StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Odešel MUDr. Vladimír Dvořák

Odešel MUDr. Vladimír Dvořák

21. 6. 2019 | Ing. Tomáš Truneček, Ph.D. – redakce časopisu StomaTeam

Se smutkem oznamujeme odborné veřejnosti, že dne 3. 6. 2019 zemřel MUDr. Vladimír Dvořák – zubní lékař, hybatel české stomatologie, šéfredaktor a vydavatel časopisu Progresdent a především člověk, na kterého bude řada lidí dlouho a s úctou vzpomínat. Při této tragické příležitosti přinášíme vzpomínku několika jeho kolegů a přátel z oboru:


S MUDr. Vladimírem Dvořákem odešel i symbol pokroku české stomatologie, který po roce 1990 šířil po celé naší republice pořádáním odborných přednášek, výstav, a především vydáváním časopisu PROGRESDENT. Dvacet ročníků tohoto periodika přinášelo praktickým zubním lékařům, elévům i těm zkušeným, jak novinky z našeho oboru, tak i cenné zkušenosti z praxe tuzemských i zahraničních kolegů. Mnohé příspěvky v časopisu informovaly o trendech v nových materiálech i technologiích – od keramiky a kompozitů poslední generace, přes 3D RTG a implantologii po CAI/CAD/CAM postupy. Autory příspěvků byli renomovaní univerzitní profesoři, lékaři z praxe, zubní technici i studenti. Časopis byl polytematicky zaměřen a vždy pečlivě graficky zpracován. Stomatologické výstavy i časopis PROGRESDENT byly velkým koníčkem pana doktora a věnoval jim spoustu svého času. Díky charismatické osobnosti Vladimíra Dvořáka a jeho neúnavnému elánu toto široké stomatologické fórum dvě desetiletí významně rozšiřovalo naše stomatologické obzory.
MUDr. Vladimír Dvořák odešel náhle a příliš brzy. Bude nám všem chybět. Čest jeho památce.

Doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.
Člen redakční rady časopisu Progresdent
Předseda České společnosti protetické stomatologie

 

Přiznám se, že zpráva o smrti mého přítele Vládi Dvořáka, mne bolestně zasáhla. I když jsme se nevídali pravidelně, každé naše náhodné setkání bylo, jako bychom se viděli včera. Hned nám vytanuly společné vzpomínky z počátků porevoluční stomatologie. Vláďa byl první, kdo pochopil důležitost propojení zubních lékařů a firem, první, kdo začal po revoluci pořádat výstavy dentální techniky u nás (Progresdent). Zároveň začal vydávat časopis a pořádat akce s odbornou tematikou. Jako první organizoval, dnes již legendární, zájezdy zubařů do zahraničí, kde dostávali první informace o tom, jak pracovat s materiály, které se k nám začaly dovážet. Ať už to byly akce, kde jsem přednášel, nebo výjezdy do zahraničí, nikdy to nebyla nuda – byly nabité jeho energií a humorem, který z Vládi prýštil v jakékoliv situaci.
S Vláďou Dvořákem odchází kus historie stomatologie u nás. Vzpomínka na něj bude pro mne vždy silná a veselá. Bude mi scházet.

Doc. MUDr. Luděk Peřinka, CSc.


Nemohl jsem tomu uvěřit, že někdo tak plný elánu a optimismu nás opustil... Za 25 let se z jednoho z našich zákazníků stal opravdový přítel a kamarád, který vždy měl pro každého otevřené srdce a radu, aby bylo lépe. Obdivoval jsem jeho píli a elán, se kterými vybudoval rozsáhlou společnost v několika oborech. Věřím, že i nadále jeho duch bude všem pomáhat, především jeho rodině, která ho tolik milovala a že se někdy opravdu všichni setkáme a bude nám zase v jeho blízkosti fajn.

René Paděra
Ředitel společnosti Nora a.s.
 

Milý Vladimíre, nebeští střelci míří stále blíže a jejich zásahy jsou mnohdy nepředvídatelné. Je mi upřímně líto, že právě Ty ses stal předčasným terčem. Ačkoli jsme se příliš často nevídali, považovala jsem vždy náš vztah za vzácný – nádherně kolegiální, přátelský. Vzpomínám na naše první setkání na lodi na Bodamském jezeře při příležitosti jednoho kurzu. Vzápětí po tom, co jsme byli představeni, sis mě začal dobromyslně dobírat a pokračoval jsi v tom vždy, když jsme se potkali. Paradoxně častěji v zahraničí, kde jsem obvykle se svými kolegy přednášela a Ty jsi nacházel inspirace pro časopis Progresdent, který byl Tvým zdařilým dílem. Nezapomenu na misi v Como (padesátiny Lorenza Vaniniho), kdy jsi nás obětavě vozil na kongres ze vzdáleného penzionu, Dental Progress v Sarajevě a mnoho dalších.
Měla jsem také možnost sledovat, z pozice učitele, Tvého syna Vladimíra a těšilo mě, jak v průběhu studia nabývá znalostí a dovedností. Byl jsi jeho vzorem a on Tvou radostí.
Dalším Tvým dobrým dílem je zdravotnické zařízení, které jsi vybudoval. Ráda jsem k Tobě doporučovala některé své pražské pacienty. Zval jsi mne opakovaně k návštěvě. Letos v létě jsem se chystala konečně Tvé pozvání přijmout. To nám již bohužel nevyjde.
Vladimíre, moc mi budeš chybět. Tvůj osobitý humor, za kterým se skrývala velká laskavost, Tvůj kamarádsky kolegiální přístup, ochota pomoci, smysl pro fair play.
Nic z toho dobrého, co jsi vykonal, se neztratí. S úctou budu vždy vzpomínat.

doc. MUDr. Lenka Roubalíková, Ph.D.
 

Je to pár hodin, co se ke mně dostala zpráva o skonu MUDr. Vladimíra Dvořáka, která mě zasáhla jako blesk z čistého nebe. Neviděli jsme se mnoho let, ale patřil do širšího okruhu lidí, které považuji za své přátele. Sblížili jsme se před nějakými dvaceti lety, kdy jsem byl zvolen prezidentem Unie zubních techniků, a hned první úkol, který bylo nutno vyřešit, bylo neoprávněné převzetí článku z časopisu Progresdent naším periodikem Zubní technik. Díky Vladimírově vstřícnosti a řekl bych, stejné krevní skupině, se lapsus podařilo zažehnat. Od toho setkání, v Mexické restauraci ve Zlíně, jsme si začali tykat, byli jsme vrstevníci (jsem jen o rok mladší) a měli na spoustu věcí podobný pohled. Živě si vybavuji zlomový okamžik v jednání, kdy jsem použil větu, která rozptýlila zbytky opatrného odstupu, který do té chvíle mezi námi panoval. Tu větu si dovolím citovat i nyní, protože odpovídá smutnému pocitu, který mám z jeho odchodu:   „I Can´t Get No Satisfaction“ (Rolling Stones)…
MUDr. Dvořák byl zakladatelem vůbec prvního periodika, které se v Česku věnovalo stomatologii, výše zmíněného Progresdentu. Byl to vizionář a nejen z tohoto důvodu po něm zde zůstane navždy mezera. Requiescat in pace, Vladimíre…

Libor Stašek
Zubní technik


MUDr. Vladimír Dvořák byl v pozici vydavatele časopisu Progresdent léta naším konkurentem, avšak pro nás v redakci vždy především ctěným a váženým kolegou a vzorem v oblasti dentálních médií, kterého jsem obdivoval za jeho vynikající vhled do oboru stomatologie z pohledu praktického i z pohledu stávajících a budoucích trendů, podnikatelského ducha a korektní, profesionální vystupování. Dokázal také získat kontakty v zahraničních redakcích a měl schopnost a odvahu vtipně a trefně glosovat dění na stomatologické scéně. Pokud se mě někdo tázal na časopis Progresdent, tak jsem jej otevřeně označil za nejlepší časopis na českém dentálním trhu. Nebyli jsme si s panem doktorem natolik blízcí, abych se mohl nazvat jeho přítelem, ale rozhodně v našem vztahu převládaly pozitivní emoce a jsem velice rád, že jsem se od něj mohl, ať již přímo či nepřímo, řadu věcí naučit.
Pozdravujte v zubařském nebi, pane doktore…

Ing. Tomáš Truneček, Ph.D.
Jednatel společnosti StomaTeam s.r.o.

Reklama
Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Bioaktivní materiály při biologickém ošetření hlubokého kazu a pulpitidy Články
Bioaktivní materiály při biologickém ošetření hlubokého kazu a pulpitidy

26. 1. 2021 | Novinky

Neznámějším zástupcem moderních bioaktivních materiálů je MTA (mineral trioxide aggregate). Jedná se...

Detail příspěvku

Jaká je vaše nejoblíbenější barva? Rychlý průvodce eloxováním povrchu. Články
Jaká je vaše nejoblíbenější barva? Rychlý průvodce eloxováním povrchu.

27. 5. 2020 | Novinky

Povrchové vlastnosti jsou klíčové, pokud jde o reakci na implantát a abutment, který umístíte do těla vašeho pacienta...

Detail příspěvku

Na Pragodentu budou mít poprvé svůj program také zubní asistentky Články
Na Pragodentu budou mít poprvé svůj program také zubní asistentky

4. 10. 2021 | Novinky

V ordinaci se pohybují asistentky s různým druhem vzdělání. Jsou to...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.