlad ji ještě více dehydratuje. Vzniklé praskliny jsou tak otevřenou bránou pro průnik infekce a následný vznik zánětu. Současně dochází k ještě většímu vysušení.

Publikováno: StomaTeam 2/2019

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Profesní ekzém v dentálním prostředí
Ing. Markéta Kopčilová

Podnikatelka a přímý poradce v oblasti zdraví a krásy, Bronzová Organizační Manažerka LR
Health & Beauty, zakladatelka edukačně -inspirační platformy Helou! Vyhledává také spolupráci s charitními projekty a jejím tématem je šíření dobra.
Je matkou dvojčat.
www.helou.cz; www.marketakopcilova.cz

Články na podobné téma:
Dürr Dental vstupuje na trh 3D rentgenů a představuje přístroj Vistavox S Články
Dürr Dental vstupuje na trh 3D rentgenů a představuje přístroj Vistavox S

13. 3. 2019 | Novinky

Jméno Dürr Dental je zárukou pokroku a inovace v zubním lékařství. Je více...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.